» اجتماعی » جام زرین خشایار شا تا سه ماه آینده در موزه تخت جمشید می ماند
اجتماعی - شهرستان
کد خبر:24826 | ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۳۲

جام زرین خشایار شا تا سه ماه آینده در موزه تخت جمشید می ماند

پرتو جنوب

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: به امانت گذاشتن اشیای تاریخی موزه ملی در موزه های کشور از مهمترین رویدادهای هفته میراث فرهنگی کشور است و موزه تخت جمشید میزبان شاهکار این اشیای تاریخی است.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردسشگری فارس محمد ثابت اقلیدی در آیین رونمایی از جام زرین خشایارشا در موزه تخت جمشید افزود: جام زرین خشایارشا که در هگمتانه کشف شده و در موزه ملی ایران نگهداری می شود به مدت سه ماه میهمان موزه تخت جمشید است و در صورت استقبال مردم، تا سه ماه دیگر نیز قابل تمدید است.
او با اشاره به تاریخ تمدنی فارس، افزود: آثار تمدنی دوران ایلامی، هخامنشی و ساسانی به وفور در این استان وجود دارد و میراث فرهنگی و گردشگری فارس از این نظر نیازمند تحولی عمیق است.
ثابت اقلیدی با بیان اینکه فارس در این هفته میزبان یکصد عنوان ویژه برنامه فرهنگی است، افزود: شیراز در چهارشنبه هفته جاری میزبان رویداد بین المللی تذهیب است.
او گفت: شیراز مکاتب هنری متعددی را میزبانی می کند که یکی از شاخص‌ترین آنها تذهیب است و این هفته در رویداد بین المللی شاهد نمایش ۱۲ شاهکار تذهیب از موزه ملی و ۱۱ اثر از کاخ موزه سعد آباد هستیم.
به گفته ثابت اقلیدی ۲۰ خرداد ماه نیز شهر شیراز، میزبان شورای جهانی صنایع دستی است تا بتوانیم تحولی را در این زمینه برای فارس رقم بزنیم.
ثابت اقلیدی در بخش دیگری از سخنانش گفت:برای ایجاد مسیر دسترسی جدید به تخت جمشید به منظور افزایش زمان ماندگاری و ضریب تکاثری گردشگری برای این شهرستان در دستور کار قرار دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی فارس گفت: ساماندهی، بهسازی و بهبود فضای محیطی تخت جمشید که پیش از نوروز ۱۴۰۳ آغاز شده در دستور کار قرار دارد.
او افزود: تغییرات ساختاری در مجموعه تخت جمشید برنامه ریزی شده و قرار است با انتقال واحد اداری، از همه این فضا به عنوان موزه و کتابخانه استفاده شود.
ثابت اقلیدی اضافه کرد: پیمانکار ساخت ۸۶ چشمه سرویس بهداشتی برای این سایت گردشگری انتخاب شده و فرآیند ساخت آن و اتاق مادر و کودک در حال انجام است و نیمی از آن تا یک ماه آینده نصب می‌شود.

او با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در سفر به فارس درباره لزوم معرفی سنگ نگاره‌های پیروزی ایران بر پادشاه روم، گفت: در ایتالیا روایتگری خوبی برای معرفی پیروزی پادشاه روم بر ایران انجام شده در حالی که در فارس چندین سنگ نگاره با موضوع پیروزی پادشاه ایران در این نبردها وجود دارد که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

ثابت اقلیدی عنوان کرد: به این منظور رویدادی با عنوان “این به اون در” برگرفته از فرمایش رهبر فرزانه انقلاب درباره پیروزی شاه ایران بر والرین پادشاه روم برای معرفی این سنگ نگاره طراحی شده است.
او گفت: این سنگ نگاره مرمت شده و در این هفته رونمایی می‌شود و سنگ نگاره هایی در داراب و تنگ چوگان نیز در دست مرمت است.

برنامه ریزی برای ایجاد ارتباط میان حرم مطهر شاهچراغ (ع) و تخت جمشید
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب پایگاههای تمدنی مانند تخت جمشید حاصل سرپنجه های هنرمندان ایرانی است.
ثابت اقلیدی ادامه داد: این مجموعه حاصل دست هنرمند ایرانی است و ملت ایران علاوه بر تعلق خاطر به اهل بیت (ع) از پیشینه تاریخی خود صیانت می‌کند.
اواعلام کرد: شیراز سومین حرم اهل بیت است و ایجاد ارتباط میان مشهد، قم و شیراز به منظور تقویت گردشگری زیارت و اقتصاد گردشگری فارس در دستور کار قرار دارد.
او همچنین از تکمیل موزه منطقه‌ای فارس خبر داد و گفت: این موزه در کنار آرامگاه حافظیه قرار دارد و امیدواریم تا نیمه اول سال آینده تکمیل و تجهیز شده و در معرض دید گردشگران قرار بگیرد.
ثابت اقلیدی با بیان اینکه موزه‌های مختلفی در شهرستان‌ها داریم، گفت: متاسفانه در حوزه منابع انسانی دچار چالش هستیم و به همین دلیل نمی‌توانیم آن طور که باید و شاید از این موزه‌ها بهره ببریم.

