» آرشیو » حادثه تروریستی شاهچراغ(ع)چگونه رقم خورد/ تروریست، بنزین و فندک به همراه خود داشته است
آرشیو - شهرستان
کد خبر:9302 | ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۳۹

حادثه تروریستی شاهچراغ(ع)چگونه رقم خورد/ تروریست، بنزین و فندک به همراه خود داشته است

پرتو جنوب

فرمانده سپاه فجر استان فارس درباره جزییات حادثه تروریستی حرم مطرح کرد:

مدت زمان کامل این حادثه کمتر از ۴۰ ثانیه است

 تروریست، بنزین و فندک به همراه خود داشته است

به گزارش خبرنگار پرتو جنوب؛ فرمانده سپاه فجر استان فارس امروز در آیین تجلیل از خبرنگاران ضمن تبریک هفته خبرنگار، این همایش را فرصتی مناسب جهت تبیین حادثه تروریستی حرم شاهچراغ در شامگاه ۲۲ مرداد ماه برای انعکاس صادقانه اخبار این حادثه توسط خبرنگاران دانست و گفت: این اتفاق حدود ساعت ۱۹ یکشنبه ۲۲ مرداد در ضلع جنوبی حرم و یکی از درب های فرعی رخ داد.

فرماندهی سپاه فجر فارس افزود: تروریستی که به حرم ورود کرده تنها یک فرد نیست، بلکه عضوی از یک شبکه است که عقبه آن در کشورهای اسلامی نیست، چنانچه تا کنون بیش از ۱۰ نفر دستگیر شده‌اند و این شبکه تا چند کشور مشخص امتداد دارد.

سردار بوعلی با تأکید بر اینکه در این دست حوادث، اینگونه نیست که یک نفر مامور شود این کار را انجام دهد، افزود: این تروریست یک ماه در شیراز مستقر شده و با پوشش در فاصله ای از حرم ساکن می‌شود. وی روز حادثه وارد خیابان فرعی می‌شود و قبل از اینکه به درب اصلی برسد، اسلحه را درمی‌آورد و با حالت هجومی ورود می‌کند.

فرماندهی سپاه فجر فارس، با بیان اینکه مدت زمان کامل این حادثه کمتر از ۴۰ ثانیه طول کشیده، افزود: در این حادثه، فرد با یک اسلحه با کیفیت به همراه ۸ خشاب و هر خشاب با ۳۰ تیر، از سمت درمانگاه حرم که یکی از درب‌های فرعی است، حرکت می‌کند و با خارج کردن اسلحه، یک تیر شلیک می‌کند.

وی ادامه داد: فرد تروریست مستقیما مقابل درب خروجی قرار می‌گیرد؛ درب خروجی به دلیل خروج زوار همیشه باز است و یکی دو نفر از ماموران امنیتی و خدام برای راهنمایی جلوی درب حضور دارند.

سردار بوعلی افزود: این تروریست اول به سمت دو نیروی جلوی درب که یکی از خدام و دیگری نیروی امنیتی است شلیک می‌کند که خادم در دم شهید می‌شود و نیروی امنیتی ما محمد جهانگیری نیز شب گذشته در بیمارستان به شهادت رسید.

وی ادامه داد: بعد از آن هم ۲ نفر دیگر که یکی خادم و یکی محافظ بوده تیر می‌خورند و پس از آن هنگام ورود به حرم، با خانمی رو به رو می‌شود که در فاصله یکی دو متری به او هم شلیک می کند و تیر می‌زند.

فرمانده سپاه فجر فارس با بیان اینکه تمام تیرهای شلیک شده در راهرو و در گیت ورودی است، اظهار داشت: پس از ورود فرد تروریست به لایه دوم حفاظتی حرم، نیروهای امنیتی ما که با لباس شخصی در محدوده در حال گشت‌زنی بودند، با شنیدن صدای تیر به سمت محل حادثه حرکت می‌کنند.

فرماندهی سپاه فجر فارس افزود: تروریستی که به حرم ورود کرده تنها یک فرد نیست، بلکه عضوی از یک شبکه است که عقبه آن در کشورهای اسلامی نیست، چنانچه تا کنون بیش از ۱۰ نفر دستگیر شده‌اند؛ این شبکه تا چند کشور مشخص امتداد دارد.

۴ مامور امنیتی در همان محدوده بودند

سردار بوعلی با اشاره به اینکه این فرد ۲۴۰ تیر داشته و قصد ورود به ضریح را داشته، گفت: بعد از ورود به صحن، تیر اول را یکی از ماموران ما به سمت تروریست شلیک می‌کند و سبب می‌شود مسیر وی عوض شود و شلیک دوم به او، حواسش را پرت می‌کند. اینجاست که یک نیروی خدماتی حرم که بسیجی است شجاعانه از پشت به سمت او می‌رود و او را به زمین می‌زند و  در فاصله ۴ ثانیه نیروهای امنیتی به محل زمین‌گیر شدن فرد تروریست می‌رسند و فرایند دستگیری را تکمیل می‌کنند.

