» آرشیو » آمادگی شرکت گاز برای بهینه سازی رایگان موتورخانه ها
آرشیو - اجتماعی
کد خبر:15538 | ۲۱ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۳۵

آمادگی شرکت گاز برای بهینه سازی رایگان موتورخانه ها

پرتو جنوب

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس خبر داد:
بهینه سازی رایگان ۲۹۴۹ واحد موتورخانه در استان فارس

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس از بهینه سازی رایگان ۲۹۴۹ واحد موتورخانه دارای دیگ آب گرم برای مشترکین دولتی، خانگی، تجاری و اماکن خیریه و مذهبی در سطح استان فارس خبر داد.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی شرکت گاز استان فارس، علی اکبر میدان شاهی با بیان این مطلب تصریح کرد: در راستای صرفه جویی انرژی، تأمین پایدار گاز و حفاظت از محیط زیست و بر اساس رسالت تعریف شده از طرف شرکت ملی گاز این فرایند با صرف هزینه ای بالغ بر ۱۶۰ میلیارد ریال انجام شده و در نتیجه انجام این اقدامات دامنه صرفه جویی تحقق یافته بسته به مورد حداقل ۱۲ درصد بوده است.
این مقام مسئول با بیان این که عزم راسخی در شرکت گاز استان برای مدیریت مصرف وجود دارد، اظهار داشت: فرآیند بهینه سازی تاکنون در سه حوزه عایقکاری دیگ آب گرم و لوله های ارتباطی، تنظیم مشعل و نصب رسوب گیر مغناطیسی و الکترومغناطیسی انجام می شده است لیکن براساس دستورالعمل جدید ابلاغی از طرف شرکت ملی گاز، از سال ۱۴۰۲ امکان بهینه سازی در سایر موارد مربوط به موتورخانه ها نظیر تعویض دیگ آب گرم، لوله، پمپ، سرویس مشعل و سایر موارد تا سقف یارانه تخصیص یافته به هر موتورخانه وجود خواهد داشت.
وی در ادامه اعلام کرد: علاوه بر بهینه سازی موتورخانه ها، کارشناسان بهینه سازی مصرف گاز این استان از صنایع عمده نظیر نیروگاه ها، صنایع پالایشگاهی پتروشیمیایی، سیمانی و سایر صنایع عمده و کوچک بازدید بعمل آورده و به تناسب صنعت و فرآیند مورد استفاده، نسبت به آنالیز رایگان فرآِیند احتراق و ارائه راه کارهای عملیاتی در چهار سطح( بدون هزینه، کم هزینه، هزینه متوسط و با هزینه بالا) به متولیان صنعتی اقدام نموده و کماکان این روند ادامه دارد.
به گفته وی صحت سنجی برآورد گاز متقاضیان صنعتی با دامنه درخواستی ۱۰۰۰۰-۲۵۰۰ استاندارد متر مکعب نیز در حوزه واحد بهینه سازی مصرف گاز این استان انجام می شود تا از ابتدای تأسیس کارخانجات و مراکز صنعتی نسبت به روزآمد بودن تکنولوژی مورد استفاده و انطباق آن با معیار طراحی (SEC) اطمینان حاصل شود.
مدیر عامل شرکت گاز استان با تأکید بر آمادگی این شرکت برای بهینه سازی موتورخانه ها اظهار داشت: بر اساس تعریف شورای اقتصاد، هر پانصد متر مربع فضای گرمایشی به عنوان یک واحد موتورخانه محاسبه می شود. بر همین اساس مشترکین واجد شرایط بخش دولتی و خصوصی شرکت گاز استان فارس می توانند از طریق سامانه https://goc.nigc.ir نسبت به ثبت درخواست با ارایه شماره اشتراک و شماره تلفن همراه اقدام کرده و کارشناسان این مرکز نسبت به انجام مراحل قانونی اقدامات لازم را به عمل می آورند.
وی افزود: ارایه خدمات به بخش خصوصی و خانگی توسط شرکت گاز استان فارس انجام می شود و نهادها و دستگاه های دولتی باید مجری طرح و پیمانکار بهینه سازی را بر اساس اطلاعاتی که در سامانه https://goc.nigc.ir وجود دارد را انتخاب کرده و به شرکت گاز استان معرفی کنند. البته در تمامی مراحل نظارت فنی بر حسن انجام کار و پرداخت صورتحساب ها بر عهده شرکت گاز استان فارس است.
میدانشاهی در بخش پایانی سخنانش با ارایه توصیه های ایمنی از مشترکین درخواست کرد تحت هیچ شرایطی از فضای موتورخانه به عنوان انباری استفاده نکنند و ضمن بسته نگهداشتن درب موتورخانه، منافذ تهویه هوا را مورد بازرسی قرار دهند. همچنین تابلو برق، لامپ ها و سایر تاسیسات باید به صورت ادواری نظافت شده و هر یک از دیگ های موتورخانه دارای دودکش مستقل باشند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×