» آرشیو » رنگ های مختلف پلاک خودرو در ایران چه معنایی دارند؟
آرشیو - گوناگون
کد خبر:20620 | ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۱۹

رنگ های مختلف پلاک خودرو در ایران چه معنایی دارند؟

پرتو جنوب

امروز در مورد رنگ های مختلف پلاک خودرو در ایران صحبت می کنیم.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از کاراکال تیونینگ؛ داشتن اطلاعات کافی درمورد انواع مختلف پلاک خودرو در ایران امری مهم است زیرا که بسیاری از مردم حتی اطلاعات حداقلی درباره پلاک ها را ندارند، راننده بودن تنها به معنای توانایی هدایت وسایل نقلیه نیست. یک راننده کامل باید دانش کافی درمورد جاده ها، انواع پلاک ها و تابلوها را داشته باشد. به همین منظور امروز با انواع پلاک های خودرو در کشورمان آشنا می شویم.

اکثریت پلاک های موجود در کشورمان سفید رنگ هستند، پلاک های سفید به ۳ دسته تقسیم می شوند:

پلاک هایی با حرف (گ)، پلاک هایی با علامت ویلچر و پلاک های عادی دیگر.

پلاک هایی با حرف (گ)، مخصوص خودروهای گذر موقتی هستند، این خودروها فقط یکماه اجازه دارند در کشور تردد کنند و پس از اتمام تاریخ باید به مناطق آزاد منتقل شوند. پلاک هایی با لوگو (ویلچر) مخصوص معلولان و جانبازان می باشند و باقی دیگر هم پلاک های عادی نام دارند.

پلاک های زرد ۲ رده دارند: وسایل نقلیه و ادوات کشاورزی، یا حمل و نقل عمومی. پلاک های زرد با حرف (ک)، ادوات کشاورزی هستند و پلاک های زرد با حرف (ع) مخصوص سازمان حمل و نقل عمومی هستند.

پلاک های سبز هم ۲ رده دارند: نیروهای انتظامی، راهنمایی و رانندگی و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی. پلاک های سبز با حرف (پ)، مخصوص نیروی انتظامی، پلیس آگاهی و راهنمایی و رانندگی می باشند و پلاک های سبز با حرف (ث) نیز متعلق به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران هستند.

پلاک های قرمز مربوط به دولت می باشند، پلاک های قرمزی که کلمه تشریفات روی آنها حک شده مربوط به خودروهای تشریفات دولتی هستند و پلاک های قرمز با حرف (الف) خودروهای انحصاری دولتی اند و به ندرت در خیابان ها دیده می شوند.

و در آخر نیز به پلاک آبی ها می رسیم که ۲ رده دارند: نوع اول و نوع دوم. نوع اول خود دو زیر شاخه دارد: پلاک های آبی با حرف (D)، متعلق به خودروهای سیاسی و دیپلمات ها هستند. پلاک های آبی با حرف (S)، متعلق به خودروهای سفارت خانه ها می باشند.

و اما نوع دوم نیز خود سه زیر شاخه دارد: پلاک های آبی با حرف (ش) مخصوص خودروهای ارتشی (نیروی دریایی و هوایی) می باشند. پلاک های آبی با حرف (ز) متعلق به وزارت دفاع هستند و پلاک های آبی با حرف (ف)، متعلق به ستاد کل نیروی های مسلح جمهوری اسلامی ایران می باشند.

پلاک های خاکی یا کرم رنگ هم متعلق به نیروی زمینی ارتش می باشند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×