» آرشیو » رونمایی تمبر و نشان جهانی حافظ در جوار آرامگاه
آرشیو - شهرستان - فرهنگی هنری
کد خبر:14367 | ۲۵ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۳۴

رونمایی تمبر و نشان جهانی حافظ در جوار آرامگاه

پرتو جنوب

طی مراسمی از تمبر و نشان بین‌المللی فرهنگی و هنری حافظ در جوار آرامگاه این شخصیت برجسته ادبی در شیراز رونمایی شد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس؛ مراسم رونمایی از تمبر و نشان جهانی حافظ امروز، ۲۵ مهرماه با حضور متولیان اداره فرهنگ و ارشاد و همچنین اداره پست استان فارس در جوار آرامگاه خواجه اهل راز در شیراز برگزار شد.
حمیدرضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در این مراسم گفت: نگاره خواجه حافظ شیرازی که سال‌های پیش توسط استاد ابوالحسن صدیقی خلق شده بود اما فرصت پرداختن شایسته به آن دست نداده بود، در قالب تمبر یادروز حافظ و با همکاری اداره کل پست استان فارس چاپ و منتشر شد.

مدیرکل پست استان فارس نیز با بیان اینکه رونمایی از تمبر بزرگداشت روز حافظ در تیراژ ۵۶۰۰ قطعه انجام شده است، افزود: قرار بود این تمبر در سفر ریاست جمهوری و با حضور ایشان رونمایی شود اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد اما خوشحالیم که این کار بالاخره انجام شد.

مهدی آزادی از تمبر به عنوان کوچکترین سفیر جوامع یاد کرد و گفت: تمبر می‌تواند بزرگترین دستاوردهای فرهنگی را بدون هیچ مرز و مانعی منتشر کند و در این زمینه، استان فارس همیشه پیش قراول بوده است.

وی همچنین چاپ و انتشار تمبر در حوزه ایثار و شهادت را یکی دیگر از کارهای فرهنگی اداره پست عنوان کرد و گفت: طراحی و انتشار تمبر شناسنامه شهدا یکی از بزرگترین کارهایی بوده که در یکی دو سال گذشته در حال انجام است و سعی کرده‌ایم به این واسطه، دین خودمان را به فرهنگ ایثار و شهادت ادا کنیم.

همچنین در این مراسم از نشان بین‌المللی فرهنگی هنری حافظ نیز رونمایی شد.

معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این باره گفت: با تلاش‌هایی که از چندین ماه پیش اتفاق افتاد، سعی کردیم نشانی را طراحی کرده تا در مناسبت‌های مختلف، به آن دسته از شخصیت‌هایی که در حوزه حافظ و حافط شناسی تلاش می‌کنند، اهدا شود.

غلامرضا خوش اقبال بیان کرد: در گذشته، نشان علمی حافظ توسط مرکز حافظ شناسی طراحی شده بود اما چیزی که امروز از آن رونمایی شد، نشان بین‌المللی فرهنگی هنری حافظ است که توسط سعید کریمی طراحی شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس نیز در این باره گفت: ما همیشه علاقه داشتیم به هنرمندانی که خدمات جدی در حوزه حافظ شناسی ارائه می کنند، نشانی را اهدا کنیم. خوشبختانه انجمن مفاخر و آثار ملی کشور همکاری خوبی با ما داشت و نشان بین‌المللی فرهنگی هنری حافظ را توانستیم طراحی و رونمایی کنیم.

قانعی همچنین از تنظیم نظام‌نامه اهدای این نشان نیز خبر داد و گفت: از نظام نامه چگونگی اهدای این نشان به مفاخر نیز به زودی رونمایی می‌شود که در آن مشخص شده است که هنرمندان باید چه ویژگی هایی داشته و چه کارهایی انجام دهند تا این نشان به آن‌ها تعلق بگیرد.

در پایان این مراسم، در کنار رونمایی از نشان و تمبر حافظ، از برخی پوسترهای طراحی شده توسط هنرمندان مختلف به مناسبت یادروز حافظ نیز در جوار آرامگاه این شاعر بزرگ پارسی‌گوی رونمایی شد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×