» آرشیو » بررسی چالش های خیرین در حوزه کتاب و کتابخوانی توسط اتاق بازرگانی فارس
آرشیو - اجتماعی
کد خبر:19879 | ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۰۷

بررسی چالش های خیرین در حوزه کتاب و کتابخوانی توسط اتاق بازرگانی فارس

پرتو جنوب

چالش های خیرین در حوزه کتاب و کتابخوانی در کمیسیون مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی فارس بررسی شد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، در جلسه کمیسیون مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی فارس و با حضور اعضای کمیسیون، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و فعالان حوزه فرهنگ و کتاب و کتابخوانی استان؛ چالش های خیرین در حوزه کتاب و کتابخوانی بررسی و مقرر شد جلسات مستمر کارشناسی در این بخش برگزار شود.

سهیلا محبی عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق بازرگانی فارس در جلسه کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق بازرگانی فارس که با حضور اعضای آن برگزار شد، گفت: امروز ترویج فرهنگ کتابخوانی برای جامعه لازم و ضروری است و باید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که کتابخوانی جزیی از زندگی مردم شود.
وی با تاکید بر استفاده از خرد جمعی و ابزارهای مختلف برای نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی در جامعه افزود: ما در اتاق بازرگانی در کنار سایر فعالان این حوزه برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در استان هستیم و تلاش می کنیم با تعامل سازنده شرکت ها و بنگاه های اقتصادی بزرگ استان را به انجام مسئولیت اجتماعی خود در این حوزه ترغیب کنیم.

بیشتر بخوانید:

 تاخیر در تخصیص ارز، تولید را با تاخیر و مشکل جدی روبرو کرده است

محبی اظهارداشت: هر اقدامی که به ترویج فرهنگ کتاب و مطالعه در جامعه کمک کند مفید و موثر است و باور داریم حرکت ها در این حوزه نیازمند برنامه ریزی و سیاست گذاری مستمر و پیوسته است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: با توجه به نقش و اهمیت جامعه مدنی و فعالیتهای آن معانی گسترده ای مطرح است که بر مبنای آن منافع عمومی، عدالت اجتماعی، حقوق بشر و ارزشهای اجتماعی؛ می توان عموم مردم را بالقوه به عنوان فعال مدنی محسوب کرد؛ که هر کدام با باور عمیق بخاطر منافع عمومی و بدون در نظر گرفتن منافع شخصی و گروهی به نفع عموم جامعه فعالیتی را انجام میدهند و عملکرد قابل قبولی در مسیر رسیدن به جامعه مدنی داشته و با انجام فعالیتهای ارزش محور، نقش اصلاحی و آگاهی دهنده در جامعه ایفا خواهند نمود.
محبی ادامه داد: اقدامات کمیسیون مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی فارس به صورت فرا استانی ادامه خواهد داشت چرا که ایران عزیز ما نیازمند فعالیت های مستمر مسئولیت اجتماعی می باشد.
وی خواستار شد تا ظرفیتهای کمیسیون مسئولیت اجتماعی در کنار همکاری های استانداری فارس و کتابخانه های عمومی فارس قرار گرفته و شاهد بهره مندی جامعه از مشارکت خیرین باشیم.
در این جلسه مهدی مومن زاده مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس نیز تاکید بر رویکرد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کمیسیون مسئولیت اجتماعی اتاق بازرگانی فارس گفت: ما نیز آمادگی داریم در جهت فعالیت های اجتماعی این کمیسیون در کنار فعالان اقتصادی و اجتماعی باشیم تا بتوانیم حرکت های تاثیرگذاری رادر استان انجام دهیم.
وی افزود: با توجه به پشتوانه مردمی این کمیسیون به عنوان یک ابزار مهم، نیاز است این کمیسیون در حوزه های تهیه مدلهای مشارکت و سطوح آن در حوزه مسئولیت اجتماعی بنگاه ها و شرکت ها، اولویت بخشی فعالیت ها و ورود و حمایت از عرصه ها و ایده های جدید اجتماعی ورود کند که قطعا می تواند موثر باشد.
مومن زاده ادامه داد: با توجه به بدنه مردمی تخصصی در حوزه های اجتماعی و فرهنگی در استان، زمینه برای انجام فعالیت های اجتماعی بسیار فراهم است که نیاز است این برنامه ها و مشارکت ها ساماندهی و با اولویت بندی دنبال شود که اتاق بازرگانی استان می تواند محور انجام این برنامه های مردمی باشد.
در ادامه این جلسه محمدحسین فیروزی مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس نیز گفت: براساس ارزیابی های انجام شده در حال حاضر ظرفیت های کتابخانه های عمومی استان مطلوب است و تلاش داریم خدمات به روستاها با سرعت بیشتری پیگیری گردد.
وی افزود: در حال برنامه ریزی جهت توسعه کتابخانه ها در ۶۱ روستای استان هستیم و خوشبختانه اردوی کتابخانه عشایر نیز با استقبال مواجه شده است.
فیروزی اظهار داشت: ما آمادگی تسهیل گری جهت ارتباطات موثر با سایر استانها را داریم. بیشترین مشارکت خیرین در منطقه در حوزه کتابخانه ها خوشبختانه استان فارس می باشد.
در ادامه این جلسه، محمدی رییس و بنیان گذار بنیاد فرهنگی بین المللی مادر هم گفت: امروزه ضمن احترام به آمیزه های دینی و مذهبی بایستی تلاش کرد خود را با نقش دختران امروز و مادران آینده تطبیق داد.
وی همسو شدن با نسل کنونی را با گفتمان و احترام به ارزشهای والای زن محقق دانست و افزود: به زودی برنامه ای با عنوان مادران پیام آوران صلح و دوستی در فارس برگزار می شود.
در این جلسه با ارائه تندیس و لوح تقدیر از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر از مجموعه اقدامات خانم محبی رئیس کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق بازرگانی فارس تقدیر شد.
در این جلسه قرار شد اعضای کمیسیون از کتابخانه های عمومی شهر شیراز بازدید کنند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×