» اجتماعی » بزرگترین واگذاری زمین طرح جوانی جمعیت کشور در فارس توسط راه و شهرسازی فارس رقم خورد
اجتماعی - شهرستان
کد خبر:27146 | ۸ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۴۱

بزرگترین واگذاری زمین طرح جوانی جمعیت کشور در فارس توسط راه و شهرسازی فارس رقم خورد

پرتو جنوب

مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس:

تمام تلاش خود را می کنیم پروژه ها را در اسرع وقت به اتمام برسانیم

آیین بزرگترین واگذاری زمین در طرح جوانی جمعیت با واگذاری ۱۰ هزار قطعه زمین به واجدین شرایط این طرح با حضور مسئولان کشوری و استانی در شیراز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پرتو جنوب؛ محمدهادی ایمانیه در آیین افتتاح و واگذاری بیش از ۱۱۸ هزار واحد مسکونی و زمین رایگان به متقاضیان نهضت ملی مسکن در سراسر کشور که بصورت برخط با حضور سرپرست ریاست جمهوری و برخی از اعضای هیات دولت برگزار شد، ضمن تبریک عید سعید غدیر، از تلاش های وزرا و اعضای دولت سیزدهم برای تحقق وعده شهید رئیسی در زمینه تامین مسکن قدردانی کرد و گفت: امروز به یمن ایام عید سعید غدیر و به نام مبارک امیرالمومنین علی علیه السلام ۱۱۰ هزار واحد مسکونی را در فارس تعیین تکلیف می کنیم.

استاندار فارس گفت: امروز علاوه بر آغاز آماده سازی، بهره برداری و تحویل تعدادی واحد مسکونی، زمین های مرتبط با قانون جوانی جمعیت، چهل هزار قطعه زمین در روستاهای استان فارس به مشمولین واگذار می شود.

ایمانیه بر توجه همه جانبه به تامین منزل مسکونی برای متقاضیان واجد شرایط سخن گفت و افزود: طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی، فارس شش شهرک جدید خواهد داشت که بالاترین تعداد شهرک های جدید در نهضت ملی مسکن را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه امروز ۱۰ هزار قطعه زمین مربوط به قانون جوانی جمعیت به مشمولین این قانون در فارس تقدیم می شود، خاطر نشان کرد: از این تعداد ۵۵۰۰ قرارداد منعقد شده و ۴۵۰۰ قطعه زمین نیز تخصیص یافته که طی هفته های آینده قراردادهای آن آماده و به مشمولین اهدا می شود.

نماینده عالی دولت در فارس با بیان اینکه در سفر دوم ریاست جمهور فقید ۷ هزار و پانصد واحد مسکونی روستایی به متقاضیان تقدیم شد، افزود: امروز نیز ۲۵۰۰ واحد مسکونی روستایی را به متقاضیان تحویل می دهیم.

وی در بخش دیگر سخنان خود تصریح کرد: در موضوع تسهیلات بانکی مرتبط با نهضت ملی مسکن تقاضا داریم با تدبیر بانک مرکزی این مهِم سریع تر مرتفع شود.

ایمانیه با بیان اینکه یک سوم مربوط به استانداری ها برای اجرای زیرساخت های نهضت ملی مسکن از طریق مولدسازی تامین می شود، خواست تا یک سوم های مربوط به وزارت نیرو و وزارت راه و شهرسازی تعیین تکلیف شود.

استاندار فارس در بخش دیگر سخنان خود با اشاره بر اینکه ۹۸ درصد مسکن مهر در فارس تکمیل و تحویل متقاضیان شده است، افزود: برای ۲ درصد باقیمانده این طرح مسکونی نیاز به تزریق اعتبار است.

وی تصریح کرد: در استان در تلاش هستیم تا مسکن را برای هفت گروه مختلف که در جبهه های متعدد دفاع از میهن اسلامی ایثارگرانه تلاش کرده اند از جمله پرستاران، ایثارگران، مهندسین، نخبگان، اساتید جوان، کارگران و نیروهای مسلح به صورت ویژه پیگیری کنیم.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: با توجه به بحث قانون نهضت ملی مسکن و جوانی جمعیت، دولت سیزدهم از ابتدای روی کار آمدن در بحث تامین زمین و تکمیل واحدها برای اقشاری که در طرح جوانی جمعیت و طرح نهضت ملی مسکن حائز شرایط بودند با جدیت ورود کرد.

ناصر رضایی افزود: استان فارس حدود ۲۰۰ هزار واجد شرایط بهره مندی از نهضت ملی مسکن را داشت که بعد از آخرین سفر رییس جمهور شهید آیت الله رییسی به استان فارس (مهرماه ۱۴۰۲) تلاش شد که فعالیت ها در این زمینه شتاب بیشتری گیرد.

