» اجتماعی » فارس ۲۰ برگ برنده خود را در اکسپو ۲۰۲۴ رو کرد
اجتماعی - شهرستان
کد خبر:23921 | ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۲۰:۵۹

فارس ۲۰ برگ برنده خود را در اکسپو ۲۰۲۴ رو کرد

پرتو جنوب

وزیر کشور:

نزدیک به ۷۰۰ همت برنامه سرمایه گذاری در استان فارس تعریف شده است

استاندار فارس:

۳۳ تفاهم نامه داخلی و خارجی برمبنای توانمندی های فارس منعقد شد

سومین روز از ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران (اکسپو ۲۰۲۴) با قدرت‌نمایی استان فارس آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه خبری پرتو جنوب؛ به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، رونمایی از ۲۰ فرایند و محصول زنجیره ارزش راهبردی با حضور وزیر کشور، معاون هماهنگی امور اقتصادی وزارت کشور، استانداران استان های فارس، خوزستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کردستان، در دستور کار قرار گرفت. در این رویداد که با شعار «فارس پیشرو در مدیریت هوشمند زنجیره های ارزش راهبردی» و با محوریت دانش، تولید و توسعه برگزار می شود از ۲۰ فرایند و محصول زنجیره ارزش راهبردی رونمایی و ۹ تفاهم نامه در حوزه زنجیره ارزش فولاد منعقد شد. علاوه براین ۱۰ تفاهم نامه نیز در حوزه زنجیره ارزش بخش کشاورزی به امضای مدیران مربوطه رسید که عمدتا زمینه های صنایع تبدیلی، شیلات و باغبانی را شامل می شد. نکته حایز اهمیت در خصوص برخی از این تفاهم نامه‌ها این بود که با استان های هرمزگان و بوشهر به صورت بین استانی به امضا رسیدند.

دکتر احمد وحیدی، وزیر کشور در ابتدای این مراسم با اشاره به اینکه در دو سال اخیر موضوع ارایه توانمندی های استان های مختلف از طریق استانداری ها در حال پیگیری است؛ اظهارداشت: خوشبختانه روند رو به رشدی در تعریف و شناسایی زنجیره های ارزش راذشاهد بودیم.

وی با تاکید براینکه استان فارس از جمله استان هایی است که اقدامات خوبی در زمینه شناسایی و تعریف زنجیره های ارزش داشته، تصریح کرد: به عنوان نمونه می توان به ظرفیت های این استان در زمینه زنجیره های ارزش گیاهان دارویی و فولاد اشاره کرد.

وزیر کشور همچنین با اشاره به اینکه نزدیک به ۷۰۰ همت برنامه سرمایه گذاری در استان فارس تعریف شده است، ابرازداشت: سرمایه گذاران می توانند با مراجعه به متولیان این حوزه در استان فارس، اطلاعات لازم برای انجام سرمایه گذاری را کسب کنند. وحیدی با اشاره به اینکه زیرساخت های خوبی در زمینه زنجیره های ارزش در استان فارس اظهارداشت: خوشبختانه همه استان در زمینه مدیریت زنجیره ارزش‌ راهبردی اقدامات مناسبی داشتند و حرکنت های خوبی را در این مسیر انجام می دهند.

اگر به جای یک غرفه در نمایشگاه همه فضا را هم دراختیار استان فارس قرار دهند باز هم حرف برای گفتن داریم

در همین ارتباط دکتر محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس نمایشگاه را فرصتی مناسب و بسیار ارزشمند برای به معرض دید رساندن تلاش ها و توانمندی های صادراتی استان فارس توصیف کرد و گفت: در طی دو روز نخست برگزاری نمایشگاه، ۶۴ مذاکره با هیات های تجاری در غرفه توانمندی های استان فارس انجام شده که در نتیجه آن ۱۸ تفاهم نامه با هیات های خارجی به امضا رسید.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ تفاهم نامه نیز با سرمایه‌گذاران و شرکت های داخلی به سرانجام رسیده است، ابرازداشت: امیدواریم این تفاهم نامه ها در آینده نزدیک به مرحله عقد قرارداد برسد و بتوان در مورد ارزش ریالی یا ارزی این تفاهم نامه ها اظهار نظر دقیق تری کرد.

