» اجتماعی » انتصاب معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس
اجتماعی - شهرستان
کد خبر:25417 | ۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۶:۳۲

انتصاب معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس

پرتو جنوب

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس منصوب شد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس؛ محمد ثابت اقلیدی در آیین معارفه سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل گفت: ۳۷ در صد از آثار تاریخی و طبیعی کشور در استان فارس وجود دارد و حفاظت، صیانت و مرمت این آثار همواره در اولویت قرار دارد و معاونت میراث فرهنگی یکی از بخش های مهم و تاثیر گذار در این حوزه می باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با تاکید براینکه فارس از نظر نیروی انسانی متخصص سرآمد کشور است گفت: در حوزه میراث فرهنگی افراد متخصص و کاردانی در فارس حضور و فعالیت دارند اما هم اکنون تناسبی بین نیروی انسانی و تعدد و تنوع ماموریت متناسب با آثارتاریخی در این استان وجود ندارد و امیدواریم این مشکل هر چه سریع تر مرتفع گردد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با بیان اینکه نظارت برعملکرد فعالیت های این حوزه به صورت مستمر انجام می شود افزود: تمامی فعالیت های این معاونت که شاخص ترین آن ها اجرای پروژه های مرمتی و حفاظتی است مورد رصد قرار می گیرد.
او انتصاب افشین ابراهیمی به عنوان سرپرست معاونت میراث فرهنگی فارس رااتفاقی خوشایند دانست و گفت: آقای ابراهیمی یکی ازمتخصصین حوزه میراث فرهنگی کشور محسوب می شوند که اقدامات موثری در این حوزه و زمان مسولیت درسایت های تاریخی چون ارگ بم در کرمان و مجموعه جهانی پاسارگاد داشتند وامیدواریم درسمت جدید شاهد تحولات چشمگیر درسطح استان فارس باشیم.

 اختصاص بیش از ۴۷ میلیارد تومان برای ۷ پروژه مرمتی در بازار وکیل شیراز
او درادامه به برخی از برنامه های آتی معاونت میراث فرهنگی فارس اشاره کرد و گفت: خوشبختانه پروژه بزرگ مرمت بازار وکیل با اعتبار یکصد میلیارد تومان از محل مسئولیت اجتماعی نفت در شیراز به مرحله اجرا رسیده است. ثابت اقلیدی با بیان اینکه مرمت این بازار با الهام از ۱۴ ائمه معصوم در قالب ۱۴ پروژه انجام می‌شود گفت: هم‌اکنون مناقصه ۷ پروژه مرمتی این بازار تاریخی شامل اردو بازار، بازار حاجی، بازار نو (وکیل شمالی)، سرای گمرک، احمدی، روغنی ، فیل و راسته شمشیگران با اعتبار ۴۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان منعقد شده است و مابقی پروژه‌ها نیز در شرف انعقاد قرارداد است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس همچنین به برگزاری سومین جشنواره چند رسانه‌ای میراث‌ فرهنگی در شیراز اشاره کرد و گفت:
جشنواره بین المللی چند رسانه‌ای میراث‌ فرهنگی یک رویداد بزرگ محسوب می شود که تعریف و اجرای به موقع و صحیح این نوع رویدادها تاثیر به سزایی در توسعه و رونق گردشگر ی از یک سو و آشناسازی عموم مردم به حوزه گردشگری و میراث فرهنگی از سوی دیگر دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس افزود: در واقع برگزاری این رویدادها و اقدامات رسانه‌ای که در وزارت میراث فرهنگی شکل گرفته فرصت ارزشمندی برای شناساندن و معرفی ظرفیت‌ها و پتاسیل های گردشگری و میراث فرهنگی کشورمان در ابعاد ملی و بین المللی دارد .
او همچنین یادآور شد: برگزاری این جشنواره‌ها و رویدادها در سطح کشور به ویژه فارس می‌تواند این استان را به کانون توجه و مقصد سفر تبدیل کند.
بنابر این گزارش در این مراسم که با حضور معاونین اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی برگزار شد. افشین ابراهیمی مدیر پایگاه میراث جهانی منظر باستان شناسی ساسانی فارس به عنوان سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس معرفی شد.
گفتنی است افشین ابراهیمی فارغ التحصیل مقطع دکتری مرمت آثار تاریخی، دانشگاه هنر اصفهان، (رتبه ممتاز) است.

برخی از سوابق اجرائی و اداری او بدین شرح است: مدیر پایگاه میراث جهانی منظر باستان شناسی ساسانی فارس، مدیر پایگاه میراث جهانی باغ پاسارگاد، مدیر پایگاه میراث جهانی بم و منظر فرهنگی آن، مدیر پایگاه قنوات میراث جهانی اکبر آباد و قاسم آباد بم، مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارگ بم کرمان، مدیر پایگاه میراث فرهنگی روستای تاریخی قهی اصفهان، مسئول بخش مطالعات آثار خشتی و گلین پایگاه میراث جهانی چغازنبیل، مسئول بخش مطالعات آثار خشتی و گلین پایگاه میراث جهانی تخت جمشید.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×