» اجتماعی » غربالگری ۱۰۰درصدی نوزادان در فارس، یکی از بزرگترین دستاوردهای علوم پزشکی شیراز
اجتماعی
کد خبر:26167 | ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۰۴

غربالگری ۱۰۰درصدی نوزادان در فارس، یکی از بزرگترین دستاوردهای علوم پزشکی شیراز

پرتو جنوب

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در کارگروه دانشگاهی ژنتیک اجتماعی، غربالگری صد درصدی نوزادان در فارس را یکی از بزرگترین دستاوردهای مجموعه سلامت فارس در توسعه خدمات رسانی به مردم استان برشمرد.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «سید وحید حسینی» با اشاره به نقش توسعه خدمات ژنتیک اجتماعی در بهبود فرآیندهای ارائه خدمت عادلانه به سلامت آحاد جامعه گفت: ژنتیک اجتماعی و اقدامات صورت گرفته در این زمینه، یکی از شاخص های مهم ارزیابی در بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است.
او اضافه کرد: با توجه به آمار زاد و ولد در ایران و کشورهای خاورمیانه نسبت به جوامع غربی، غربالگری های ژنتیکی از اهمیت بالای برخوردار است تا بتوانیم ساختار جمعیتی سالمی داشته باشیم.
دکتر حسینی با اشاره به پوشش ۱۰۰ درصدی غربالگری نوزادان استان فارس در هفته نخست تولد برای ۲۳ بیماری متابولیک ارثی افزود: با غربالگری و شناسایی به موقع نوزادان بیمار، از بسیاری از محدودیت‌های فیزیکی و معلولیت‌ها در نسل‌های آینده جامعه، پیشگیری می‌شود.
مسوول ارشد حوزه سلامت فارس توضیح داد: کارآمدی راهبردهای ژنتیک اجتماعی برای کاهش شکاف علمی و فناوری ژنتیکی ایران با کشورهای صاحب تکنولوژی در دنیا با اجرای برنامه‌های کشوری پیشگیری از بیماری تالاسمی به عنوان شایع‌ترین بیماری ارثی کشور، ابتدا به اثبات رسید و سپس با تعمیم راهبردهای موفق مدیریت علمی و فناوری برنامه تالاسمی به دیگر برنامه‌های ژنتیک دارای اولویت کشور، کاربرد این روش‌ها در دیگر برنامه‌های ژنتیک مورد توجه قرار گرفت.
معاونان و مدیران ارشد دانشگاه نیز در این نشست پیرامون موارد مطرح شده در این نشست به تبادل نظر پرداختند.
این نشست در دفتر ریاست دانشگاه برگزار شد.

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

  • ×