» آرشیو » جشنواره زکات منطقه عشایری دوچاهی سرچهان برگزار شد
آرشیو - شهرستان
کد خبر:3062 | ۶ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۱۹

جشنواره زکات منطقه عشایری دوچاهی سرچهان برگزار شد

پرتو جنوب

جشنواره علمی، ترویجی و تکریمی زکات؛ شکرانه باران شهرستان سرچهان در روستای گزخنگ منطقه عشایری دوچاهی برگزار شد.

به گزارش پرتو جنوب، مهدی میزبان جانشین ریاست سازمان و معاونت توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر ایران با حضور کریمی مدیرکل امور عشایر فارس و هیئت همراه در جشنواره زکات؛ شکرانه باران شهرستان سرچهان، با اشاره به پیشینه فرهنگی ایلات و عشایر استان فارس گفت: یکی از نشانه های غنای فرهنگی و مذهبی عشایر استان فارس، حضور همیشگی آنها پابه پای جوامع شهری و روستایی در مناسبات دینی و مذهبی همچون جشنواره های پرداخت زکات می باشد.

جانشین ریاست سازمان امور عشایر کشور ضمن گزارشی از خدمات به عشایر کوچ رو استان فارس گفت: در هیچ دوره تاریخی در کشورمان به اندازه نظام جمهوری اسلامی به عشایر کشور و استان فارس خدمات داده نشده است و از همین رو عشایر نیز در ادوار مختلف تاریخی این کشور و علی الخصوص در نظام جمهوری اسلامی در صف اول همراهی و پشتیبانی از این نظام مقدس بوده است، بطوریکه با تقدیم ۱۱ هزار شهید در کشور و قریب ۳هزار شهید عشایری در استان فارش، بیشترین شهید را به نسبت جوامع شهری و روستایی تقدیم نظام و انقلاب کرده است.

میزبان در ادامه افزود: عشایر بعنوان جامعه ای مولد شناخته می شوند بطوریکه هر سیاه چادر عشایری یک بنگاه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و… محسوب گردیده و و سازمان امور عشایر کشور نیز جهت تنوع بخشی به مشاغل و اقتصاد پایدار عشایری، ۴ طرح محوری در این راستا با محوریت صنایع دستی، گردشگری و بومگردی، زنجیره گوشت قرمز و گیاهان دارویی را اجرائی نموده است.

وی یادآور شد: در راستای اقتاصد پایدار عشایر کشور، مبلغ ۵هزار میلیارد تومان در قالب تبصره ۱۶ توسط سازمان امور عشایر کشور اخذ گردیده است که در تلاشیم در سال ۱۴۰۲ به عشایر کشور تخصیص یابد.

مرتضی موصلی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان فارس نیز دراین جلسه گفت: جلسه شورای زکات استان فارس شهرستان سرچهان در راستای توسعه فریضه عظیم زکات برگزار می شود.

مدیرکل کمیته امداد فارس افزود: هدف از برگزاری جلسات شورای زکات استان فارس شهرستان سرچهان، بررسی راهکارهای جدید توسعه زکات در سطح استان و شهرستان با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های موجود و پیگیری مسائل مربوط به نشست سراسری زکات است. وی با اشاره به میزان درآمد حاصل از جمع آوری زکات در این شهرستان اعلام کرد: میزان درآمد حاصل از جمع آوری زکات در همین منطقه عشایری دوچاهی و در سرفصل های جهیزیه، درمان، شاخص های توانمندسازی و تحصیلی و مسکن و …هزینه خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×