» گوناگون » خانه خاص » ترفندهای مهم خانه‌تکانی
خانه خاص
کد خبر:21811 | ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۱۱

ترفندهای مهم خانه‌تکانی

پرتو جنوب

خانه تکانی از جمله سنت‌هایی است که در طول سالیان سال در جامعه کهن ایرانی باقی مانده است و علاوه بر اعتقادات مذهبی ما هویت ملی ما را نشان می‌دهد، کارکرد خانه تکانی عامل مهمی است که در طول تاریخ این سنت را پا برجا نگه داشته است و از محو شدن آن جلوگیری کرده است.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از فارس؛ ایرانیان از دیر باز این سنت زیبا را به پا می‌دارند، آن‌ها بر این باورند که با دور ریختن وسایل قدیمی کهنه و جایگزین کردن وسایل نو به زندگی طراوت و شادابی خاصی می‌دهند که با نو شدن سال و آمدن فصل زیبا و با طراوت بهار همراه خواهد شد و روحیه سر زندگی را به ارمغان دارد.

چند ترفند مهم خانه تکانی:

* برای از بین بردن لک مدادرنگی روی دیوارها، می‌توانید کمی خمیردندان روی آن بزنید و با مسواک کشیدن لک را بزدایید. اگر دیوار و سرامیک لک دارد، می‌توانید کمی سرکه به آن بزنید؛ با این کار از بین خواهد رفت.

* برای تمیز کردن استیل‌های آشپزخانه از سرکه استفاده کنید؛ برای تمیز کردن گاز استیل می‌توانید از جوش شیرین و آب داغ استفاده کنید گاز را بسیار براق خواهد کرد. برای از بین بردن جرم گاز سرکه را اسپری کنید؛ بعد با پودر ماشین و اسکاج بشویید و در آخر دستمال نمناک بزنید. برای خشک کردن بهتر است برای اینکه لک نیندازد از پارچه کتان استفاده کنید.

لیمو، سرکه، جوش شیرین و روغن زیتون برای تمیز کردن خانه و خانه تکانی

* از جوش شیرین برای براق کردن ظروف شیشه‌ای و چینی استفاده کنید؛ اگر لیوان‌ها و ظروف شیشه‌ای‌تان پر از لکه‌های زرد شده‌اند، می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید، به این ترتیب که ظرف‌ها و لیوان‌ها را داخل تشت آب گذاشته و به ازای هر ظرف یک قاشق سوپ‌خوری جوش شیرین به آب اضافه کنید، سپس تمام طول شب بگذارید بماند و صبح با استفاده از اسکاچ ظروف را کاملا آب‌کشی کنید و از براقیت آن‌ها لذت ببرید.

* از جوش شیرین برای از بین بردن لکه‌های لباس‌ها استفاده کنید؛ اگر نصف فنجان جوش شیرین به شوینده‌ای که با آن‌ها لباسهایتان را می‌شویید، اضافه کنید، لکه‌های لباس‌ها کاملاً از بین می‌روند و تمیزتر از حالت عادی می‌شوند.

* از لیمو برای از بین بردن لکه‌های روی فرش استفاده کنید؛ اگر روی فرشتان لکه چای یا هر چیز دیگری بر جای مانده است می‌توانید با استفاده از کمی لیمو و نمک لکه‌ها را برای همیشه از بین ببرید. مقداری لیمو و نمک را روی لکه بریزید و با دستمال روی آن بکشید تا لکه از بین برود.

بیشتر بخوانید:

ترکیب سفید‌کننده‌ها با آب گرم خطرناک است

* از لیمو برای از بین بردن بو استفاده کنید؛ اگر پس از خرد کردن پیاز، سیر و یا گوشت دست‌هایتان بوی نامطبوعی به خود می‌گیرد، می‌توانید با مالیدن کمی لیمو و آب بر روی دست‌هایتان بوی مطبوعی به دست‌هایتان بدهید.

* از لیمو برای از بین بردن چربی‌ها استفاده کنید؛ هنگام شستن ماهیتابه و یا ظروف فوق‌العاده چرب می‌توانید از لیمو به عنوان گزینه کمکی استفاده کنید. به این ترتیب که چند قطره آبلیمو را به مایع ظرفشویی‌تان اضافه کنید و آن وقت خواهید دید که به سرعت چربی‌ها از بین خواهند رفت.

* از روغن زیتون برای جلا دادن سطوح استفاده کنید؛ برای براق کردن سطوح فلزی و یا چوبی می‌توانید از چند قطره روغن زیتون استفاده کنید و آن‌ها را براق کنید. برای تمیز کردن کفش‌هایتان می‌توانید از روغن زیتون استفاده کنید. فقط کافی است یک قطره روغن زیتون بر روی یک دستمال پنبه‌ای تمیز بریزید و آن را به کفش‌هایتان بمالید؛ کفش‌هایتان مثل روز اول براق خواهد شد.

* از روغن زیتون برای از بین بردن برچسب‌ها استفاده کنید؛ چسب و یا برچسب‌ها روی محصولات مختلف ممکن است از خود اثری باقی بگذارند که زیاد خوشایند نیست، چند قطره روغن زیتون را روی دستمال نخی تمیز ریخته و با کمی فشار آن را پاک کنید.

