» آرشیو » عوارض جبران ناپذیر مسمومیت با قرص برنج را جدی بگیرید
آرشیو - دانش و سلامت - شهرستان
کد خبر:14988 | ۸ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۴

عوارض جبران ناپذیر مسمومیت با قرص برنج را جدی بگیرید

پرتو جنوب

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، به مناسبت هفته پیشگیری از مسمومیت ها، یکی از علل مهم ایجاد کننده مسمومیت ‌ها را مسمومیت با سموم کشاورزی عنوان کرد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «محمدجواد راعی» افزود: آلومینیوم فسفید یا همان محصولی که تحت عنوان قرص برنج در برخی از عطاری ها به طور قاچاق تهیه و عرضه می شود، سم بسیار مهلکی است که عوارض جبران ناپذیری را به همراه دارد.

او ادامه داد: خاصیت سمی این محصول به علت متصاعد شدن گاز فسفین بوده و مواجهه با این ماده سمی چه به صورت عمدی (از راه خوردن قرص برنج) و چه به صورت اتفاقی (استنشاق گاز متصاعد شده از قرص برنج) در انسان، آسیب های جبران ناپذیری را به اندام های حیاتی مانند قلب، کلیه ها، کبد و ریه وارد می آورد.

این مقام مسوول در دانشگاه با اشاره به عوارض جبران ناپذیر مسمومیت با قرص برنج، تاکید کرد: از نگهداری محصولات خطرناک مانند سم قرص برنج در منزل، آشپزخانه و کمد اجتناب کنید، زیرا گاز حاصل از آن می تواند کشنده باشد.

او بیان کرد: با حذف سم قرص برنج از فهرست رسمی سموم مجاز کشور و ممنوعیت عرضه قرص برنج در عطاری ‌ها و سم فروشی ‌ها، اما این سم توسط قاچاقچیان به کشور وارد می‌شود.

دکتر راعی توصیه کرد: شهروندان می توانند برای پیشگیری از آفت‌زدگی غلات و حبوبات در منزل، به جای استفاده از قرص برنج که بسیار سمی و کشنده است، از سیر و نمک که کاملاً بی‌خطر است، استفاده کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه گفت: کارشناسان مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم معاونت غذا و دارو با شماره ۱۹۰ ، آماده پاسخگویی در ساعات اداری به شهروندان هستند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×