» آرشیو » نخستین همایش گرامیداشت صنایع کوچک استان فارس برگزار شد
آرشیو - شهرستان
کد خبر:16147 | ۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۰۵

نخستین همایش گرامیداشت صنایع کوچک استان فارس برگزار شد

پرتو جنوب

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در شیراز عنوان کرد:

رمز توسعه اقتصادی توسعه صنایع کوچک است

نخستین همایش گرامیداشت صنایع کوچک استان فارس با حضور معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برگزار و از ۳۵ واحد برگزیده، تجلیل شد.

در این همایش که با حضور استاندار فارس، قادری و پاک فطرت نمایندگان مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، طهمورث لاهوتی معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران، جانشین فرمانده سپاه فجر در بسیج اقشار، مسولان سازمان های بسیج مهندسین صنعت و معدن و کارگری و کارخانجات سپاه فجر، فرمانده سپاه ناحیه بقیه الله، مدیرکل اقتصادی استانداری و جمعی از فعالان صنعتی برگزار شد، ضمن تجلیل از خانواده معظم شهید رستمی، شهید شاخص سال ۱۴۰۲سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن استان، از ۳۵ واحد برگزیده صنایع کوچک استان تجلیل شد.

به گزارش  پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی فارس؛ همزمان با برگزاری این همایش نیز نمایشگاهی از دستاوردهای ده واحد منتخب صنایع کوچک برپا شد که مورد بازدید و استقبال مردم و شرکت کنندگان در همایش قرار گرفت.

استاندار فارس در این همایش با اشاره به مساله کمبود برق شهرک‌های صنعتی، اظهار کرد: یکی از مصوبات هیئت دولت، احداث سه شهرک صنعتی انرژی خورشیدی در شهرستان‌های ایزدخواست، سورمق و بوانات است که هر کدام با ظرفیت ۵٠٠ مگاوات، فعالیت خواهند کرد و از کسانی که توانمندی دارند درخواست داریم در این شهرک‌ها سرمایه گذاری انجام دهند.

محمدهادی ایمانیه با بیان اینکه راه‌های تامین منابع مالی نباید فقط به بانک‌ها و منتظر تبصره‌های مجلس نشستن محدود شود، گفت: تعداد موسساتی که تامین منابع مالی را به عهده می‌گیرند، خوشبختانه افزایش چشمگیری داشته است و ما سعی می‌کنیم از این موسسات کمک بگیریم.

وی در ادامه به بحث مولدسازی اشاره کرد و گفت: بحث مولدسازی قرار نیست فقط توسط سازمان‌های دولتی صورت گیرد. اگر بانک‌ها بعضی شعبه‌هایشان را که در مناطق گران‌قیمت قرار دارند بفروشند و آن‌ها را در مناطق ارزان‌تر ایجاد کنند، می‌توانند این مابه‌التفاوت را به عرصه تولید آورده و از آن استفاده کنند که این امر می‌تواند خیلی کارآمد و موثر باشد.

استاندار فارس در خصوص استفاده از پساب در شهرک‌های صنعتی گفت: خوشبختانه پساب مورد نیاز برای استفاده از شهرک‌های صنعتی شیراز خریداری شده و وارد این شهرک‌ها هم شده و قابلیت استفاده دارد. این چیزی است که در کشورهای بزرگ و پیشرفته دنیا هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاملا علمی و کاربردی است

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی نیز در این مراسم با گرامیداشت هفته بسیج ضمن اشاره به اهمیت صنایع کوچک در توسعه صنعتی و ایجاد اشتغال پایدار و سهم ۹۰درصدی صنایع کوچک از صنایع استان، ارج نهادن به تلاش‌های فعالان صنایع کوچک بعنوان جهادگران جبهه جنگ اقتصادی را از مهمترین اهداف همایش اعلام و تصریح کرد:پس از فراخوان همایش، ۳۰۰ واحد توسط هیات داوران در شاخص هایی نظیر رشد تولید، صادرات، نوسازی و بازسازی و بهره‌وری، افزایش ظرفیت تولید، توجه به تولید محصولات کیفی و استاندارد، نوآوری درکار، توجه به مسائل علمی و پژوهشی و تحقیق و توسعه و تولید با محور دانش بنیان، توجه به بازارهای جدید و.‌‌.. ارزیابی شدند که درنهایت ۳۵ واحد برتر معرفی و تجلیل شدند.

مصطفی هاشمی در ادامه با بیان اینکه بخش عمده ای از فعالیت شرکت شهرکهای صنعتی فارس در بخش ایجاد ، توسعه و تکمیل زیرساخت ها و شهرک سازی باهدف بستر سازی جهت استقرار صنایع کوچک در شهرک های صنعتی است گفت: علاوه بر حوزه زیرساختی، تقویت وحمایت از صنایع کوچک نیز از رسالت های مهم این شرکت است به نحوی که ۲۵ عنوان برنامه با بیش از ۱۰۰ خدمت گوناگون به این صنایع ارائه می شود.

