» آرشیو » ماهی یا پرنده؛ عکسی که در فضای مجازی غوغا بپا کرد
آرشیو - خواندنی
کد خبر:2009 | ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۵۱

ماهی یا پرنده؛ عکسی که در فضای مجازی غوغا بپا کرد

پرتو جنوب

به تازگی موجودی عجیب و غریب توسط ماهیگیران در رودخانه Huangpu کشف شده‌ است و کارشناسان در مورد چگونگی پیدایش آن گیج شدند.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبر آنلاین، ماهیگیران در رودخانه Huangpu در شانگ‌های چین اخیراً به کشف شگفت انگیزی دست یافتند، ماهی عجیب و غریب با سر پرنده. این موجود دارای سر یک پرنده تاج قرمز و بدن یک کپور است که کارشناسان را به این باور رسانده است که ترکیبی بین این دو گونه است.

عکس‌های این موجود مرموز خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی چین منتشر شد و به سرعت در فضای مجازی منتشر شد. این پدیده عجیب بسیاری از مردم را به این فکر واداشته است که چگونه چنین حیوانی ممکن است به وجود آمده باشد و چه معنایی برای تغییرات آب و هوایی دارد.

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که این می‌تواند نمونه‌ای از سازگاری حیوانات به دلیل تغییر دما و شرایط محیطی باشد. با ادامه گرم شدن سیاره ما، اکوسیستم‌ها مجبور به سازگاری برای بقا هستند. این کشف غیرمعمول ممکن است شواهدی از تکامل حیوانات برای سازگاری بهتر با محیط خود باشد، شاهکار باورنکردنی انتخاب طبیعی در عمل!

هنوز دقیقاً مشخص نیست که چگونه و چرا این ماهی با سر پرنده به وجود آمده است، اما مطمئناً این واقعیت را نشان می‌دهد که آب و هوای سیاره ما سریعتر از همیشه در حال تغییر است و موجودات برای بقا باید راه‌های جدیدی برای سازگاری پیدا کنند.

یک توضیح ممکن این است که نمونه‌ای از جهش ناشی از عوامل محیطی باشد. به خوبی مستند شده است که آلودگی، تغییرات آب و هوا و سایر عوامل استرس زای محیطی می‌تواند باعث جهش در حیوانات ساکن در مناطق آسیب دیده شود. رودخانه هوانگپو در سال‌های اخیر به دلیل ضایعات صنعتی از آلودگی شدید رنج برده است، بنابراین ممکن است این آلاینده‌ها باعث جهش مشاهده شده در این گونه خاص ماهی شده باشند.

احتمال دیگر این است که این موجود دورگه در واقع توسط دو گونه متمایز ماهی که با هم جفت می‌شوند و فرزندانی با هر دو ویژگی ژنتیکی تولید می‌کنند، ایجاد شده است. این نوع جفت گیری بین گونه‌ای در طبیعت اتفاق می‌افتد، اگرچه به ندرت پیش می‌آید که فرزندان زنده‌ای در نتیجه چنین پیوند‌هایی تولید شوند. مشخص نیست که آیا واقعاً این مورد برای این ماهی خاص بوده است یا خیر، اما نمی‌توان آن را به عنوان یک احتمال نیز رد کرد.

سومین احتمالی که توسط کارشناسان در نظر گرفته می‌شود این است که می‌توان از اصلاح یا مهندسی ژنتیکی برای تولید این موجود غیرعادی استفاده کرد. با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد هر نوع دستکاری ژنتیکی قبل یا بعد از کشف آن رخ داده است، بنابراین این در حال حاضر صرفاً حدس و گمان است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×