» آرشیو » آغاز بسیج ملی غربالگری، بیماریابی دیابت و فشارخون بالا در فارس
آرشیو - اجتماعی
کد خبر:15521 | ۲۰ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۱

آغاز بسیج ملی غربالگری، بیماریابی دیابت و فشارخون بالا در فارس

پرتو جنوب

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به لزوم کنترل و بیماریابی در بیماری های غیرواگیر، از آغاز بسیج ملی غربالگری و بیماریابی دیابت و فشار خون از بیست آبان سال جاری خبر داد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «عباس رضاییان زاده» گفت: با رواج سبک زندگی ناسالم از جمله کم تحرکی، استفاده از مواد غذایی ناسالم، مصرف دخانیات و تنش ناشی از پیچیدگی های زندگی در دنیای امروز، شاهد افزایش شیوع بیماری های غیر واگیر همچون دیابت و پرفشاری خون هستیم.

او ادامه داد: در چند سال اخیر، شیوع دیابت در جمعیت بزرگسال، از ۱۰ درصد به چهارده و نیم درصد و شیوع پرفشاری خون، از ۲۲ درصد به ۳۵ درصد افزایش یافته است.

این مقام مسوول در دانشگاه با اشاره به اهمیت الگوهای رفتاری مبتنی بر سلامت و تشخیص به موقع عوامل خطر و بیماری در مراحل اولیه، گفت: در همین راستا بسیج ملی غربالگری و بیماریابی دیابت و فشارخون بالا توسط وزارت بهداشت طراحی و ابلاغ شده و از بیست آبان تا پانزده دی سال جاری، همه افراد بالای ۱۸ سال از نظر فشار خون، قند خون، نمایه توده بدنی و عوامل خطر ابتلا به این بیماری ها بررسی می شوند.

معاون بهداشت دانشگاه، مهم ترین اهداف بسیج ملی غربالگری و بیماریابی دیابت و فشارخون را افزایش آگاهی عموم مردم در خصوص این دو بیماری، غربالگری، شناسایی، پیگیری و مراقبت بیماران با محوریت پزشک خانواده و نظام ارجاع دانست.

او ادامه داد: تمامی خانه های بهداشت، پایگاه های پزشک خانواده و مراکز خدمات جامع سلامت و همچنین ایستگاه های سیار و مراکز درمانی بخش دولتی و خصوصی در این طرح مشارکت دارند.

دکتر رضائیان زاده از هم استانی ها خواست تا برای مشارکت در این طرح ملی و دریافت خدمات رایگان پیشگیری و تشخیص به موقع بیماری های دیابت و فشارخون، در مدت زمان تعیین شده به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×