وی افزود: شرکت شهرک های صنعتی استان فارس در زمینه تعداد شهرک های صنعتی در حال بهره برداری با ۶۳ شهرک عنوان دوم کشور، بهره برداری از مراکز خدمات کسب و کار عنوان دوم-تعداد طرح های صنعتی در حال ساخت و ساز عنوان دوم -تعداد شهرک های صنعتی دارای تلفن، آب و برق عنوان دوم، تعداد قراردادهای منعقده و به بهره برداری رسیده عنوان سوم و اقدامات انجام شده به منظور تامین آب و برق و گاز نیز عنوان سوم را به خود اختصاص داده است.

هاشمی به برخی از خدمات حمایتی صنایع کوچک اشاره کرد و گفت:در زمینه آموزش بعنوان مهترین زیربنای تولید در واحد های صنعتی امسال هدف گذاری برگزاری دوره های آموزشی رایگان برای ۳۵۰۰ فعال صنعتی در شهرک های صنعتی استان فارس انجام که تاکنون دوره های آموزشی برای ۲۰۰۰ نفر انجام و مابقی نیز طی ماه های آینده انجام خواهد شد که این آموزش ‌ها در حوزه‌ های مهارتی، کارآفرینی، بازار، بهره ‌وری و تکنولوژی به صنایع کوچک ارائه می‌شود و در این زمینه شرکت شهرک‌ های صنعتی فارس در کشور پیشتاز است.

وی با اشاره به اینکه صنایع کوچک که بالغ بر ۳۳۵۵ واحد صنعتی را شامل می شوند واشتغالی افزون بر ۳۸ هزار نفر در استان ایجاد کرده اند گفت: مهمترین اقدامات حمایتی از صنایع کوچک از ابتدای امسال را می‌توان به مواردی نظیر واگذاری ۳۴ دفتر در مرکز خدمات فناوری و کسب و کار شهرک صنعتی شیراز به مجموعه های دانش بنیان و گروه های مشاوره ای صنایع کوچک -استقرار ۳۶ مشاور در مرکز خدمات فناوری و کسب- کار کمک به راه اندازی مجدد ۴۳ واحد غیر فعال و راکد در سطح شهرک ها و نواحی صنعتی و ارتقای ظرفیت ۷۰ واحد نیمه فعال صنعتی -برگزاری ۱۰ تور داخلی و خارجی صنعتی با شرکت ۱۱۰ نفر وحمایت ۱۲۰ واحد صنعتی کوچک شرکت کننده در نمایشگاه های داخلی و خارجی- انعقاد ۴تفاهم نامه داخلی با سازمانها و نهادهای مختلف استان به منظور گسترش همکاری‌ها و استفاده بهینه از منابع ظرفیت‌ها و امکانات موجود با هدف تسهیل ارائه به صنایع کوچک -کمک به دانش بنیان شدن ۱۰ واحد صنعتی- ایجاد و راهبری فن بازار منطقه‌ای فارس در راستای تامین نیازهای فناوری صنایع- برگزاری ۵ کلینیک سیار صنعت در شهرک های صنعتی سپیدان، آب باریک، قیروکارزین و شیراز به منظور توانمندسازی کسب و کارهای کوچک- برگزاری ۴ رویداد استارتاپی در استان و شناسایی ۱۲ ایده برتر به منظور تقویت ایده های نو و خلاق در صنایع کوچک- حمایت از ۴پایان نامه های تحصیلی و توسعه همکاری های علمی و پژوهشی بین دانشگاه و مراکز عالی کشور با واحدهای صنعتی اشاره کرد.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نیز در سخنانی با بیان اینکه رمز توسعه اقتصادی توسعه صنایع کوچک است از حمایت های این سازمان از صنایع کوچک در بخش های مختلف خبر داد وگفت: امسال در قالب خدمات حمایتی صنایع کوچک افزون بر ۱۴۰۰میلیارد ریال در سطح این سازمان و شرکت های استانی شهرکهای صنعتی هزینه می شود.

طهمورث لاهوتی اشکوری افزود: توسعه اقتصادی از طریق توسعه و پایداری فعالیت صنایع کوچک فراهم می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه سازمان صنایع کوچک و شرکت‌های تابعه استانی در ۲ حوزه مهم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری خدمات خود را ارائه می دهد گفت: این سازمان در بخش سخت‌افزاری به مسائل زیرساختی شهرک های صنعتی نظیر تامین آب، برق، گاز، تلفن و زیرسازی، آسفالت و آماده سازی شهرک های صنعتی توجه دارد و در بخش خدمات نرم‌افزاری و حمایتی نیز موجبات تداوم و پایداری و ارتقای فعالیت های فعالیت صنایع کوچک را در شهرک‌های صنعتی فراهم می‌کند.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران اضافه کرد: بدون تردید رمز توسعه اقتصادی دهه‌های آینده توسعه صنایع کوچک است؛ این موضوع بر کسی پوشیده نیست و این مهم از طریق توسعه و پایداری فعالیت صنایع کوچک فراهم می‌شود.

