» آرشیو » تعطیلی ۱۱۵ مرکز خدمات غیرمجاز سلامت در فارس از ابتدای سال جاری
آرشیو - اجتماعی - شهرستان
کد خبر:19680 | ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۰۸

تعطیلی ۱۱۵ مرکز خدمات غیرمجاز سلامت در فارس از ابتدای سال جاری

پرتو جنوب

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز از تعطیلی ۱۱۵ مرکز خدمات غیرمجاز سلامت از ابتدای سال جاری در استان فارس خبر داد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پرتو جنوب، معاون درمان دانشگاه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: طی ۱۰ ماه گذشته، بیمارستان های دولتی فارس پذیرای بیش از سه میلیون بیمار بوده و تلاش شده تمامی خدمات موردنیاز این بیماران در سطوح اولیه تا فوق تخصصی به طور کامل به آنان ارائه شود.

بیش از ۱۴۰ هزار عمل جراحی
مهرداد شریفی او با اشاره به اعزام ۳۵۸ پزشک فوق تخصص، متخصصص و پزشک عمومی از ابتدای سال جاری تاکنون به مناطق مختلف فارس، این اقدام را تلاشی برای شتاب بخشیدن به فرآیندهای ارایه خدمات درمانی و توزیع عادلانه خدمات درمانی در سطح استان دانست و افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون، بیش از ۱۴۰ هزار عمل جراحی اورژانس و غیر اورژانس در بیمارستان ‌های دولتی زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اعلام اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون، بیش از ۱۰ هزار بازدید نظارتی در حوزه های مختلف معاونت درمان انجام شده است، گفت: بسیاری از مراکز غیرمجاز حوزه سلامت به صورت مخفی و زیرزمینی فعالیت می‌کنند که با گزارش‌های مردمی، شناسایی می‌شوند.

او همچنین از تعطیلی ۱۱۵ مرکز ارائه دهنده خدمات غیرمجاز سلامت در شیراز و شهرستان های استان از ابتدای سال جاری تا کنون خبر داد و گفت: دخالت افراد فاقد صلاحیت در امور سلامت، به لحاظ قانونی تخلف و جرم محسوب شده و با افراد خاطی، برابر قانون برخورد می‌شود.

 بیش از سه میلیارد تومان اضافه دریافتی به بیماران همراه بوده است
شریفی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری، بیش از هزار پرونده مرتبط با تعرفه خدمات سلامت، در ستاد نظارت بر اجرای تعرفه خدمات سلامت دانشگاه بررسی شده است، گفت: این بررسی ها با بازگرداندن بیش از سه میلیارد تومان اضافه دریافتی به بیماران همراه بوده است.

بیشتر بخوانید: 

 دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ظرفیت الگو شدن برای دانشگاه های کشور دارد

او تاکید کرد: شهروندان می‌ توانند برای طرح شکایت یا ارایه گزارش در زمینه فعالیت مراکز غیرمجاز زیبایی یا آرایشگاه‌ های مداخله‌ گر در حوزه پزشکی، با شماره تلفن های ۱۸۱۹ و ۱۹۰ تماس گرفته و موضوع را با کارشناسان این سامانه ها در میان بگذارند.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز با نگاهی به مسیر توسعه خدمات حوزه درمان فارس از ابتدای سال جاری تا کنون، مجموعه درمان فارس را شبکه ای گسترده شامل ۷۰ بیمارستان با هشت هزار و ۱۹۰ تخت فعال، هزار و سیصد درمانگاه و موسسه درمانی، هزار و ۶۰۹ مطب متخصص، یک هزار و ۳۰ مطب عمومی و ۵۱۳ دفتر کار عنوان کرد.

حدود ۷۲ درصد تخت ‌های بیمارستانی موجود در استان فارس دانشگاهی و دولتی است
شریفی با بیان اینکه حدود ۷۲ درصد تخت ‌های بیمارستانی موجود در استان فارس دانشگاهی و دولتی است، این موضوع را نشانگر سهم بالای دولت در حوزه درمان فارس برشمرد و اضافه کرد: یکی از مهمترین رسالت ‌های وزارت بهداشت در دولت سیزدهم، پرداختن به موضوع عدالت و تعالی نظام سلامت و تلاش در راستای بهره ‌مندی و دسترسی عادلانه همه افراد جامعه به مولفه‌ های سلامت بوده که در ابعاد مختلف، مورد توجه قرار گرفته است.

انجام بیش از هزار و ۶۵۰عمل جراحی پیوند اعضا در سال، انجام بیش از ۳۰میلیون خدمت آزمایشگاهی و بیش از ۱۱۰هزار مورد ام.آر.ای و ۴۴۵ هزار مورد سی تی اسکن در بیمارستان های دولتی زیر مجموعه دانشگاه، از دیگر اقدامات ارایه شده مجموعه های درمانی بود که معاون درمان دانشگاه به آن اشاره کرد.

به گفته دکتر شریفی، بیش از ۱۱ هزار مطب، مؤسسه درمانی و کلینیک در سطح استان فارس فعال است و به مراجعان خدمات تخصصی ارائه می‌دهند.

او هدایت هدفمند بیماران اعزام شده، پیگیری روند درمان بیماران در گروه ‌های پرخطر و کاهش زمان تاخیر در انتقال بیماران به کمترین میزان ممکن، به واسطه وجود تخت خالی و یا مرکز متناسب با شرایط بیمار، پایش مستمر اقدامات اورژانس با هدف مداخله به موقع در خصوص موارد مشاهده شده در اجرای فرآیندها و گردش خدمات، کاهش مرگ و میر و گروه های آسیب پذیر و پرخطر و اطلاع ‌رسانی به متقاضیان خدمات درمانی را از وظایف مرکز پایش مراقبت های درمانی دانشگاه MCMC برشمرد.

او توسعه زیرساخت ‌ها و تامین تجهیزات پزشکی سرمایه ‌ای مختلف در مراکز درمانی و بیمارستان‌ ها را از اهداف مهم دانشگاه در زمینه توزیع عادلانه خدمات سلامت برشمرد و افزود: از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از هفت هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال تجهیزات پزشکی به بیمارستان ها و مراکز درمانی زیر مجموعه دانشگاه تحویل داده شده است.
خبرنگار و عکاس: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×