استاندار فارس با اشاره به اینکه این استان پهناور از ظرفیت های بالا و قابل توجهی برخوردار است، ابرازداشت: با این حال با محصولات فولاد و گیاهان دارویی تصمیم به حضور در نمایشگاه گرفتیم.

ایمانیه در عین حال براین موضوع تاکید کرد که با تلاش های صورت گرفته، در زمینه زنجیره ارزش گندم، زنجیره ارزش حلزون(آرایشی و بهداشتی) و زنجیره ارزش افزوده گردشگری و صنابع دستی نیز حضور جدی در نمایشگاه داشته باشد.

وی از تولید بیش از ۸۵ نوع صنایع دستی در استان فارس خبر داد و گفت: زنجیره های ارزش می توانند زمینه صادرات هرچه بیشتر این گونه محصولات و افزایش تولید داخلی را فراهم کنند.

استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع رونمایی از سامانه هوشمند بازاریابی اشاره و خاطرنشان کرد: این سامانه به صورت هوشمند بازاریابی صادرات محصولات استان فارس را انجام می‌دهد؛ هر چند مذاکراتی هم برای ارایه خدمات بیشتر با اتاق های بازرگانی دیگر استان ها انجام خواهد شد تا صادرات به کشورهای دیگر مخصوصاً کشورهای همسایه افزایش یابد.

ایمانیه در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه ارزیابی تان از نمایشگاه و ظرفیت های ارایه شده استان فارس در آن چه بوده است؛ گفت: واقعیت این است که فارس استانی سرشار از نعمات و توانمندی هاست و طبیعتاً در عرصه های مختلف گردشگری، کشاورزی، صنعت، معدن، پزشکی، علمی و… حرف های زیادی برای گفتن دارد؛ از همین رو به اعتقاد من اگر به جای یک غرفه در نمایشگاه همه فضا را هم دراختیار استان فارس قرار دهند باز هم حرف برای گفتن داریم.

وی با اشاره به اینکه غرفه استان فارس یکی از شلوغ ترین و پر رفت و آمدترین غرفه های نمایشگاه به لحاظ حضور هیات های تجاری داخلی و خارجی بوده؛ ابرازداشت: تاکید من براین است که در پایان نمایشگاه تفاهم نامه ها و قرارهای اولیه با سرمایه‌گذاران و صنعتگران دنبال شود.

استاندار فارس با تاکید براینکه مدیران دستگاه های اجرایی باید همه توان خود را برای همکاری با سرمایه گذاران و رفع مشکلات آنها برای سرمایه گذاری به کار گیرند؛ تصریح کرد: موانع و بروکراسی های اداری باید از پیش پای سرمایه گذاران برداشته شود.

تفاهم نامه ۵۰۰ میلیون دلاری برای تولید محصولات سلامت محور و توسعه مناطق محروم

ایمانیه در ادامه سرمایه گذاران را نیز مخاطب قرار داد و گفت: دفتر کار من به روی سرمایه گذاران باز است و چنانچه با مشکلی مواجه شوند این تعهد را می دهم که ظرف ۲۴ ساعت ضمن برگزاری جلسه با مدیر مربوطه، پیگیر رفع مشکلات آنها باشم.

وی از انعقاد تفاهم نامه ۵۰۰ میلیون دلاری با پارک صنایع پتروشیمی خواجه نصیر خبر داد و گفت: براساس این تفاهم نامه مقرر شد تا سقف ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در مناطق محروم با هدف تولید محصولات دارویی و محصولات سلامت محور مشترک با پتروشیمی انجام شود.

به گفته  استاندار فارس هدف دیگر این تفاهم نامه توسعه مناطق محروم استان فارس می باشد که از طریق ایجاد واحدهای پتروشیمی محقق خواهد شد.

خاطرنشان می شود طرف اول این تفاهم نامه قرارگاه جهادی سرمایه گذاری کوثر و طرف دوم پارک صنایع پتروشیمی خواجه نصیر می باشد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×