» آرشیو » استاندار فارس در حاشیه شورای اداری استان: در صورت حل مشکلات اصلی روستائیان، مهاجرت معکوس صورت خواهد گرفت
آرشیو - شهرستان
کد خبر:3874 | ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۱۰

استاندار فارس در حاشیه شورای اداری استان: در صورت حل مشکلات اصلی روستائیان، مهاجرت معکوس صورت خواهد گرفت

پرتو جنوب

دکتر ایمانیه استاندار فارس در حاشیه شورای اداری استان گفت: یقین دارم اگر مشکلات مسکن، راه، آب و اشتغال در روستاها حل شود، شاهد مهاجرت از روستا به شهر ها نخواهیم بود؛ بلکه مهاجرت معکوس انجام می شود.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، دکتر محمدهادی ایمانیه در حاشیه جلسه شورای اداری استان که با حضور سردار آبرومند معاون هماهنگ کننده قرارگاه امام حسن مجتبی علیه السلام و روسای کارگروه های ده گانه با موضوع پروژه های عمرانی محرومیت‌زدایی در سالن شهید قاضی استانداری فارس برگزار شد، گفت: روز خوبی برای مردم فارس به ویژه افراد دغدغه‌مند که نگران مسائل رفاهی، آسایش و محیط زندگی نیازمندان، روستاییان و افراد کم برخوردار بودن را شاهد بودیم.

استاندار فارس به فعالیت‌هایی که در استان از سال گذشته توسط این قرارگاه شروع شده است اشاره کرد و گفت: با تدابیر انجام شده و اذن مقام معظم رهبری، فعالیت های متنوع تری توسط قرارگاه امام حسن مجتبی علیه السلام در حوزه محرومیت زدایی از جمله آبرسانی، مسکن، اشتغال، حوزه های عشایری، راه روستایی، مدارس، بهداشت و درمان، آبخیزداری و احیای قنوات، امنیت غذایی، پیشرفت منطقه‌ای و رفع معضلات حاشیه‌نشینی انجام خواهد شد.

دکتر ایمانیه به حضور مدیران کل در جلسه شورای اداری نیز اشاره کرد و افزود: در این جلسه مقرر شد، تا پایان تیرماه سال جاری تفاهم‌نامه‌های همکاری به تفکیک موضوع مابین بسیج سازندگی، سازمان های استان، قرارگاه امام مجتبی علیه السلام و استانداری فارس منعقد شود.

وی ادامه داد: منابع اعتباری این طرح ها از طریق نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و سفر دوم هیات دولت به فارس، از طریق اختصاص های ملی و استانی تامین خواهد شد.

نماینده عالی دولت در فارس به فعالیت های آغاز شده توسط این قرارگاه که در راستای آبرسانی به روستاها بوده اشاره کرد و اظهار داشت: در ابتدای دولت سیزدهم نزدیک به هزار روستای استان دچار بحران یا تنش آبی بودند. از سال گذشته با تدبیر این قرارگاه و فعالیتهای بسیج سازندگی، آب و فاضلاب استان و آبفای شیراز عملیات آبرسانی به ۳۷۰ روستا آغاز شده که بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؛ نزدیک به ۲۰۰ روستا به آب پایدار متصل شده اند و همچنان کار با سرعت در حال انجام است امیدواریم فراتر از زمان پیش بینی شده و در کمتر از یک سال شاهد اتمام این پروژه باشیم.

وی ادامه داد: امروز مقرر شد تا هفته دولت ۱۴۰۳ پروژه آبرسانی به باقیمانده این هزار روستا نیز پس از تأمین اعتبار انجام شود.

استاندار فارس به بازدیدهای مکرر خود از نقاط مختلف استان نیز اشاره کرد و افزود: راههای روستایی و مسکن دو موضوع مهم و پر اهمیت در روستا هاست؛ مقرر شد هفتاد هزار خانه برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی رحمت الله علیه، بهزیستی و برخی دیگر از سازمانهای حمایتی تامین شود بدین صورت که زمین زیرسازی و آماده سازی با استان و ساخت توسط قرارگاه امام حسن مجتبی علیه السلام صورت پذیرد.

دکتر ایمانیه بر لزوم حل مشکل مسکن، راه، آب و اشتغال روستاییان تاکید کرد و اظهار داشت: یقین دارم اگر مشکلات این چهار حوزه در روستاها حل شود شاهد مهاجرت از روستا به شهر ها نخواهیم بود بلکه مهاجرت معکوس انجام می شود.

وی افزود: در بحث اشتغال روستایی امیدواریم بتوانیم زمینه ایجاد یکصدهزار اشتغال روستایی را برای مدت سه سال برنامه‌ریزی کنیم البته برای تحقق این ایده به منابعی همچون تبصره ۱۶ و ۱۸ نیازمندیم.

استاندار فارس در ادامه به راه‌های روستایی موجود در استان اشاره کرد و گفت: امروز مقرر شد بیش از هزار کیلومتر راه روستایی ایجاد یا روکش آسفالت آن انجام شود.

وی تصریح کرد: بازسازی مسکن روستایی و مقاوم سازی این منازل در برابر زلزله تاحدودی انجام شده است؛ شرایط مابقی منازل در شهرستان های مختلف متفاوت است با ۷۰ هزار موردی که امروز توافق شده، تدابیر اتخاذ شده در نهضت ملی مسکن، تکالیف کمیته امداد حضرت امام در زمینه مسکن روستایی ان شاءالله شاهد حل قسمت قابل توجهی از مشکلات باقیمانده در این حوزه خواهیم بود.

در انتهای این جلسه تفاهم نامه همکاری مشترک استانداری فارس و قرارگاه امام حسن مجتبی علیه السلام در خصوص محرومیت زدایی و پیشرفت منطقه‌ای با حضور دکتر ایمانیه استاندار فارس، سرتیپ پاسدار آبرومند دبیر قرارگاه امام حسن مجتبی علیه السلام، سرتیپ پاسدار بوعلی فرمانده سپاه استان و مهندس علیزاده رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی به امضا رسید.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×