توسعه موزه تخت جمشید در دستور کار

در ادامه این مراسم علیرضا عسکری چاوردی مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز با بیان اینکه میراث فرهنگی برای ما پشتوانه است و اقتدار ملی ما را تامین می‌کند، گفت: این میراث، سرنوشت گذشته ما بوده و آینده را هم تامین می‌کند. هر چقدر به میراث فرهنگی و این عظمت تاریخی احترام بگذاریم، به خودمان و در نتیجه به ایران احترام گذاشته‌ایم.
او در خصوص رونمایی از جام زرین خشایار شا اظهار کرد: این جام که از موزه ملی شهر هگمتانه، امروز به تخت جمشید انتقال یافته است، از هر نظر ارزشمند و برای ما یک فرصت است. می‌دانیم که هنر فلزکاری هخامنشیان در اوج شکوه بوده است اما امروز فرصتی برای ماست که شخصیت تاریخی خودمان را یادآور شویم.
عسکری ادامه داد: این ملت چندهزاره تاریخ را پشت سر گذاشته، تجربه کرده و باید به این اقتداری که در همین محوطه تخت جمشید در پیش روی ماست، مجموعه‌ای که سرتاسر هنر، عدالت، قانون، مدنیت، حقوق و شرافت ما ایرانیان را تشکیل می‌دهد، بها بدهیم.
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تاکید بر اینکه خشایارشا یکی از شخصیت‌های بزرگ تاریخ ایران است، گفت: او فرزند داریوش بزرگ از ملکه آتوسا است. فردی شناخته شده، اهل هنر و فرهنگ. در دوران او، بخش اعظمی از پروژه‌های تخت جمشید تکمیل شده است و نقش ویژه‌ای در قلمرو حاکمیتی و توسعه ایران داشته است.
او گفت: ایران همچنان می‌خواهد در دنیا جاودانه باشد. ایران امروز هم در دنیا مقتدر است و این اقتدار ریشه‌های تاریخی دارد و به همین دلیل، احترام به تخت جمشید، احترام به اقتدار سرزمین ماست و تلاش داریم که جام زرین را برای مردم عزیز به نمایش بگذاریم و در کنار آن سخنرانی ها و برنامه‌های فرهنگی را دنبال کنیم و معرفی خوبی از میراث فرهنگی استان داشته باشیم.
عسکری یکی از اهداف مهم مدیریت مجموعه تخت جمشید را توسعه موزه این مجموعه جهانی عنوان کرد و گفت: طرح توسعه موزه در دستور کار است و طبق برنامه ریزی ها این موزه تخصصی به زودی با محوریت روایتگری دوره هخامنشیان را معرفی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

برگزاری کارگاه تخصصی تاثیر هنر تذهیب بر هنرهای سنتی و صنایع دستی در شیراز

بنابر این گزار ش؛ جام زرین خشایار شا که احتمالاً از هگمتانۀ باستان (همدان امروزی) کشف شده، دارای طرح زورقی، دهانۀ گشاد، لبه های برگشته، تزئینات گیاهی و سطحی شیاردار است؛ آرایه هایی که از شاخصه های ظروف تجملاتی و ارزشمند دورۀ هخامنشی به شمار می روند. تزئینات برجستۀ این قدح به منظور مشاهده از بیرون ایجاد شده اند. در کف ظرف گل رزی با دوازده پر و در اطراف ظرف بیست و یک شیار به مانند یک رزت بزرگ به تصویر کشیده شده ا ند.
در حاشیۀ گردن این ظرف کتیبه ای به سه زبان، فارسی باستان، عیلامی هخامنشی و بابلی هخامنشی قرار گرفته است. ارتفاع آن ۱۱.۴۳ سانتیمترو قطرآن ۲۰.۳۲ سانتیمتر و وزن آن یک کیلو ۴۰۷ گرم است.
به مناسبت هفته میراث فرهنگی، نمایش جام زرّین خشایارشا از هگمتانه در موزه تخت جمشید پیوند شایسته ای بین مردم دو استان کشور را رقم زده است. این جام زرّین با همکاری معاونت میراث فرهنگی وزارت و اداره کل استان فارس، اداره کل موزه ها، موزه ملّی ایران باستان و پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از ۲۹ اردیبهشت به مدت سه ماه در موزه تخت جمشید برای عموم مردم به نمایش گذاشته شده است و هر روز قابل بازدید است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×