» آرشیو » جزئیات برگزاری سوگواره ملی هنری- ادبی شاهچراغ(ع) اعلام شد
آرشیو - شهرستان - فرهنگی هنری
کد خبر:2469 | ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۹

جزئیات برگزاری سوگواره ملی هنری- ادبی شاهچراغ(ع) اعلام شد

پرتو جنوب

جزئیات برگزاری سوگواره ملی هنری- ادبی شاهچراغ(ع) در بخش‌های مختلف از سوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اعلام شد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس؛ حمیدرضا قانعی مدیرکل این اداره با اشاره به اینکه در زمان رخداد حادثه تروریستی حرم مطهر دستگاه‌های فرهنگی مشغول ثبت و ضبط مستندات این حادثه بودند، گفت: برای شرکت در بخش هنری به خصوص فیلم برای ارائه آثار فعالان این بخش نیازمند درنگ بودیم، بنابراین تاریخ اختتامیه این سوگواره ملی به تعویق افتاد.

وی با بیان اینکه هم‌گرایی در برنامه‌های فرهنگی با محوریت شاهچراغ(ع) به عنوان نگین شهر شیراز و استان فارس در حال رخ دادن است، گفت: امیدوارم که محوریت حرم مطهر در تمامی رویدادها مایه خیر و برکت باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان کرد: شهدای حرم مطهر از وجه مختلف قابل تبیین هستند و وقتی که واقعه حمله تروریستی رخ داد، شاهد فضای حیرت در بخش رسانه‌ای و هنری بودیم.
وی با اشاره به وجود شهیدای ترور در استان فارس و شهر شیراز، ادامه داد: شهید دستغیب (ره) به واسطه اقدام تروریستی منافقین به فیض شهادت نائل آمدند لذا در طول تاریخ جامعه انقلابی قربانی واقعه ترور بوده و دشمنان از این حربه برای رعب و وحشت استفاده کردند.

این مقام مسئول ادامه داد: شهادت باعث می‌شود خون تازه‌ای در رگ جامعه ما جاری شود تا به آرمان‌های خودش ادامه دهد و سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص زنده نگه داشتن واقعه تروریستی حرم مطهر، رسالت دستگاه‌ها و فعالان فرهنگی استان را سنگین‌تر می‌کند.
بخش هنرهای تصویری و نمایشی
قانعی به تشریح بخش هنرهای تصویری و نمایشی سوگواره پرداخت و گفت: در بخش نمایشنامه، مستند کوتاه و فیلم داستانی با جوایز نفر اول ۱۰ میلیون و نفر دوم ۶ میلیون و نفر سوم، سه میلیون تومان هنرمندان می‌توانند آثار خود را ارسال کنند.
وی نماهنگ و موشن گرافی را از بخش‌های دیگر این سوگواره برشمرد و گفت: در این دو بخش به نفر اول ۶ میلیون، نفر دوم چهار میلیون ونفر سوم، دو میلیون تومان تعلق خواهد گرفت و در بخش پوستر موشن نفر اول چهار میلیون، نفر دوم، دو میلیون ۵۰۰ و نفر سوم، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان جایزه تعیین شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس با بیان اینکه جزئیات بیشتر این سوگواره در تارنمای اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس قابل مشاهده است، گفت: آخرین مهلت ارسال آثار ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۲ بوده و اختتامیه در مهر ماه برگزار می‌شود بنابراین هنرمندان می‌توانند آثار خود را به شماره ۰۹۱۷۳۱۶۳۵۹۴ در پیام‌رسان ایتا ارسال کنند.

بخش آفرینش ادبی سوگواره ملی شاهچراغ(ع)

مجید میکائیلی، رئیس بسیج هنرمندان استان فارس و مسئول بخش آفرینش ادبی سوگواره ملی شاهچراغ(ع) نیز گفت: فعال شدن عناصر هنری و رسانه‌ای می‌تواند فرایند اثر بخشی در برگزاری این سوگواره داشته باشد.

وی با بیان اینکه در هنرمندان می‌توانند آثار خودشان را در رشته‌های شعر، داستان، دلنوشته و خاطره بدون محدودیت ارسال کنند، گفت: موضوع سوگواره حمله تروریستی و تشییع شهدای حرم بوده و متقاضیان می‌توانند از ۲۵ اردیبهشت‌ماه لغایت ۲۵ تیرماه آثار خودشان را به دبیرخانه به آدرس خیابان ساحلی غربی نبش کوچه ۲ پلاک ۱۵ سازمان بسیج هنرمندان و یا به شماره ۰۹۳۹۷۱۲۳۶۷۹ در پیام رسان‌های ایرانی ارسال کنند.

میکائیلی اظهار کرد: در پایان تیرماه، اختتامیه بخش آفرینش ادبی سوگواره برگزار می‌شود و به نفر اول، پنج میلیون به همراه تندیس سوگواره، نفر دوم، سه میلیون و نفر سوم، ۲ میلیون تومان اهدا خواهد شد.

بخش هنرهای تجسمی

امیرحسین عبادی، کارشناس مسئول بخش هنرهای تجسمی حوزه هنری استان فارس نیز در ادامه بخش هنرهای تجسمی این جشنواره را مورد اشاره قرار داد و افزود: سال گذشته با موضوع حادثه تروریستی شاهچراغ (ع) بالغ بر ۳۰۰ اثر توسط هنرمندان تولید شده و به نمایش درآمده است.

