» آرشیو » برگزاری قرارگاه مشترک جهادی میز خدمت محله محور شهید شیبانی قصر دشت شیراز
آرشیو - شهرستان
کد خبر:3481 | ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۴۲

برگزاری قرارگاه مشترک جهادی میز خدمت محله محور شهید شیبانی قصر دشت شیراز

پرتو جنوب

قرارگاه مشترک جهادی میز خدمت محله محور شهید دادالله شیبانی در محله قصر دشت شیراز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پرتو جنوب، قرارگاه مشترک جهادی میز خدمت محله محور شهید دادالله شیبانی در مسجد جامع قصردشت برگزار شد تا این بار مردم محله قصر دشت درخواست ها، گلایه ها و مشکلات خود را بدون واسطه با مسولان شهری، مدیریت شهری و شورای شهر در میان بگذارند.
میز خدمت محله محوری دادالله شیبانی که از ابتدای شورای ششم در محلات مختلف برگزار می شود، این بار خود را به محله قدیمی قصر دشت رساند که در شرایطی در محور برخودار منطقه شش در شمال شیراز قرار دارد، اما به دلیل نوع بافت قدیمی خود و قرار گرفتن در دل باغ های قصر دشت و مسولیت حفظ این سرمایه با چالش هایی روبرو هستند.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز خبر داد: تهیه و تصویب طرح جامع تجدید نظر ترافیک شهر شیراز در شورای ترافیک استان فارس

مهدی طاهری رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در میز خدمت محله محور دادالله شیبانی با اشاره به ترافیک میدان قصر دشت و ایمان شمالی که یکی از معضلات مطرح شده توسط مردم محله قصر دشت بود گفت: طرح جامع حمل و نقل و تر افیک شهر شیراز باید سالها پیش مورد تجدید نظر قرار می گرفت و این تاخیر در بازنگری و توسعه شهر، مشکلات ترافیکی را در برخی از نقاط شهر رقم زده است.

رئیس شورای اسلامی شهر شیراز از تهیه و تصویب طرح جامع تجدید نظر ترافیک شهر شیراز در شورای ترافیک استان خبرداد و گفت: طرح جامع حمل و نقل و ترافیک برای اجرا در شهر شیراز در صف نظارت تصویب وزرات کشور است.
طاهری تاکید کرد: با ابلاغ طرح جامع حمل و نقل و ترافیک توسط وزرات کشور و اجرای آنها توسط شهرداری شیراز، بخش عمده ترافیک محور قصر دشت و ایمان شمالی با ارایه پیشنهادهای متعدد برطرف می شود.

طاهری گفت: با مصوبه شورای شهر و تهیه طرح باغ دهکده گردشگری ایران در محور باغ های قصر دشت، در کنار حفظ باغ های قصر دشت، یک محور گردشگری از پل طبیعت تا منصورآباد ایجاد می گردد.

مهدی طاهری ادامه داد: اجرای این طرح جزو کارهای عقب مانده در حوزه حفظ باغ ها است و اگر این طرح ۲۰سال پیش به تصویب رسیده بوده، شاید باغ های کمتری به دلیل تغییر کاربری از بین می رفت و باغ ها از نظر اقتصادی قابلیت حفظ و نگهداری داشتند.

ارتباطات مستقیم مردم و مسئولان در میزهای خدمت بروکراسی اداری را ازبین می برد

لطف اله شیبانی فرماندار شهرستان شیراز، با بیان اینکه ارتباطات مستقیم مردم و مسئولان در میزهای خدمت بروکراسی اداری را از بین می برد گفت: میز خدمت ها منجر می شود که با حضور دستگاه های مختلف خدمات رسان در بین مردم، مسائل و مشکلات شهروندان در حد توان حل و فصل گردد. او بر ضرورت تداوم برگزاری میزهای خدمت تاکید کرد و گفت: حضور مسولان در میزهای خدمات در مساجد، می تواند ارتباط بین مردم و مسولان را تقویت کند تا زمینه برای خدمات رسانی بهتر به مردم افزایش یابد.

شهرداری دنبال اصلاح ضوابط باغات است که این کار نیز توسط شورای عالی معماری باید انجام شود

آرش فرج زاده، قائم مقام شهردار شیراز نیز گفت: محله قصر دشت به رغم اینکه در منطقه غرب و شمال شیراز قرار دارد، اما منطقه ای بسیار کم برخوردار است.

فرج زاده با اشاره به مجاورت این محله به باغات قصردشت اظهار داشت: ما خود هم بر این نکته اذعان داریم که در طرح باغات قصردشت، حق و حقوق مردم به خوبی دیده نشده و تنها گفته شده که یا شهرداری باید آنها را تملک و حفظ کند و یا صاحبان باغ ها باید از آن نگهداری کنند و حق اجرای هیچ کاربری و ساخت و سازی هم ندارند.

