» آرشیو » هوشمندانه آشپزی کنیم
آرشیو - خانه خاص - مقالات
کد خبر:10910 | ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۱۲

هوشمندانه آشپزی کنیم

پرتو جنوب

دکتر الهام اشرفی- دکترای ژنتیک و بهنژادی گیاهی دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

آیا دستور تهیه غذای موردنظر تنها نصف پیاز را می‌طلبد؟ در چنین مواقعی که مواد اولیه برای تهیه هر چیزی، اضافه می‌ماند، آنها را دور نریزیم و برای تهیه چیزهای دیگر مورد استفاده قرار دهیم. همیشه راه ‌های بسیار خوبی برای تبدیل آنچه تصور می‌کنیم زباله مواد غذایی است به چیزهای جدید وجود دارد. به عنوان مثال می‌توانیم هویج، کلم، خیار و سبزی های باقیمانده را به سالاد تبدیل کرده و همراه غذا میل کنیم.

از میزان آب کمتری استفاده کنیم
ما نمی توانیم بدون آب، غذا تولید کنیم؛ هرچند نقش کشاورزان در مصرف بهینه آب برای پرورش مواد غذایی بسیار پررنگ است، اما کاهش ضایعات مواد غذایی نیز به نوبه خود سبب صرفه جویی در تمام منابع آبی که برای تولید آن صرف شده است، می شود.

ضایعات غذایی خود را کمپوست کنیم
به عنوان آخرین توصیه پیشنهاد می شود که میوه ها و سبزی های کهنه و مانده را خرد و با هم مخلوط کرده و به صورت کود در باغچه خانه بریزیم. به این ترتیب مناسب ترین استفاده را از باقیمانده میوه ها و سبزی ها داشته ایم.

سخاوتمند باشیم
اگر به هر دلیلی مقداری از خوراکی‌ها یا غذاها باقی ماند و امکان نگهداری درست آنها را نداشتیم، پیش از اینکه مجبور به ریختن در سطل زباله شویم، آن‌ ها را به افراد نیازمند بدهیم. حتی ریختن باقیمانده غذاها، به‌ ویژه خرده‌های نان و برنج برای حیوانات و پرندگان علاوه بر مهربانی، تأثیر مطلوبی در کاهش زباله‌ دارد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×