» آرشیو » مربیان ورزشی به چه نکاتی توجه کنند؟
آرشیو - ورزشی
کد خبر:19078 | ۲۹ دی ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۲۶

مربیان ورزشی به چه نکاتی توجه کنند؟

پرتو جنوب

محسن بابادی- کارشناس ورزشی پرتو جنوب

یکی از ایرادات مربیان ورزشی که بسیار آزاردهنده می باشد، این است که برخی از آن ها در دوران ورزش حرفه ای خود، سطوح عالی و قابل توجهی را تجربه کرده و اکنون در زمان مربیگری، با ورزشکارانی سروکار دارند که نه تنها آن شرایط حرفه ای را تجربه نکرده، بلکه فرسنگ ها با جایگاه و افتخارات مربی خود فاصله داشته و احتمالا هیچ گاه نیز نتوانند در آن سطوح به ورزش پرداخته و چنین پیشرفت هایی نصیبشان شود.

پس وظیفه مربی است با رفتار و عملکردش این فاصله و اختلاف سطح را کاهش داده تا نزد ورزشکاران پذیرفتنی تر شده و امر آموزش به شکل بهتر و ملموس تری صورت پذیرد.

اما اینکه یک مربی بخواهد بازیکنان را با گذشته خود قیاس کرده، به آن ها سرکوفت زده و دایما خود را به رخ آن ها کشیده و به آنها فخر بفروشد، سبب ایجاد تنش و فاصله میان خود و آن ها شده و نمی تواند مدیریت خوبی بر تیمش داشته باشد و پذیرفتن وی دشوارتر و بازیکنان سرخورده و به لحاظ فنی و روحی روانی دچار مشکل شده، پیشرفت چندانی نکرده و جرات و شهامت خود را حین تمرینات و خصوصا مسابقات از دست می دهند و اولین کسی که از این موضوع متضرر می شود، خود آن مربی و سپس تیم خواهد بود.

از بررسی صحبت ها و مصاحبه های بسیاری از بازیکنان تیم ملی آرژانتین پس از جام جهانی ۲۰۱۰، این گونه به نظر می رسید که مارادونا سرمربی وقت تیم، به اشکال مختلف در رفتار و صحبت هایش قصد داشت خود را به رخ لیونل مسی کشیده و به او بفهماند که برتر و سرتر از وی بوده و مقابلش دیه گو آرماندو مارادونای افسانه ای با کوله باری از افتخارات قرار دارد و مسی اصلا در حد و اندازه او نیست که این موضوع تبعات بسیاری برای تیم ملی آرژانتین در آن جام به همراه داشت و مسی جوان که در ابتدای دوران حرفه ای و البته اوج فوتبالش قرار داشت، تحت تاثیر این هجمه و نگرش، در آن سال بازی های قابل قبولی از خود به نمایش نگذاشت و نتوانست کمک چشمگیری به تیمش کند. اما همگان دیدند در جام جهانی ۲۰۱۴، چگونه یک تنه تیمش را نایب قهرمان جهان و بار دیگر در جام جهانی ۲۰۲۲، پس از ۳۵ سال که از قهرمانی آرژانتین می گذشت، بر اثر اعتماد و آرامشی که اسکالونی برایش فراهم کرد، مقتدرانه قهرمان جام جهانی کرد. پس حتی مارادونا نیز در کسوت مربیگری چنین اشتباهی را مرتکب شد و خود و تیمش را نابود کرد.

یا حتی فرناندو سانتوس سرمربی پرتغال که در جام جهانی ۲۰۲۲ در برخی بازی ها با تضعیف شخصیت و نیمکت نشینی های مکرر کریس رونالدو، بار روانی منفی بسیار زیادی به تیمش وارد کرد، سبب حذف زودهنگام پرتغال از آن جام شد. پس می طلبد مربیان عزیز به این موارد دقت نظر بیشتری داشته و با برطرف نمودن ایرادات یاد شده، ابتدا به خود و سپس به تیمشان کمک کنند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×