» آرشیو » ۳ میلیون سرباز غایب تعیین تکلیف می‌شوند
آرشیو - اجتماعی
کد خبر:10072 | ۱ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۳۶

۳ میلیون سرباز غایب تعیین تکلیف می‌شوند

پرتو جنوب

عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم تأکید کرد : وضعیت ۳ میلیون سرباز غایب در بازنگری قانون خدمت وظیفه مشخص خواهد شد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری صداوسیما، مهدی عسگری در مصاحبه با برنامه رویداد درباره وضعیت سربازی حرفه‌ای گفت: این مسئله از مطالبات جدی جوانان است تا فرایند خدمت نظام‌وظیفه به‌روزرسانی شود و عملاً به سمت سربازی حرفه‌ای حرکت کنیم تا ضمن افزایش کیفیت این بخش، به‌صورت بهینه از فرصت جوانی استفاده شود.

او با اشاره به پیگیری‌های صورت‌گرفته برای تحقق این افزود: نشست‌هایی با نیروهای مسلح برگزار شد و در نهایت طرحی مورد تصویب کمیسیون قرار گرفت و در نهایت ستاد کل نیروهای مسلح مکلف شد در طول برنامه پنجم در مورد فرایند نظام‌وظیفه بازنگری کند و اولویت‌هایی را نیز در نظر گیرد.
یکی از این ملاحظات کاهش مدت سربازی است و باتوجه ‌به شرایط کشور این مسئله مورد توجه می‌باشد و از طرفی نیاز به سرباز باید کاهش پیدا کند و به‌جای آن عضو گیری‌هایی برای پر کردن خلأ و نیاز به خدمات صورت گیرد و بستر این امر نیز فراهم شده است.
عسگری با اشاره به بسترسازی مالی برای تحقق این مسئله گفت: نیاز به سرباز در کشور اساساً باید کاهش پیدا کند.
او همچنین با اشاره به رشد دریافت حقوق سربازان هم گفت: در اوایل کار مجلس متوسط دریافت سربازان ۴۰۰ هزار تومان بود و با تغییراتی که در بودجه سنواتی صورت گرفت، سرباز متأهل ۹۰ درصد پایه را برای امسال دریافت می‌کند که حدود ۷ میلیون تومان می‌باشد.
این نماینده مجلس از پیگیری جدی این طرح خبر داد و افزود: جدا از نیازهای سربازان، برای تأمین هزینه‌های اولیه و نیز رفت‌وآمد نباید به خانواده متکی باشند و از طرفی بستر حرکت به سمت سربازی حرفه‌ای از طریق این منابع مالی فراهم می‌آید و ستاد کل نیروهای مسلح این امکان را دارد تا چنین تصمیمی را اتخاذ نماید.
او ادامه داد: نظرات دوستان در تنظیم این طرح باید لحاظ شود و سعی شده است مواردی که ممکن است مورد توافق نباشد، در متن مصوبه جای نگیرد و با مشورت‌های صورت‌گرفته این مهم باید به ستاد کل سپرده شود تا جزئیات را تنظیم نماید.
مجلس نیز به اصل بازنگری توجه کرده است و اولویت‌هایی را در نظر داشته اما چگونگی انجام اصلاحات به ستاد کل سپرده شده است.
عسگری افزود: سربازی ناپیوسته و پاره‌وقت نیزدر برخی موارد وجود دارد و تعیین تکلیف مشمولان غایب ، بیش از ۳ میلیون نفر ، باید مورد نظر باشد که به شکل‌های مختلفی با محدودیت جدی مواجه‌اند و نیز مشمولان دارای سه فرزند و بیشتر دارندگان دو فرزند با سن ۳۵ سال نیز معاف می شوند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×