» فرهنگی هنری » کارشناس مهدویت: علت تاخیر در ظهور امام زمان(عج) را باید در انسان جست‌وجو کرد
فرهنگی هنری
کد خبر:21187 | ۶ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۹

کارشناس مهدویت: علت تاخیر در ظهور امام زمان(عج) را باید در انسان جست‌وجو کرد

پرتو جنوب

کارشناس مهدویت گفت: تمام بزرگان همچون شیخ مرتضی، شیخ طوسی و غیره معتقدند که این انسان‌ها هستند که با اعمال خود می‌توانند باعث تقدم و تاخیر ظهور شوند، در واقع ظهور سه ضلع خدا، امام و انسان دارد، از حیث خدا و امام هیچ مشکلی در ظهور نیست اگر تاکنون تاخیر در ظهور اتفاق افتاده است علت آن این است که یک خللی در ضلع انسان است.

به گزارش پرتو جنوب، حجت الاسلام نصرت الله آیتی در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: در احادیث و روایات، دلایل مختلفی برای غیبت حضرت ولی عصر(عج) برشمرده شده است اما یکی از مسائلی که بسیار برجسته‌تر از دیگر دلایل مطرح شده، بیم از کشته شدن است.

وی افزود: همانطور که در احادیث هم آمده است حضرت ولی عصر(عج) کسی بود که حتی یک روز هم دشمنان اجازه زندگی آشکارا به او ندادند، پیش از تولد ایشان هم حتی خانه پدرشان حضرت امام حسن عسکری(ع) را دشمنان تفتیش می‌کردند که اگر فرزندی به دنیا آمده است او را به قتل برسانند.

این کارشناس مهدویت با اشاره به اینکه تمام امامان معصوم(ع) در طول عمرشان زندگی آشکارا داشتند، گفت: امام مهدی(عج) کسی است که حتی یک روز هم مهلت زندگی آشکارا به او ندادند، از یک طرف جان امام مورد تهدید بود و از طرف دیگر حضرت مهدی(عج) آخرین حجت خداوند است، حجتی که آرمان بزرگی بر دوش دارد و خداوند او را ذخیره کرده است تا اینکه روزی حکومت عدل جهانی را تشکیل دهد.

آیتی گفت: امام زمان(عج) با این شرایط اگر زندگی آشکارا داشته باشد، جان او در خطر است و کشته می‌شود و هم چنین به عنوان امام آخر باید حجت خداوند را بر انسان‌ها تمام کند، اقتضا حکمت خداوند این است که به همه ابناء بشر در همه ادوار تاریخ، امام و حجت دهد و برای خداوند انسان‌های قبل و بعد فرقی ندارد، آنچنان که انسان‌های گذشته نیاز به امام داشتند در آینده نیز همین‌گونه است.

این کارشناس مهدویت تصریح کرد: بشریت زمانی که تحمل وجود امام را ندارد، تنها مسیری که می‌ماند این است که امام در پس پرده غییت باشد، این غیبت ادامه خواهد داشت تا شیعه بتواند قدرت این را پیدا کند که از امام خود دفاع کند و از طرفی زمینه برای ایجاد حکومت عدل جهانی برقرار شود.

هیچ‌کدام از حجت های خداوند، با زور نیزه بر مردم تحمیل نشده‌اند

وی تاکید کرد: امام با زور نیزه قرار نیست خود را به جامعه تحمیل کند، هیچ کدام از حجت‌های خداوند در طول تاریخ با اجبار بر مردم وارد نشده است بلکه مردم خودشان باید پذیرای امام و حکومت عدل الهی باشند، بنابراین دوران غیبت تا زمانی طول می‌کشد که زمینه بسط ید معصوم ایجاد شود.

آیتی با اشاره به حدیث “ان امرنا صعب مستعصب” تصریح کرد: این حدیث به این معناست که امر ما سخت است و سختی آفرین، بنا بر این روایت مردم باید تحمل سختی دوران حکومت عدل الهی را داشته باشند تا زمینه ظهور فراهم شود، در واقع باید شانه بشریت برای تحمل حکومت یک معصوم ستبر شده باشد.

وی اضافه کرد: در کنار تمام این اتفاقات مثبتی که باید برای ایجاد زمینه ظهور حضرت مهدی(عج) رخ دهد، در میان تشیع باید یارانی برای امام تربیت شوند که تمام هستی‌شان را مخلصانه و فداکارانه در مسیر آرمان‌های امام به میدان بیاورند، کار امام بدون یاران توانمند به سامان نخواهد رسید، این یاران کسانی هستند که ابتلائات و امتحانات دنیا آنان را متحول نکند.

