» آرشیو » ساماندهی بیش از یک هزار کودک کار و خیابان توسط بهزیستی فارس
آرشیو - شهرستان
کد خبر:4058 | ۲۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۴۲

ساماندهی بیش از یک هزار کودک کار و خیابان توسط بهزیستی فارس

پرتو جنوب

عبدالرحمن سلیم حقیقی مشاور اجرایی مدیرکل بهزیستی فارس با بیان این که ۱۰۹۴ کودک کار و خیابان در سال ۱۴۰۱ توسط بهزیستی فارس ساماندهی شده اند گفت: تحصیل، آموزش، سلامت روانی-اجتماعی و حفظ هویت کودکان کار از مهمترین دغدغه های بهزیستی فارس است.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل بهزیستی فارس؛ سلیم حقیقی در پاسخ به خبرنگاران در نشست خبری به مناسبت روز جهانی منع کار کودکان، عنوان داشت: این کودکان پس از ارجاع به بهزیستی در دو مرحله خدمات مددکاری دریافت می کنند.

وی افزود: در مراکز نگهداری کودکان کار و خیابان تحت نظارت بهزیستی خدمات روانشناسی جهت آموزش مهارت های زندگی و سلامت روانی کودک و خدمات حرفه‌آموزی و اشتغال‌زایی، پرستاری،پزشکی و توزیع بسته های معیشتی به خانواده ها ارائه می‌شود.
او  گفت: از تعداد ۱۰۹۴ کودک کار و خیابان ساماندهی شده ۲۲ درصد دختر و ۷۸ درصد پسر بوده، همچنین ۱۷ درصد ایرانی و ۸۳ درصد اتباع بیگانه می باشند و از این تعداد اتباع تنها ۱۰ درصد دارای مجوز اقامت بصورت قانونی بوده اند.
سلیم حقیقی یادآوری کرد: مردم باید کمک‌های خود را به موسسات نگهداری این کودکان پرداخت کنند و بدانند پرداخت مستقیم پول به کودکان کار و خیابان مساوی با تشویق کودک برای حضور بر سر چهارراه و قرارگیری در معرض باندهای بزهکاری، بیماری‌های مختلف و آسیب‌های جدی است.
او بیان داشت: مددکاران و تیم های سیار بهزیستی ضمن حضور در محیط خیابان این کودکان را ترغیب به حضور در مرکز و دریافت خدمات و آموزش می کنند، بخشی از این کودکان نیز توسط شهرداری و نیروی انتظامی شناسایی و به مراکز بهزیستی تحویل داده می‌شوند،شهروندان نیز می توانند این کودکان را از طریق تماس با خط ۱۲۳ و ۱۳۷ با موسسات حمایتی بهزیستی معرفی و ارجاع نمایند.
مشاور اجرایی مدیرکل بهزیستی فارس ادامه داد: در حال حاضر و مطابق با آیین نامه اجرایی ماده ۶ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان ۱۷ ارگان در ساماندهی کودکان کار و خیابان همکاری می کنند و باید در نظر داشت جمع آوری این کودکان به تنهایی هدف نیست و باید همکاری همه دستگاه‌های درگیر و مردم برای ساماندهی این کودکان جلب شود، ضمن اینکه برای سازمان بهزیستی کودک ایرانی و اتباع بیگانه تفاوتی ندارد لیکن در ارائه خدمات به خصوص خدمات درمانی به کودکان اتباع غیر مجاز به دلیل نداشتن کد ملی مشکلات ویژه‌ای وجود دارد .

Print Friendly, PDF & Email
  • ×