وی ادامه داد: در بخش هنرهای تجسمی سوگواره ملی هنری ادبی شاهچراغ (ع) هنرمندان می‌توانند در رشته‌های تجسمی پوستر، تصویر سازی و اینفوگرافی شرکت کنند و آثار خود را به شماره ۰۹۱۸۳۶۱۱۴۴۳ در پیام‌رسان ایتا ارسال کنند.

عبادی با بیان اینکه پایان شهریور ماه اختتامیه بخش هنرهای تجسمی برگزار می‌شود، گفت: به نفرات اول تا سوم هر رشته به ترتیب ۸ میلیون، ۵ میلیون و ۳ میلیون اهدا می‌شود.

بخش صدا، موسیقی و سرود

علی داورپناه، نماینده صدا و سیمای مرکز فارس نیز چگونگی شرکت هنرمندان در بخش صدای سوگواره ملی هنری ادبی شاهچراغ (ع) را مورد اشاره قرار داد و گفت: هنرمندان می‌توانند در رشته‌های تک آهنگ، سرود، نمایش رادیویی و برنامه رادیویی (پادکست) آثار خودشان را تا پایان مرداد ماه ۱۴۰۲ به نشانی شیراز بلوار جمهوری اسلامی، میدان جام جم، صدا و سیمای مرکز فارس و یا تارنمای اینترنتی این مرکز ارسال کنند.

وی با بیان اینکه پس از داوری آثار اختتامیه در اوایل شهرویور ماه برگزار می‌شود، اضافه کرد: متقاضیان برای شرکت در رشته‌های مختلف محدودیتی ندارند و به نفرات اول تا سوم به ترتیب پنج میلیون، سه میلیون و ۲ میلیون اهدا خواهد شد.

نماینده صدا و سیمای فارس تأکید کرد: تولیدات در دوبخش مردمی و حرفه‌ای (مراکز صدا و سیمای کشور) ارزیابی خواهد شد.

هر بخش سوگواره به صورت مستقل با محوریت دستگاه‌های اجرایی

حجت‌الله طلایی، معاون فرهنگی، اجتماعی و تبلیغات حرم مطهر احمدبن موسی(ع) هم گفت: حمله تروریستی سال گذشته به حرم شاهچراغ(ع) منجر به شهادت ۱۳ زائر و خادم و مجروحیت ۲۱ نفر شد که هنوز طعم تلخ حادثه ناگوار چشیده می‌شود.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب نیز در این رابطه فرمودند که این حادثه تروریستی باید مثل عاشورا زنده نگه داشته شود بنابراین وظیفه همگانی است تا بتوانیم در این زمینه فعالیت کنیم.

طلایی با اشاره به اینکه سوگواره ملی شاهچراغ(ع) با محوریت شهدای حمله تروریستی حرم سال گذشته برای تولید آثار فاخر، هنرمندان را فراخواند، اظهار کرد: فراخوان این سوگواره در ۱۵ رشته هنری سال گذشته اعلام شد که برخی هنرمندان از این سوگواره اطلاع پیدا نکردند و پس از گذشت چند ماه، آثاری در برخی از رشته‌ها به دبیرخانه واصل نشد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و تبلیغات حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) ادامه داد: با مشورت دستگاه‌های اجرایی همکار در برگزاری سوگواره ملی هنری شاهچراغ (ع)، بنا شد اختتامیه فراخوان قبل برگزار نشود تا اطلاع‌رسانی دقیق‌تر صورت گیرد.

طلایی با بیان اینکه هر بخش سوگواره به صورت مستقل با محوریت دستگاه‌های اجرایی فراخوان داده و ضمن داوری آثار اختتامیه جداگانه را برگزار کنند، گفت: مقرر شد بخش آفرینش ادبی با محوریت بسیج هنرمندان، انیمیشن وفیلم با فرهنگ و ارشاد اسلامی، گرافیک و نقاشی با مرکزیت حوزه هنری و صدا، موسیقی و سرود با محوریت صدا و سیمای مرکز فارس برگزار شود.

وی با بیان اینکه در تیر، مرداد، شهریور و مهر ماه اختتامیه هر چهار بخش برگزار خواهد شد، افزود: به یاری خدا در آبان‌ماه امسال اختتامیه نهایی سوگواره ادبی شاهچراغ(ع) با تجلیل از برترین‌های هر بخش صورت خواهد گرفت.

معاون فرهنگی، اجتماعی و تبلیغات حرم مطهر احمدبن موسی(ع) انتقادات برخی از کاربران در فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها را مبنی بر تأخیر در برگزاری اختتامیه نفرات برتر را مورد اشاره قرار داد و گفت: بدون هیچ‌گونه پرسشی از دبیرخانه سوگواره، برخی کاربران فضای مجازی به نقد یک طرفه و قضاوت غیرمنصفانه پرداختند که جای تأمل دارد بنابراین دلیل تاخیر عدم وصول آثار در برخی از رشته‌ها، عدم اطلاع بسیاری از هنرمندان سطح کشور و اشتیاق آن‌ها برای شرکت در سوگواره بود.

طلایی در پایان سخنان خود تأکید کرد: منبع آرشیو تصاویر و فیلم‌های حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ(ع) از طریق روابط عمومی حرم مطهر و تارنمای آستان مقدس در اختیار هنرمندان برای تولید آثار می‌گیرد.

در پایان این نشست از پوسترهای بخش سوگواره ملی هنری ادبی شاهچراغ(ع) رونمایی شد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×