» آرشیو » قاچاق روزانه حداقل ۲.۵ تا ۵ میلیون تن سوخت از هرمزگان
آرشیو - شهرستان
کد خبر:1866 | ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۲۶

قاچاق روزانه حداقل ۲.۵ تا ۵ میلیون تن سوخت از هرمزگان

پرتو جنوب

رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: در هرمزگان روزانه حداقل ۲.۵ تا ۵ میلیون تن سوخت به ارزش ۳۵ تا ۵۵ میلیارد تومان قاچاق می‌شود.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از ایسنا، معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان تعزیرات حکومتی در آئین تکریم و معارفه مدیر کل تعزیرات حکومتی هرمزگان، افزود: قرارگاه گشت ویژه نظارت در سراسر کشور تشکیل شده که وظیفه آن نظارت مستمر بر بازار و برخورد با متخلفان بویژه درموضوع گرانفروشی، احتکار و عرضه خارج از شبکه کالا است.

احمد جعفری نسب اضافه کرد: ورودی پرونده‌ها به تعزیرات حکومتی کشور در دو سال گذشته ۲۰ درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: از ۸ اسفند ۱۴۰۱ تا ۴ اردیبهشت امسال، ۱۵۳ هزار و ۴۵۲ گشت بازرسی از واحدهای صنفی داشتیم که در نتیجه این بازرسی‌ها ۳ هزار و ۷۶۶ واحد پلمب شده است.

وی با بیان اینکه در این مدت گروه‌های گشت واحدی، حدود ۴۵ درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: تعزیرات یک مجموعه دادرسی محور است و با هر گونه گرانفروشی بدون ضابطه‌ای برخورد می‌شود.

جعفری نسب با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های کاری در هرمزگان قاچاق سوخت است که گروه ویژه‌ای برای این کار در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال تاکنون در هرمزگان ۷۴۶ بازرسی داشتیم که بیشتر تخلفات گران فروشی، تقلب، احتکار و کم فروشی است.

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه برای این بازرسی‌ها ۴۰۰ پرونده تخلف تشکیل شده است، تصریح کرد: باید شعبه‌های تعزیرات صنفی در استان افزایش یابد تا به مسائل مختلف رسیدگی شود.

رئیس کل دادگستری هرمزگان نیز در این مراسم گفت: امسال در هرمزگان ۹ تیم بازرسی متشکل از تعزیرات، قاضی و صمت برای رصد بازار تشکیل شد که نتیجه خیلی خوبی داشت.

مجتبی قهرمانی با بیان اینکه این تیم از ۱۲۹ واحد صنفی بازرسی کرد که ۷۳ تخلف ثبت شده و این نشان می‌دهد که بازار وضعیت مناسبی از لحاظ نظارت ندارد، تصریح کرد: در شرایط کنونی کشور، اولویت اصلی حل مشکلات اقتصادی است و این نقش تعزیرات را بیشتر می‌کند.

قهرمانی با اشاره به اینکه در هرمزگان روزانه حداقل ۲.۵ تا ۵ میلیون تن سوخت به ارزش ۳۵ تا ۵۵ میلیارد تومان قاچاق می‌شود، اظهار کرد: روزانه حدود ۲ هزار دستگاه نیسان، سوخت را از استان قاچاق می‌کنند که ضرر اقتصادی و اجتماعی زیادی برای هرمزگان دارد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان در خصوص عملیاتی کردن سامانه‌های قانونی خاطرنشان کرد: شرکت‌های بندرشهیدرجایی باید در سامانه‌های قانونی لینک ایجاد کنند تا بشود بر عملکردشان نظارت داشت.

قهرمانی افزود: در بازرسی از ۵۲ شرکت بندر شهید رجایی مشخص شد تنها ۱۲ شرکت عملیات قانونی را ثبت کرده اند که برای ۲۹ شرکت که بازرسی شده، هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام جرم و تشکیل پرونده شده است.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم کیومرث حسن‌پور به عنوان مدیرکل جدید تعزیرات حکومتی هرمزگان معرفی و از زحمات مرتضی ممیزی مدیرکل سابق تعزیرات حکومتی هرمزگان قدردانی شد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×