» آرشیو » تلاش برای رساندن شیراز به تراز نام سومین حرم اهل‌بیت(ع)
آرشیو - شهرستان
کد خبر:14633 | ۳۰ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۳

تلاش برای رساندن شیراز به تراز نام سومین حرم اهل‌بیت(ع)

پرتو جنوب

در نشست مشترک مدیریت شهری شیراز و مدیر حوزه علمیه فارس مطرح شد؛

تلاش می‌کنیم شیراز را به تراز نام سومین حرم اهل‌بیت (ع) برسانیم/ تحقق شعار سال، نیازمند زیرساخت‌های فرهنگی است

طی برگزاری نشست مشترک مدیریت حوزه علمیه استان فارس با شورا و شهرداری شیراز پیرامون مهم‌ترین مطالبات و راهکارهای همکاری مشترک بحث و تبادل‌نظر شد و طرفین خواستار تعامل و همکاری بیشتر شدند.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، نشست هم‌اندیشی مدیریت شهری شیراز و مدیر حوزه علمیه فارس برگزار شد.

طی برگزاری نشست مشترک مدیریت حوزه علمیه استان فارس با شورا و شهرداری شیراز پیرامون مهم‌ترین مطالبات و راهکارهای همکاری مشترک بحث و تبادل‌نظر شد و طرفین خواستار تعامل و همکاری بیشتر شدند.

 

تلاش می‌کنیم شیراز را به تراز نام سومین حرم اهل‌بیت (ع) برسانیم

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست اظهار کرد: ازجمله کارهایی که در دستور کار سازمان فرهنگی قرار دارد؛ تهیه کتاب دانشنامه شیراز است و در بخش تاریخ سیاسی که مدنظر مدیریت حوزه علمیه نیز هست، تدوین کتاب تاریخ شیراز در دستور کار قرار دارد که کار بسیار بزرگی است و یک بخش از آن تاریخ سیاسی است.

سید ابراهیم حسینی از تدوین سند جامع سومین حرم اهل‌بیت (ع) در این شورا خبر داد و گفت: این سند طبق مصوبه شورای فرهنگی در حال انجام است و تلاش می‌کنیم شیراز را به تراز نام سومین حرم اهل‌بیت (ع) برسانیم که قطعاً یکی از بخش‌هایی که حوزه علمیه می‌تواند کمک کند همین حوزه است.

او اظهار امیدواری کرد: با انجام جلسات فصلی یا ماهیانه و ارتباط منظم و مرتب و با یک برنامه‌ریزی مدون و اساسی، می‌توان نشست‌هایی بین مدیریت شهری و حوزه علمیه برای خدمات‌رسانی مثبت و بهینه برگزار کرد تا شاهد اتفاقات خوب و نتایج مطلوب و ایده‌آل باشیم و گام‌های مثبتی درزمینه خدمات‌رسانی به شهروندان  صورت بگیرد.

 

تحقق شعار سال، نیازمند زیرساخت‌های فرهنگی است

شهردار کلان‌شهر شیراز در این دیدار تصریح کرد: نسبت به ظرفیت‌های حوزه علمیه و طلاب احساس وظیفه می‌کنیم.

او بابیان اینکه هر کمکی که به حوزه‌های علمیه می‌شود، بازخورد و خروجی مثبتی در جامعه به دنبال خواهد داشت، افزود: حجم اقدامات و تلاش‌های حوزه فرهنگی و دینی در این دوره از شورای کلان‌شهر شیراز بی‌سابقه است.

شهردار کلان‌شهر شیراز برگزاری ٧٠ یادواره شهدا با محوریت مساجد در محلات، برگزاری بیش از ٧٠ جشن محله محور در مناطق یازده‌گانه در دهه امامت و ولایت، اقامه نماز در بیش از ٧٠ بوستان و اماکن متعلق به شهرداری شیراز با حضور طلاب و روحانیون، استفاده از ظرفیت مبلغین در برپایی میز مشاوره، میز خدمت و ارائه مشاوره در حوزه خانواده، برگزاری المپیاد ورزشی ویژه طلاب، برگزاری جلسات هم‌اندیشی با ائمه جماعات محلات، اجرای طرح پیوند بین مردم و شهرداری در مساجد و … را از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده توسط شهرداری شیراز در حوزه فرهنگی ذکر کرد.

تقدیر از اهتمام شورای اسلامی و شهرداری کلان‌شهر شیراز در اجرای طرح مسجد محوری

مدیر حوزه‌های علمیه فارس نیز در این دیدار تاکید کرد: جامعه‌ای که دارای هویت ملی و دینی باشد، امید به تمدن‌سازی در آن بالاست و برعکس جامعه خالی از هویت ملی و دینی باید تلاش کند تا غنی از این مهم شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالرضا محمودی با ابراز خرسندی از این موضوع که جامعه ما ازاین‌جهت جامعه‌ای غنی است، تصریح کرد: اگر سیاست‌گذاران ما به هویت ملی و دینی به‌عنوان شناسنامه جامعه توجه کنند، قطعاً مقدمات تمدن سازی رقم خواهد خورد.