قائم مقام شهرداری شیراز گفت: شهرداری دنبال اصلاح ضوابط باغات است که این کار نیز توسط شورای عالی معماری باید انجام شود، اما درکنار آن نیز به هر حال چون بافت قدیمی و کوچه های باریک و چاه های جذبی است، باعث بروز مشکلاتی مثل جاری شدن آبهای سطحی و راه افتادن روان آب شده و از سویی نبود شبکه فاضلاب نیز به عنوان یکی از مشکلات اصلی است، که با مساعدت دستگاه‌های اجرایی مربوطه این مشکلات هم حل می‌شود.

وی افزود: برگزاری چنین جلساتی با حضور مسولان می تواند در خدمت رسانی به مردم محلاتی نظیر قصردشت و رفع مشکلات آنها بسیار اثر گذار باشد.

منتظر تایید، تصویب و ابلاغ هستیم

عضو شورای شهر شیراز نیز گفت: یکی از فضاهایی که راحت، بدون تکلف، سریع و از نزدیک می‌شود به درخواست های عمومی و شهروندان رسیدگی کرد ایجاد همین شرایط و میزهای خدمت است .

مصطفی کیانی رحیمی در خصوص سرنوشت طرح جامع حمل و نقل شهری هم گفت: طرح جامع حمل و نقل شهر شیراز سال ۷۸توسط دانشگاه صنعتی شریف تحویل شد و تا سال ۸۸ ادامه داشت اما سال ۸۸ این طرح باید بازنگری می‌شد که نشد و سال ۹۴ نیز قراردادی با دانشگاه شیراز برای تدوین این طرح بسته شد، در ادامه کار متوقف شد.
کیانی رحیمی گفت: شورای ششم سال ۱۴۰۰ قراردادی با دانشگاه علم و صنعت برای تقویت طرح جامع حمل و نقل منعقد کرد و در حال حاضر مراحل تدوین طرح در استان تکمیل و برای بررسی به وزارت کشور ارسال شده و منتظر تایید، تصویب و ابلاغ آن هستیم.

وی در خصوص احتمال تاثیر ابلاغ طرح جامع حمل و نقل بر برخی پروژه ها از جمله اجرای مجدد تقاطع قصردشت گفت: در طرح های جامع ممکن است چند طرح جدید نیز به طرح های قبل اضافه شود که پس از بررسی طرح های مختلف و امتیاز دهی به آنها یکی از طرحها در محل اجرا می‌شود که این در بحث تقاطع قصردشت نیز وجود دارد و پس از بررسی طرح های ارایه شده در طرح جامع یکی از آنها اجرا می‌شود.

عزم راسخ مدیریت شهری برای رسیدگی به مشکلات اهالی قصردشت در منطقه شش

در ادامه این مراسم، شهردار منطقه شش شیراز از عزم راسخ مدیریت شهری برای رسیدگی به مشکلات اهالی اصیل قصردشت خبر داد.

مسعود قادری اردکانی با بیان اینکه میز خدمت شهید دادالله شیبانی در راستای رسیدگی به مشکلات مردم در مسجد جامع قصرالدشت برپا شده ، اظهار داشت: هویت شهر شیراز استوار بر باغاتی است که ریشه در خاک قصردشت دارند و مجموعه شهرداری تمام توان خود را برای صیانت از آنها به کار گرفته است.

او از محله قصردشت به عوان یکی از قدیمی ترین محلات در سطح منطقه ۶ یاد کرد و افزود: اهالی این منطقه از اصیل ترین مردمان شیراز هستند که با توجه به مشکلاتی که پیش رو دارند می توان به آنها لقب ثروتمندان فقیر داد.

وی با اشاره به برخی از مشکلات این منطقه گفت: منطقه قصر دشت از امکاناتی نظیر سیستم جمع آوری فاضلاب محروم بوده و اهالی از ترافیک روزافزون این محور و کمبود زیرساخت های آموزشی گلایه دارند.

او با اشاره به طرح شهرداری شیراز برای غلبه بر مشکلات گفت: برای حل مشکلات این منطقه به هم افزایی سایر دستگاه ها نظیر آبفا شیراز و اوقاف نیاز داریم و شهرداری به نوبه خود ضوابط تشویقی را به این منطقه اختصاص داده و امیداریم با کاهش عوارض شهرداری مردم برای تجدیدبنا اشتیاق بیشتری نشان داده و در پرتو آن شاهد تعریض معابر و حل چالش های ترافیکی باشیم.

خبرنگار و عکاس : مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×