» آرشیو » مرغ پرتقالی، یک طعم تازه و خوشبو
آرشیو - خانه خاص
کد خبر:20914 | ۱۱ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۱۸

مرغ پرتقالی، یک طعم تازه و خوشبو

پرتو جنوب

در فصل پاییز و زمستان، مرغ را به شیوه‌ای متفاوت بپزید.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از جام جم آنلاین؛ حتما شما هم اغلب اوقات برای خوشمزه‌تر شدن مرغ از رب گوجه، آ‌ب نارنج یا گاهی حتی رب انار استفاده می‌کنید اما توصیه می‌کنم تا فصل پرتقال هست، یک طعم تازه را امتحان کنید‌.
مرغ پرتقالی یکی از خوشمزه‌ترین مرغ‌هاست که می‌توانید در فصل میوه پرتقال تهیه کنید. سعی کنید حتما از آب پرتقال طبیعی استفاده کنید‌. اگر دوست دارید مرغ شما طعم ملسی داشته باشد، می‌توانید دو عدد هویج به مواد اولیه اضافه کنید. این مرغ پرتقالی علاوه بر خوشمزگی به واسطه داشتن پرتقال، دارای ویتامین زیادی از‌جمله C و به‌خصوص تصفیه خون مفید است همچنین پرتقال تب را پایین می‌آورد.

مواد لازم برای تهیه مرغ پرتقالی
سینه مرغ یا فیله مرغ: ۲ عدد
آب پرتقال: ۳ لیوان
پیاز: ۱ عدد
کره: ۵۰ گرم
زعفران دم کرده: به مقدار لازم
نمک و فلفل سیاه: به مقدار لازم
آبلیمو یا شکر: به مقدار لازم

مرحله اول : مزه‌دار کردن مرغ
مرغ‌ها را شسته و به تکه‌های دلخواه خرد کنید. سپس با نمک، زعفران، فلفل سیاه و کمی پودر سیر خوب مزه‌دار کنید و برای یک ساعت داخل یخچال بگذارید تا مزه‌دار شود.

پیاز را شسته و رنده ریز‌ کنید.

داخل قابلمه با حجم گنجایش مناسب، کمی روغن به همراه کره ریخته تا داغ شود. پیاز‌ها را ریخته و در حد سبک شدن تفت می‌دهید؛ سپس تکه‌های مرغ مزه‌دار شده را به قابلمه اضافه کنید و تفت بدهید در قابلمه را گذاشته اجازه دهید مرغ با آب خودش پخته شود.

در حین پخت، زعفران دم‌کرده به مرغ‌ها اضافه کنید تا مرغ پرتقالی خوش‌رنگی داشته باشید و هرچند‌گاه مرغ‌ها را زیر و رو کنید تا کاملا پخته شوند.

پرتقال‌ها را از وسط به دو نیم کرده و با کمک آب‌مرکبات‌گیر، آب آنها را گرفته (‌دقت کنید پوست نازک روی پرتقال داخل آب پرتقال نرود تا باعث تلخی شود) سس پرتقالی حتما باید غلیظ باشد پس پالپ پرتقال‌ها را نیز اضافه کنید و دور نریزید.

وقتی مرغ پخته شد آب پرتقال را اضافه کرده و در قابلمه را می‌گذارید. زیر حرارت را کم می‌کنید تا آب پرتقال به خورد مرغ‌ها برود؛ سپس در انتها سس را بچشید، اگر نیاز بود کمی آبلیمو و اگر نه، کمی شکر بنا به ذائقه خود اضافه کنید. وقتی سس پرتقالی غلیظ شد، مرغ پرتقالی شما حاضر است.

فوت و فن‌های دستور پخت مرغ پرتقالی
اگر پرتقال‌های استفاده شده ترش بود حتما ازشکر استفاده کنید تا طعم ملس داشته باشد. آب پرتقال را اگر ازابتدا به مرغ‌ها اضافه کنید، باعث تلخی می‌شود. هرچقدر آب پرتقال پالپ‌تری به مرغ اضافه کنید، سس شما غلیظ‌تر می‌شود. می‌توانید مقدار کمتری آب پرتقال اضافه کنید و آب مرغ بیشتر باشد.

حتما سعی کنید خودتان در منزل آب پرتقال تهیه کنید تا مرغ خوشمزه‌تری داشته باشید. انتخاب پرتقال مناسب برای این غذا خیلی مهم است، حتما از پرتقال‌های پر آب و ساده استفاده کنید. اگر از پرتقال‌هایی مثل پرتقال تامسون استفاده کنید احتمال تلخ شدن غذای شما وجود دارد. مهم‌ترین نکته در تلخ نشدن مرغ پرتقالی، انتخاب پرتقال مناسب است.

ترش شدن مرغ پرتقالی
زمانی که شما این غذا را با پرتقال‌های ترش درست کنید، ممکن است برخی افراد آن‌را نپسندند. برای رفع این مشکل می‌توانید در مراحل پایانی پخت خورش، به مقدار دلخواه شکر اضافه کنید تا طعم ترشی خورش ملایم‌تر شود.

شیرین شدن مرغ پرتقالی
اگر طعم پرتقال‌هایی که استفاده کرده‌اید شیرین بود، طبیعتا طعم خوراک شما هم شیرین می‌شود که برای رفع این مشکل هم می‌توانید در انتهای پخت خورش، مقداری آب لیمو‌ترش به آن اضافه کنید تا به طعم دلخواه برسید.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×