وی تاکید کرد: همه این اتفاقات در کمتر از ۴۰ ثانیه رخ داده و در نهایت ۶ مجروح تیرخورده داشتیم و ۲ نفر مصدوم شدند.

سردار بوعلی با اشاره به اینکه تروریست، فندک و بنزین همراه خود داشته است، اضافه کرد: ۲ نفر از مجروحان از نیروهای امنیتی ما هستند که یک نفرشان شب گذشته به شهادت رسید و یک نفر در بیمارستان است. همچنین یک خادم به شهادت رسید و یک خادم نیز مجروح و در بیمارستان است.

وی در پایان از مردم شهیدپرور شیراز جهت شرکت در مراسم تشییع دو شهید این حادثه که صبح فردا در حرم مطهر برگزار می‌شود، دعوت به عمل آورد.

در این مراسم، رئیس سازمان بسیج رسانه فارس از خدمات یک ساله خبرنگاران تقدیر و تجلیل نمود. هادی رضایی، همزمانی این همایش و حادثه تروریستی را فرصتی مغتنم جهت تبیین این موضوع عنوان کرد.

حادثه شاهچراغ باطل السحری بر روایت خناسان و معاندین

احمد پهلوانیان، مدیرکل صدا و سیمای استان فارس ضمن خیر مقدم به خبرنگاران و تسلیت شهادت خادم و مدافع امنیت حرم شاهچراغ(ع)، گفت: ایام محرم و صفر، ایام رسالت است. همان رسالتی که روی دوش خبرنگاران و به تعبیر رهبر انقلاب، سربازان جنگ نرم است.

پهلوانیان تصریح کرد: حمله تروریستی حرم، یک ضایعه برای ما بود، اما آنچه در این موضوع مهم است، فراهم شدن امنیت روانی در کنار امنیتی است که مدافعان امنیت رقم می‌زنند.

وی با تأکید بر اینکه آنچه در حمله تروریستی رخ داد، روایت غالب منطبق بر واقعیت بود، گفت: در حادثه سال گذشته معاندین و خناسان یک روایت مقبوله و مغلوبه ارایه دادند که «کار خودشونه» و زمانی که عوامل حادثه دستگیر شدند و قصد اعدامشان بود، امثال علی‌ نژاد و… جریان رسانه ای دیگری راه انداختند که این دو نفر کارگر ساده هستند و اعدام نکنید و… اما پس از کمتر از چهل روز از اعدام آنها مشخص شد این خط روایی دروغ و خباثت است.

پهلوانیان تاکید کرد: این حادثه گرچه ضایعه بود، اما از زاویه دیگر باطل السحری بر روایت خناسان و معاندین بود که رخ داد.

آنچه در مدیریت شهری اهمیت دارد اعتماد سازی است

شهردار شیراز ضمن محکومیت حادثه تروریستی حرم شاهچراغ(ع) و شهادت دو نفر از هموطنانمان، گفت: یکی از پل های ارتباطی مردم و مسئولان، بخش رسانه است. امروز در دنیا، حداقل بیست سی سال گذشته را عصر انفجار اطلاعات می نامند و قبلا اگر گفته میشد دهکده جهانی، امروز کلبه جهانی است. در یک کلبه، کسی پلک هم بزند همه باخبر می شوند.

وی تأکید کرد: در عصر انفجار اطلاعات، همه مردم تشنه اطلاعات و خبر هستند و از این بابت وظیفه سنگینی بر عهده خبرنگاران است.

اسدی به وظایف مدیریت شهری گریزی زد و تصریح کرد: هیچ دستگاهی به اندازه شهرداری، وظیفه بر عهده ندارد. نیروی انتظامی با همه سنگینی کار، ۱۵۰ وظیفه دارد اما بیش از دو برابر این میزان، حدود ۳۵۵ وظیفه بر عهده شهرداری است.

شهردار شیراز گفت: شهرداری تعطیل بردار نیست، شهرداری شبانه روز کار می کند و نیاز است ارتباط درست و منطقی میان شهرداری و ذی نفعان وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: ذی نفعان ما همه مردم هستند، ما شهروند درجه یک و دو نداریم. حتی اتباع غیر مجاز هم از خدمات شهری استفاده می کند و ما باید به همه خدمات برسانیم.

 اسدی با تأکید بر اینکه آنچه در مدیریت شهری اهمیت دارد اعتماد سازی است، گفت: متاسفانه این اعتماد مخدوش شده است‌. برخی موارد بدیهی است و ما به مردم اعلام می کنیم. اما عده ای بدیهیات را هم مورد انتقاد قرار می دهند.

شهردار شیراز گفت: کار خبر، حرفه ای است. من از شما استمداد می طلبم به همه حاکمیت و مخصوصاً شهرداری کمک کنید و بدون هیچ تبلیغی، بیشتر از کاری که انجام می شود، از اطلاع رسانی کارهایی که در شهرداری انجام می گیرد و موجب امیدآفرینی می‌شود دریغ نکنید.

 خبرنگار و عکاس: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×