» آرشیو » موافقت برای دانش نامه شیراز و هند به بهانه “زین قند پارسی”
آرشیو - فرهنگی هنری
کد خبر:13999 | ۲۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۱۶

موافقت برای دانش نامه شیراز و هند به بهانه “زین قند پارسی”

پرتو جنوب

رونمایی یک صفحه کتاب حافظ به زبان هندی

رونمایی یک صفحه کتاب حافظ به زبان هندی برای نخستین بار و دیدار هنرمندان و اساتید دانشگاه هند و شیراز، ایجاد دریچه همکاری دانشگاه هند و دانشگاه شیراز در زمینه اعزام دانشجو، تبادل نسخه های خطی و پایان نامه های ارشد و دکترا، تهیه دانش نامه شیراز و هند با مدیریت دکتر نیری و همکاری دانش آموختگان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز، که بر اساس تفاهم نامه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران و بخش زبان و ادبیات فارسی صورت گرفت، همگی در رویداد ادبی فرهنگی «زین قند پارسی» برگزار شد.


مفاخر ایران از جمله حافظ شیرازی به مثابه مشعل هدایت‌اند

محمود شالوئی، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: همه مفاخر ایران از جمله حافظ شیرازی به مثابه مشعل و چراغ هدایت هستند.

محمود شالوئی در رویداد ادبی فرهنگی «زین قند پارسی؛ دریچه ای بر پیوند اندیشه حافظ و تاگور» که با حضور اندیشمندان ادبی و فرهنگی شیراز و هند و جمعی از مدیران فرهنگی استان فارس در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز برگزار شد، عنوان کرد: مشاهیر و مفاخر شیراز خاصه حافظ شیرازی شناخته شده تر از آن اند که بخواهیم درباره آنها کلامی بر زبان جاری کنیم چرا که در بسیاری از نقاط ایران و حتی جهان، دوستداران و علاقه‌مندان به زبان و ادب فارسی با حافظ شیرازی و دیوان اشعار او انس و الفت فراوان دارند.
وی اضافه کرد: با توجه به پیچیدگی‌های ادبی موجود در واژگان حافظ به‌خصوص برای مخاطبان غیرفارسی زبان، ضرورت دارد که این واژه‌ها ساده‌سازی شود و با استفاده از ابزارهای جدید هنری، دشواری‌های موجود در شعر و اندیشه وی به زبان ساده و روان بیان شود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: امیدوارم به همت دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز و استادان برجسته این دانشگاه و با مدیریت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی که باسابقه‌ترین نهاد فرهنگی ایران است با یک سلسله برنامه‌ها که مناسبت با شرایط روز دارد، حافظ را بیشتر و بهتر به عموم مردم خاصه نسل جوان و جدید معرفی کنیم؛ چرا که مفاخر ایران از جمله حافظ شیرازی به مثابه مشعل و چراغ هدایت اند.

همکاری ویژه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با ستاد برگزاری بزرگداشت حافظ

در ادامه، حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به ایراد سخن پرداخت و گفت: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با به کارگیری تمام امکانات و توان این مجموعه در حال همکاری با ستاد بزرگداشت حافظ شیرازی است تا رویدادهای این هفته با بالاترین سطح کمی و کیفی در شیراز و سراسر کشور برگزار شود.
زین قند پارسی

ضرورت توجه به مشترکات فرهنگی ایران و هند

محمد یوسف نیری، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز دیگر سخنران این رویداد بود که عنوان کرد: فرهنگ دیرینه ایران و هند دارای مشترکات فراوانی است که ضرورت دارد این مهم در قالب پژوهش‌های دانشجویی از جمله به شکل یک دانشنامه تخصصی به جامعه علمی ایران و هند عرضه شود. کما اینکه در گذشته نیز جناب ابوریحان بیرونی با تألیف کتاب «تحقیق ماللهند» به صورت گسترده، پژوهشِ تخصصی – تطبیقی خود درباب اندیشه و تمدن ایران و هند را ارائه کرده است.
وی تصریح کرد:امروز نسخ فراوانی در هند به زبان فارسی وجود دارد که هنوز تصحیح و چاپ نشده‌اند و باید در اسرع وقت این نسخ به همت نهادهای فرهنگی ایران و هند منتشر شوند.
حافظ؛ شاعر صلح و و زندگی مسالمت‌آمیز

بلرام شکلا، رئیس مرکز فرهنگی سفارت هند در ایران نیز در این جلسه سخنرانی کرد و گفت: ما همواره آمادگی داریم که با همکاری موسسات فرهنگی ایران رابطه هزار ساله میان ایران و هند را احیا و معرفی کنیم.

وی تأکید کرد: هندی‌ها علاقه و ارادت وافری به حافظ، سعدی و مولانا و اکثر شاعران فارسی زبان دارند چرا که زبان و ادب فارسی حلقه وصل دو ملت ایران و هند است. در این میان حافظ به طبع هندیان نزدیک‌تر است چراکه او شاعر صلح و زندگی مسالمت‌‌آمیز به شمار می‌رود.

تدریس زبان فارسی در ۵۰ دانشگاه هند

چندر شکر، رئیس بخش فارسی دانشگاه دهلی نیز طی سخنان کوتاهی در این رویداد گفت: اکنون در بیش از ۵۰ دانشگاه هند زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌شود و در چندین دانشگاه این کشور نیز بخش مستقل زبان فارسی وجود دارد.
وی تأکید کرد: هم اکنون با بسیاری از دانشگاه‌های ایران تفاهم‌نامه همکاری داریم و علاقه‌مند هستیم که چنین تفاهمنامه‌ای را با دانشگاه شیراز هم داشته باشیم تا در بسط و گسترش زبان فارسی از جمله شعر و اندیشه حافظ شیرازی و تبادل دانشجو میان دو کشور بیشتر فعالیت کنیم.

تبادل دانشجو میان دانشگاه شیراز و دانشگاه‌های هند

در ادامه مهرداد پورجعفر، رئیس پردیس بین الملل دانشگاه شیراز سخنرانی کرد وگفت: مرکز آموزش زبان فارسی پردیس بین‌الملل دانشگاه شیراز امکان تبادل و جذب دانشجو با جهان پارسی‌زبان را فراهم آورده است که قطعا این ارتباط با کشور هندوستان نیز با جدیت پیگیری خواهد شد.
در بخش دیگری از این نشست نیز خیرالله محمودی، دانشیار زبان و ادب فارسی دانشگاه شیراز، سعید حسام‌پور، مدیر مرکز حافظ شناسی، علیرضا حبیبی، معاون امور استان‌های انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، زهرا ریاحی زمین، مدیر مرکز پژوهش‌های زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز، خانم فاروقی از استادان زبان و ادب فارسی هندوستان، غلامرضا کافی و محمدحسین کرمی استادان زبان و ادب فارسی دانشگاه شیراز به ایراد سخن پرداختند.

درپایان این رویداد فرهنگی و ادبی از پوستر ترجمه هندی غزل شماره یک حافظ با «مطلع اَلا یا اَیُّهَا السّاقی اَدِرْ کَأسَاً و ناوِلْها/ که عشق آسان نمود اوّل ولی افتاد مشکل‌ها» با ترجمه بلرام شکلا رئیس مرکز فرهنگی سفارت هند در ایران رونمایی شد و در ادامه نسخ چاپی پرتره اختصاصی «حافظ» در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی اثر استاد ابوالحسن صدیقی از سوی محمود شالویی رئیس انجمن به استادان حاضر در برنامه اهدا شد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×