این کارشناس مهدویت با بیان اینکه بدون تردید وجود یک حکومت اسلامی قبل از ظهور از زمینه‌های تعجیل در ظهور است عنوان کرد: این امر به نوع نگاه انسان‌ها برمی‌گردد، برخی گمان می کنند که انسان ها در زمینه سازی ظهور نقشی ندارند و تنها وظیفه‌ای که نهایتا برای انسان قائل هستند، دعا است و معتقدند هر زمان خداوند اراده کند حضرت مهدی(عج) ظهور می‌کند.

آیتی تصریح کرد: تمام بزرگان همچون شیخ مرتضی، شیخ طوسی و غیره معتقدند که اتفاقا این انسان‌ها هستند که با اعمال خود می‌توانند باعث تقدیم و تاخیر ظهور شوند، در واقع ظهور سه ضلع خدا، امام و انسان دارد، از حیث خدا و امام هیچ مشکلی در ظهور نیست اگر تا کنون تاخیر در ظهور اتفاق افتاده است علت آن این است که یک خللی در ضلع انسان است.

وی گفت: در یک حکومت غیردینی اگر اقتصاد، رسانه، فرهنگ، سیاست و غیره همگی غیردینی و غیر اسلامی باشند آیا در چنین جامعه‌ای یاران امام زمان(عج) تربیت خواهند شد؟ بنابراین حکومت اسلامی و دینی زمینه‌ساز تربیت انسان‌ها در جهت آمادگی برای ظهور حضرت مهدی(عج) است.

مسئله منجی‌باوری مختص اسلام و ایران نیست

آیتی در خصوص جایگاه منجی در ادیان با بیان این مطلب که مسئله موعودباوری و منجی باوری مختص دین اسلام نیست، تاکید کرد: نه تنها در تمام ادیان الهی حتی در ادیان بشری نیز ردپای اعتقاد به نجات دیده می‌شود، مسئله موعود مسئله ای است که به فطرت انسان‌ها برمی‌گردد.

وی افزود: انسان‌ها از درون خواستار تحول مثبت هستند، حتی اگر در اوج امکانات و رفاه هم باشند باز هم احساس نیاز به تغییر و رسیدن یه جایگاه عالی و بالاتر در فطرت‌شان وجود دارد.

این کارشناس مهدویت تصریح کرد: گمان نشود مسئله موعودباوری مختص به دین اسلام و کشور ایران است، بلکه مسیحیان منتظر حضرت عیسی(ع) و زردتشیان نیز در انتظار سوشیانت هستند، گزارش‌هایی که از اتفاقات در مناطق مغرب زمین می‌رسد نشان می‌دهد که مسئله منجی باوری یک موضوع زنده و پویا است.

وی اظهار کرد: طبق تحلیلی که اخیرا انجام شده است، در سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ میلادی هالیوود ۸۵ فیلم آخرالزمانی ساخته است، بر اساس مسئله تطابق هماهنگی عرضه و تقاضا، نشان می دهد که تقاضا برای عرضه فیلم‌های آخرالزمانی وجود دارد و بنابراین انسان معاصر به مسئله منجی و آخرالزمان فکرمی‌کند.

آیتی ادامه داد: البته آن‌ها تلاش می کنند قرائت خودشان را از آخرالزمان به مردم دنیا القا کنند اما در کنار این نکته منفی، نکته مثبتی وجود دارد و آن اینکه مسئله منجی باوری مختص به کشور ما نیست.

این کارشناس مهدویت بیان کرد: در آمریکا در سال ۲۰۰۸ میلادی طبق نظرسنجی، ۷۰ درصد مسیحیان آمریکا به پیشگویی‌های کتاب مقدس درباره آخرالزمان ایمان داشتند بنابراین این یک مسئله زنده است و این ظاهری که ما میبینیم غربی‌ها غرق در دنیای مادیات هستند و به مسائل معنوی و ماورایی نمی‌اندیشند صحیح نیست، وظیفه ما براین اساس این است که حقیقت این مسئله را براساس باورهای دینی خود برای بشریتی که تشنه شنیدن مطالبی از این دست است روشن سازیم.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×