» دانش و سلامت » عوارض نوشابه‌های انرژی‌زا برای مادران باردار
دانش و سلامت
کد خبر:22934 | ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۲۶

عوارض نوشابه‌های انرژی‌زا برای مادران باردار

پرتو جنوب

متخصص زنان و زایمان گفت: مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا احتمال ابتلا به فشارخون در بارداری را افزایش می‌دهد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از ایسنا؛ مریم یونسی از ارتباط مثبت میان مصرف نوشابه‌های انرژی‌زا در قبل بارداری و احتمال خطر افزایش فشارخون در بارداری خبر داد.

وی تصریح کرد: بر اساس مطالعه‌ای که توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شده است مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا قبل از بارداری ممکن است منجر به فشارخون بالا در دوران بارداری شود.

متخصص زنان و زایمان اظهار کرد: نوشیدنی‌های انرژی‌زا نوشیدنی‌هایی هستند که برای افزایش هوشیاری، سطح انرژی و عملکرد فیزیکی تبلیغ می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: فروش نوشیدنی‌های انرژی‌زا از سال ۱۹۸۷ میلادی به طور قابل توجهی در سراسر جهان افزایش یافته است و این نوشیدنی‌ها به ویژه در بین جوانان بسیار محبوب هستند.

یونسی ادامه داد: محققان دریافتند شرکت‌کنندگانی که قبل از بارداری نوشابه‌های انرژی‌زا مصرف می‌کردند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشارخون بارداری بودند که این ارتباط در شرکت کنندگان بالای ۲۸ سال قوی‌تر بود.

وی در همین خصوص گفت: بر اساس نتایج این مطالعات مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا قبل از بارداری ممکن است منجر به افزایش خطر فشارخون بالا یا فشارخون بالا در دوران بارداری شود.

این متخصص زنان و زایمان توصیه کرد: در راستای حفظ سلامت مادر و نوزاد در صورتی که مادران تصمیم به بارداری دارند مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا و سایر نوشیدنی‌های با درصد کافئین بالا را قبل از بارداری محدود کنند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×