» آرشیو » آمریکا: مذاکره‌ای با ایران درباره توافق موقت نداشتیم
آرشیو - سیاسی
کد خبر:4018 | ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۱۳

آمریکا: مذاکره‌ای با ایران درباره توافق موقت نداشتیم

پرتو جنوب

یک مقام آمریکایی هرگونه مذاکره با ایران درباره توافق موقت را رد کرد.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یک مقام آمریکایی روز دوشنبه گفت که آمریکا و ایران در مورد توافق هسته‌ای موقت گفتگو نمی‌کنند، اما واشنگتن اقداماتی را که ممکن است باعث ایجاد یک بحران شود و همچنین اقداماتی که ممکن است جو بهتری را در این مدت طولانی ایجاد کند به تهران گفته است.

به گزارش رویترز، این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: هیچ صحبتی در مورد توافق موقت وجود ندارد.

اظهارات این مقام آمریکایی در حالی است که هفته گذشته آمریکا گزارشی مبنی بر نزدیک شدن کشور‌ها به یک توافق موقت را “کاذب و گمراه کننده” خواند و گفت که گزارش‌های مربوط به چنین توافقی “کاذب” هستند، اما امکان گفتگو درباره آن را رد نکرد.

این مقام، گزارش‌های رسانه‌ها درباره تماس‌های اخیر آمریکا و ایران را تکذیب نکرد، اما گفت که پیشنهادات مربوط به توافق هسته‌ای موقت نادرست است.

او با امتناع از بیان جزئیات این موارد و با اشاره به اینکه واشنگتن مایل است همکاری بیشتر ایران با ناظر هسته ای سازمان ملل را ببیند، مدعی شد: ما برای آن‌ها روشن کرده‌ایم که باید از چه گام‌های تشدیدکننده اجتناب کنند تا از بروز بحران جلوگیری کنند و چه گام‌های تنش‌زدایی می‌توانند برای ایجاد زمینه مثبت‌تر بردارند.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ در اقدامی یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم‌های آمریکا را مجدداً اعمال کرد، که باعث شد تهران به‌ تدریج گام های هسته ای جدیدی بردارد.

پیش از این مشاور هیئت مذاکره کننده ایران درباره توافقنامه هسته‌ای تاکید کرد هیچگونه مذاکرات محرمانه‌ای میان تهران و واشنگتن صورت نگرفته است.

محمد مرندی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی العربی گفت: مذاکره مستقیم میان ایران و آمریکا صورت نمی گیرد، بلکه مذاکرات غیرمستقیم و با ارسال پیام‌هایی توسط طرف‌های ثالث است و همه آن ها مربوط به مسئله زندانیان و دارایی‌هایی است که آمریکا آن ها را تصرف کرده است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×