او در ادامه با بیان اینکه استان فارس و سومین حرم اهل‌بیت (ع) از این بابت غنی است، گفت: هیچ استانی، جایگاه فارس در حوزه تشیع را ندارد؛ به‌عنوان‌مثال؛ دو مرجع بزرگ تقلید جهان تشیع در حوزه علمیه قم، استان فارسی هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه فارس با اشاره به وجود هفت هزار طلبه در شیراز که بیش از دو هزار نفر از آن‌ها در حوزه علمیه قم مشغول به تحصیل و فعالیت هستند، افزود: تا چه اندازه از این ظرفیت برای تعالی جامعه استان فارس بهره‌برداری شده است؟

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمودی تصریح کرد: اگر زیرساخت‌های تحقق شعار سال به‌ویژه در بحث مهار تورم، فرهنگی نشود، هراندازه هم تلاش شبانه‌روزی شود، دائماً انتظارات بیشتر خواهد شد.

این مقام ارشد در حوزه علمیه با بیان اینکه چند طرح پژوهشی ازجمله طرح تدوین تاریخ سیاسی شیراز در دست اقدام است، گفت: علی‌رغم اقدامات شاخص انجام‌شده و ظرفیت‌های ویژه فارس اما هنوز یک نمایندگی تولیدات حوزوی به‌صورت نرم‌افزاری در این استان نداریم.

او خواستار ایجاد این ظرفیت توسط مدیریت شهری در راستای کمک به پژوهشگران شد و در خاتمه از اهتمام شورای اسلامی و شهرداری کلان‌شهر شیراز در اجرای طرح مسجد محوری تقدیر کرد.

 

لزوم انعقاد تفاهم‌نامه سه‌جانبه

رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه، املاک و امور حقوقی شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این جلسه بر لزوم تفاهم‌نامه سه‌جانبه تأکید کرد و گفت: باید تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه بین شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز با مدیریت حوزه علمیه منعقد شود و در این تفاهم‌نامه تمام درخواست‌های حوزه علمیه ازنظر حقوقی لحاظ شود و در مورد آن در گروه‌ها و اتاق فکر شورا بحث و بررسی شود که در راستای آن، شهرداری لوایحی را بر اساس زمان‌بندی در آن تفاهم‌نامه مشخص می‌کند و مسیر توسط این لوایح معین می‌شود.

افسانه خواست خدایی ادامه داد: برای جهت‌دهی به این موضوع، نقشه راه لازم است که انعقاد این تفاهم‌نامه به‌عنوان پله اول باید در جهت همکاری صورت گیرد.

 

شورای ششم در حوزه محلات و مسجد محوری برتر از شوراهای دوره‌ها و شهرهای دیگر است

رئیس کمیسیون فرهنگی، گردشگری و سومین حرم اهل‌بیت(ع) نیز با ارائه گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی ارائه‌شده توسط کمیته مسجد و محله محوری گفت: شورای ششم در حوزه محلات و مسجد محوری، طلاب و روحانیت، محرومیت‌زدایی و فضای فرهنگی برتر از شوراهای دوره‌ها و شهرهای دیگر است.

محمدرضا هاجری اظهار کرد: اگر در مسائل فرهنگی به دنبال خروجی هستیم، باید اقداماتی در راستای فرهنگ و رفع مشکلات شهر با محوریت مساجد و مراکز آموزشی صورت گیرد و ما در این زمینه مطالبه‌گر هستیم.

 

استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های حوزه علمیه در مدیریت شهری

مهدی طاهری عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز تصریح کرد: ساختارهایی وجود دارد که گاهی اگر ما آن‌ها را نشناسیم و در جای خود نتوانیم از آن بهره‌برداری کنیم سبب می‌شود بخشی از کارها پیش نرود یا با کندی مواجه شود.

او افزود: وقتی از شورا و شهرداری بحث می‌شود، دستگاه اجرایی و کسی که در میدان کلیه اختیارات قانونی است و فضای عملیات در اختیار ایشان است، شهردار است و طبیعتاً جایی که شهردار احساس کند فضای مقررات و قوانین اجازه این کار را به او نمی‌دهد، موضوعات را به شورا ارجاع داده و از شورا کمک می‌خواهد تا مصوبات را به‌پیش ببرد.

طاهری اظهار کرد: شاید در نگاه اول مقام شورا به‌عنوان خدمت‌گزار مردم به دلیل جایگاه رفیعی که ازلحاظ قانونی دارد این تلقی را ایجاد کند که اختیار تمام‌کارها و فعالیت‌ها در اختیار شوراست درحالی‌که اختیار تام و کامل به‌عنوان نهاد اجرایی در اختیار شهردار است.

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با تأکید بر استفاده از ظرفیت حوزه علمیه عنوان کرد: در حوزه علمیه پتانسیل‌هایی وجود دارد که در ابتدای دوره ششم برای هر گروه اساتیدی که نسبت به آن موضوع تخصصی داشتند حضور پیدا می‌کردند و مسائل را از نگاه حوزه و نگاه فرهنگ اسلامی بررسی می‌کردند و به‌عنوان مشاور حضور داشتند.

او استفاده از این اساتید در فرهنگسراها را به‌عنوان یک غنا و ذخیره فرهنگی بزرگ دانست و تصریح کرد: حوزه‌های علمیه به‌عنوان یکی از ارکان توسعه فرهنگی هستند و از پتانسیل‌های حوزه علمیه می‌توان در راستای پیشرفت مدیریت شهری نیز استفاده کرد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×