» اجتماعی » دسترسی برخط اتاق‌های بازرگانی به سامانه‌های ثبت شرکت مورد درخواست
اجتماعی - شهرستان
کد خبر:22325 | ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۵۶

دسترسی برخط اتاق‌های بازرگانی به سامانه‌های ثبت شرکت مورد درخواست

پرتو جنوب

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس، از دسترسی برخط اتاق‌های بازرگانی به سامانه‌های ثبت شرکت مورد درخواست خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری پرتو جنوب؛ رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس، گفت: نیاز است اداره ثبت شرکت‌ها در ر استای بهبود فضای کسب و کار سیاست‌گذاری و برنامه‎‌ریزی کند تا ذی‌نفعان و به ویژه فعالان اقتصادی بتوانند در فضای مناسبی مسائل مربوط را پیش ببرند.

محمدصادق حمیدیان در نشست هم‌اندیشی مدیرکل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری ایران با فعالان اقتصادی استان با بیان اینکه فعالان اقتصادی مشکلاتی با اداره کل ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری دارند، اظهار داشت: دسترسی برخط اتاق‌های بازرگانی به سامانه‌های ثبت شرکت مورد درخواست است.

وی با بیان اینکه عدم دسترسی بر خط اتاق بازرگانی به اظهارنامه‌ها و عدم دسترسی به تغییرات مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است، ادامه داد: به رغم مکاتبه‌هایی که در این بخش انجام داده ایم، اما متاسفانه تغییرات لازم حاصل نشده است که از همین رو درخواست داریم تا دستور ویژه را اعمال کنند.

حمیدیان در ادامه با اشاره به مشکلاتی که مدیران عامل شرکت‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، افزود: دومین موضوع خلا قانونی که در این زمینه وجود دارد مدیران عامل در شرکت‌ها یک مسئولیتی و اختیاراتی دارند که برگرفته از اختیارات هیئت مدیره‌ها است و شاهدیم شرکت‌هایی ثبت می‌شوند که مدیر عامل‌ها فاقد امضا است و از طرفی دیگر مراجعه می‌کنند بر روی سامانه‌ها و می‌خواهند تعهد بدهد و اگر مشکلی در این حوزه وجود داشته باشد صاحب امضای مجاز به انجام بعضی از امور نیست که مجددا استدعا داریم تکلیف این بخش هم در شورای ثبت مشخص شود.

رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: بسیاری از سامانه‌های امروز در کشور که بحث کفایت سرمایه را برای شرکت‌ها مطرح می‌کند با چالش به روز کردن سرمایه‌ها مواجه هستند و به رغم اینکه قانون بهبود فضای کسب و کار یک مقرراتی جهت افزایش سرمایه‌ها را امکان پذیر کرده، اما این به روزرسانی سرمایه‌ها در سامانه مورد تقاضاست.

وی اعتقاد دارد که به روزرسانی باید به شکل معقول و قانونی انجام شود و بار مالیاتی هم برای فعالان اقتصادی که از قبل سرمایه گذاری کردند نداشته باشند.

حمیدیان با اشاره به اینکه بر اساس ماده ۱۹۸ و ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم دست و پای اداره ثبت برای برخی از فعالیت‌ها از جمله ثبت نام شرکت‌های بدهکار و بدهکاران مالیاتی بسته شده است، بیان کرد: اگر چه این مورد به ناظر مربوط به شرکت‌هایی است که فعالیت تجاری انجام می‌دهند، اما تعمیم این بخش به موسسات غیرتجاری مشکل و چالش‌هایی ایجاد کرده است.

لزوم معافیت موسسات غیرتجاری از به روزرسانی سیستم مالیاتی 

رئیس اتاق بازرگانی فارس گفت: اگر چه به روزرسانی مالیاتی برای شرکت‌ها اقدامی پسندیده است، اما اینکه حتی به جهت تسویه مالیاتی نتوان مدیران شرکت را تعویض کرد دغدغه بزرگی است.

وی در ادامه بر لزوم ثبت امضا‌های دیجیتالی در اداره مالکیت معنوی تاکید کرد و گفت: اگر قرار است کشور به سمت دیجیتال و الکترونیک هدایت شود و فرایند‌ها به صورت غیرحضوری انجام شود نیاز است تا امضا‌های دیجیتال در اداره مالکیت معنوی هم دیده شود.

حمیدیان افزود: بر اساس قانون تجارت در حوزه حقوقی روند خوبی برای شرکت‌ها پیش‌بینی شده است، اما در حوزه صنایع کوچک و واردات نیز نیاز به این دارد که در حوزه فعالیت شرکت‌ها دسته‌بندی ایجاد شود و این به گونه‌ای اطلاع‌رسانی شود که مسائل برای فعالان شفاف باشد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×