* از مخلوط آب، سرکه و لیمو برای تمیز کردن شیشه‌ها استفاده کنید؛ به میزان مساوی آب و سرکه را با هم ترکیب کنید و چند قطره آب لیمو به آن اضافه کنید و با آن شیشه‌ها را تمیز کنید، به طور معجزه‌آسایی براق خواهند شد.

* از مخلوط روغن زیتون و آب لیمو برای براق کردن مبلمان استفاده کنید؛ دو قسمت روغن زیتون و یک قسمت آب لیمو را با هم مخلوط کنید و مبلمان را با آن براق کنید، فوق‌العاده می‌شود.

* از مخلوط نمک و لیمو برای شستن ظرفشویی استفاده کنید، لکه‌های سینک ظرفشویی را با ریختن نمک و مالیدن نصف لیمو روی لکه‌ها از بین ببرید.

* از مخلوط سرکه و جوش شیرین برای جلا دادن به نقره استفاده کنید؛ نصف فنجان سرکه و ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با هم مخلوط کنید و با آن زیور آلات نقره‌ای را براق کنید، بگذارید زیورآلات به مدت ۳ ساعت یا بیشتر در مخلوط سرکه و جوش‌شیرین بماند و سپس آب‌کشی کنید.

* برای تمیز کردن شیشه‌ها ابتدا با یک دستمال خشک خاک آن را بگیرید، بعد سرکه سفید و آب و آب لیمو را مخلوط کنید و داخل اسپری بریزید و روی شیشه‌ها اسپری کنید، به این صورت می‌توانید شیشه براقی داشته باشید.

ترکیب جوش شیرین و سرکه برای تمیز کردن فرش

ترکیب جوش شیرین و سرکه می‌تواند معجزه کند، لکه‌های فرش نیز از این قاعده مستثنی نیستند و می‌توان برای از بین بردن‌شان از این ترکیب فوق‌العاده استفاده کرد. برای تمیز کردن فرش کافی است پودر جوش شیرین را روی لکه فرش بریزید و سرکه سفید را به آن اضافه کنید، بعد از اینکه کف تمام شد پارچه‌ای را روی فرش انداخته تا سرکه را جذب خود کند. سپس صبر کنید تا این قسمت خشک شود، برای تمیز کردن جوش‌شیرین‌های باقی مانده با استفاده از جاروبرقی آن قسمت را تمیز کنید. لکه‌هایی که بزرگ‌تر هستند را فقط جوش شیرین بزنید، حدود نیم ساعت صبر کنید تا تمیز شود سپس با جارو محل مورد نظر را تمیز کنید.

ترکیب سرکه و نمک برای تمیز کردن فرش ماشینی

مخلوط سرکه و نمک نیز یکی از پاک کننده‌های لکه‌ها و کثیفی‌های فرش است. برای تمیز کردن فرش ماشینی این دو ماده را ترکیب کنید و بگذارید تا جذب فرش شوند. سپس دستمالی که جذب کنندگی بالایی دارد روی سطح قرار دهید و روی محل مورد نظر بمالید، پس از اینکه خشک شد با جارو نمک‌های باقی مانده را جارو بزنید.

تمیز کردن شیرآلات در خانه تکانی

شیرآلات موجود در حمام و دستشویی هم یکی از قسمت‌های مهمی است که حتماً باید تمیز و براق باشد؛ برای این کار هیچ وقت از مواد سفیدکننده یا دیگر موادی که مخصوص این کار نیستند، استفاده نکنید چون لعاب روی شیرها از بین می‌رود و دیگر مانند گذشته براق نخواهد شد. بنابراین همیشه برای تمیز کردن شیرآلات از مواد مخصوص این کار که در بازار وجود دارد یا از سرکه سفید استفاده کنید که می‌تواند آن‌ها را براق و تمیز کند. علاوه بر این مواد، لیموترش هم انتخاب خوبی برای تمیز کردن شیرآلات است. اگر مقداری لیموترش روی شیرها بمالید نه تنها تمیز می‌شود، بلکه بوی خوبی نیز داخل فضای سرویس بهداشتی می‌پیچد. برای مبارزه با کدر شدن لوله‌ها می‌توانید کمی آبلیمو را روی یک دستمال بچکانید و آن را روی شیرآلات بمالید. بگذارید شب تا صبح بماند و بعد آن را با آب بشویید.

تمیز کردن سرامیک‌های دیوار

صابون مایع را به مقدار مساوی با جوش شیرین مخلوط کنید و آن را روی دیوارهای جرم گرفته بمالید. بعد از ۱۰ دقیقه با آب بشویید و از معجزه‌ای که اتفاق افتاده لذت ببرید. این محلول حتی زه‌کشی بین کاشی‌ها را هم سفید خواهد کرد. اگر دیوارها قارچ زده یا جرم گرفته، سرکه را روی نواحی آلوده اسپری کنید. اجازه دهید ۱۵ دقیقه بماند و بعد با آب بشویید.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×