وی ادامه داد: در همین راستا تصمیم گرفته شد که ۱۱۰ هزار قطعه زمین و واحد مسکونی به نام نامی امیر المومنین (ع) در مرحله تامین زمین، تخصیص و واگذاری و افتتاح داشته باشیم که در مجموعه‌های مختلف شامل نهضت ملی مسکن، مسکن مهر، اراضی جوانی جمعیت و عملیات اجرایی ۶ شهرک دولتی با استعداد ۵۲ هزار واحد مسکونی عملیاتی خواهد شد.

او اظهار کرد: علاوه بر این، می کوشیم که باقیمانده اراضی نیز تا انتهای سال واگذار و عملیات اجرایی آنها را یا به اتمام برسانیم یا آغاز کنیم تا هدیه خوبی از جانب نظام و دولت به مردم باشد.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: حدود ۳۰ هزار قطعه زمین در استان برای اجرای واحدهای طرح نهضت ملی مسکن کمبود داریم که بیشترین عدم تامین زمین مربوط به شهر صدرا است چرا که در مجموعه کلان شهرها بنا بوده که زمین ها در مجموعه شهرهای جدید دیده شود.

رضایی افزود: با توجه به کسری زمینی که در صدرا داشتیم، ۲ قطعه زمین در شرق و غرب صدرا تامین شد که امیدواریم در روزهای آینده بتوانیم آنها را به مرحله اجرا برسانیم و به عنوان نخستین استان به بتوانیم به تعهدات خود در این زمینه به طور کامل عمل کنیم.

وی ادامه داد: متوسط عملیات فیزیکی نهضت ملی مسکن تا پایان سال گذشته حدود ۲۰ درصد بود و به رغم اینکه تامین زمین زمان‌بر شد و تسهیلات بانکی را نیز از اسفندماه نداشتیم، توانستیم در طرح نهضت ملی مسکن حدود ۱۰۰ واحد و در مسکن مهر حدود ۳۵۲ واحد را آماده واگذاری کنیم.

۹۸ درصد تعهدات در طرح مسکن مهر فارس  انجام شده است

او اظهار کرد: در فارس ۹۸ درصد تعهدات در طرح مسکن مهر انجام شده و این استان در این زمینه جزو استان های اول کشور است و ۲ درصد باقیمانده نیز تعاونی هایی بوده که اغلب مشکلاتی داشتند.

مدیر کل راه و شهرسازی فارس گفت: در بحث جوانی جمعیت نیز با واگذاری ۱۰ هزار قطعه زمین مذکور بالاترین میزان واگذاری زمین را در کشور داشته‌ایم و امیدواریم در آینده بتوانیم سه هزار و ۴۰۰ قطعه زمین دیگر مربوط به طرح جوانی جمعیت شهر شیراز را نیز تامین کنیم.

رضایی افزود: از مجموع حدود ۲۰۰ هزار واجد شرایط طرح نهضت مسکن و جوانی جمعیت، تاکنون برای ۱۸۰ هزار متقاضی واحد تامین شده و امیدواریم مابقی را نیز به سرعت و پس از تامین زمین وارد فاز اجرایی کنیم.

وی گفت: مشکل اصلی عدم تامین تسهیلات مسکن بود و از مجموع ۲۶ بانکی که موظف به تامین تسهیلات هستند فقط هشت بانک تامین کردند که در فارس این تعداد توسط ۲ بانک ملی و مسکن تامین شد.

وی ادامه داد: تمام تلاش خود را می کنیم که یا از طریق تامین تسهیلات از محل دیگر بانک ها یا از طریق مولد سازی بتوانیم پروژه ها را در اسرع وقت به اتمام برسانیم.

او اظهار کرد: آنچه که از تعهدات ما در حوزه راه و شهرسازی بوده تامین شده و بحث اصلی تامین منابع مالی برای پروژه ها است که حتی ما برای جبران عقب ماندگی ها، پروژها را به سمتی بردیم که به شکل سه شیفت فعال باشند.

وی گفت: همه اینها نیازمند تامین منابع مالی است و در صورت نبود منابع مالی، پروژه ها متوقف می شود و امیدواریم از سوی بانک مرکزی و دیگر بانک ها به تامین تسهیلات کمک شود چرا که با تامین تسهیلات و استفاده از مصالح پیش ساخته، می تواند سرعت اجرای پروژه ها را شتاب بخشید.

لازم به ذکر است در این مراسم، یک قطعه زمین به نوجوان روشندل یاسین بادپا که در حاشیه سفر دوم رئیس جمهور شهید به استان فارس و در دیدار با حضرت آیت الله رئیسی به وی قول داده شده بود، به ایشان تقدیم شد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×