لاهوتی افزود: قطعا موضوعات زیرساختی جزو وظایف و  رسالت‌های مجموعه شهرک‌های صنعتی است و حل مشکلات در این زمینه تا رسیدن به نتیجه مطلوب با جدیت پیگیری می‌شود.

لاهوتی گفت: این سازمان درصدد است برای حل مشکلات و محدودیت‌هایی که در بحث تامین منابع مالی توسط دستگاه های خدمات رسان نظیر برق وجود دارد، اقدامات جدیدی را در مجموعه شهرک‌های صنعتی عملیاتی واجرا کند که این موضوع در حال حاضر در دستور کار قرار گرفته است.

دستور کار تامین برق از طریق توسعه نیروگاه های انرژی خورشیدی و ایجاد شهرک های انرژی

وی اضافه کرد: تامین برق از طریق توسعه نیروگاه های انرژی خورشیدی و ایجاد شهرک های انرژی و نیز تامین آب از پساب وبازچرخانی پساب تصفیه خانه های فاضلاب و نیز طرح های انتقال آب از دریا و کاربرد سامانه های شیرین کردن آب ،از برنامه های است که در دستورکار قرارگرفته است.

بازسازی و نوسازی صنایع می‌تواند به بهینه‌سازی مصرف انرژی و مدیریت مصرف کمک کند

لاهوتی با بیان اینکه بازسازی و نوسازی صنایع می‌تواند به بهینه‌سازی مصرف انرژی و مدیریت مصرف کمک کند، افزود: با توافقاتی که بین سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران و صندوق ملی محیط زیست در حال انجام است از منابع این صندوق که تا سقف ۳۵۰ میلیارد ریال وبا کارمزد ۱۴ درصد برای مناطق کم برخوردار و ۱۷درصد برای مناطق برخوردار جهت اجرای این طرح ها پرداخت می شود می توان گام های موثری برای نوسازی صنایع برداشت.

لاهوتی با تاکید براینکه تامین مالی بنگاه‌های از دغدغه‌های اصلی و مهم افراد فعال در این بخش صنعت است است گفت: کمک به توسعه بازار صنایع کوچک یکی از راهکارها برای حل مشکل بنگاه‌های اقتصادی است که این مهم از طریق حمایت‌هایی که در دستورکار شرکت‌های صنعتی استان قرار گرفته می‌تواند عملیاتی شود.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران افزود: افزون بر توسعه بازار، تامین مالی از طریق بانک‌ها نیز از دیگر راهکارها برای کمک به بنگاه‌های اقتصادی است؛ این در حالیست که در اغلب کشورهای توسعه یافته صنعتی، بانک تخصصی صنایع کوچک در کشور ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: در برنامه هفتم توسعه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در حال تبدیل شدن به صندوق حمایت از توسعه صنایع کوچک است که این صندوق عملا می‌تواند نقش بانک را از طریق برنامه‌ریزی که برای تأمین مالی آن شده ایفا کند.

لاهوتی عنوان کرد: تامین مالی برای طرح‌ها و پروژه‌های صنعتی که قرار است به بهره‌برداری برسند و در مرحله نصب ماشین آلات هستند از دیگر اولویت‌های دولت است؛ این اقدام، اقدام موثری است که می‌تواند کمک شایانی به تسریع روند بهره‌برداری از این پروژه‌ها کند.

وی اضافه کرد: تامین مالی از بازار سرمایه و صندوق پروژه که یکی از انواع صندوق‌های تامین مالی با محوریت سازمان بورس اوراق بهادار است از برنامه هایی است که توسط سازمان پیگیری می‌شود.

وی بر ضرورت توجه به مباحث حوزه فناوری و توسعه تکنولوژی در بنگاه‌ها تأکید کرد و گفت: درصدد هستیم برای سرمایه‌گذاری‌هایی که در حال حاضر در شهرک‌های صنعتی شکل گرفته با استفاده از ظرفیت مشاورین فعال مراکز، نیازهای فناورانه بنگاه‌ها را شناسایی کنیم تا این بنگاه‌ها بتوانند مجوزهای لازم را دریافت و مسیر دانش‌بنیان شدن را طی کنند و محصول رقابت پذیرتری را در بازار عرضه کنند؛ قطعاً این اقدام کمک بسیاری به کاهش هزینه تمام شده تولید محصولات صنایع کوچک و متوسط کند.

ساماندهی اصناف تولیدی در قالب ایجاد شهرک های صنفی از دیگر مواردی بود که معاون سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران بعنوان رویکرد جدید این سازمان اعلام کرد وگفت:در این زمینه اقدامات موثری آغاز شده است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×