» آرشیو » کلنگ احداث خانه فرهنگ ناصردیوان کازرونی به زمین زده شد
آرشیو - شهرستان
کد خبر:18118 | ۷ دی ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۳۱

کلنگ احداث خانه فرهنگ ناصردیوان کازرونی به زمین زده شد

پرتو جنوب

بالاخره پس از سالها انتظار و پیگیری مستمر ستاد مردمی، کلنگ احداث خانه فرهنگ و یادمان ناصردیوان کازرونی در محل مقبره این سردار ملی به زمین زده شد.

به گزارش خبرنگار پرتو جنوب، مراسم گرامیداشت مبارزان نهضت جنوب به فرماندهی ناصر دیوان کازرونی، بعد از ظهر پنجشنبه ۷ دی ماه با حضور مسئولین ادارات، نهادها و فرماندهان نظامی و انتظامی شهرستان کازرون و استقبال بی نظیر مردم برگزار شد.

در این آیین که همچون سالهای گذشته بر مزار این سردار دلاور برگزار گردید، سیدمجتبی علوی مدیرکل امور زائرین و گردشگری استانداری فارس با همراهی مسئولین شهرستان کازرون ابتدا از غرفه های نمایشگاه صنایع دستی و غذاهای سنتی که در حاشیه این مراسم و به مناسبت دهه کازرون برپا بود بازدید نمودند.

در کنار برنامه های متنوع این آیین که به همت ستاد مردمی گرامیداشت ناصردیوان کازرونی تدارک دیده شده بود، مسئولین به ایراد سخنانی پرداختند و در پایان ضمن قرائت بیانیه ستاد مردمی، کلنگ زنی خانه فرهنگ ناصردیوان کازرونی انجام شد.

سیدمجتبی علوی، ضمن تقدیر از مسئولین و برگزار کنندگان این مراسم،  به استکبارستیزی و استعمار ستیزی مردم کازرون از دیرباز اشاره کرد و گفت: بزرگانی همچون ناصردیوان کازرونی و یارانش به فرمان ولایت و در راستای ولایت پذیری، با استعمار و استکبار زمان خود جنگیدند و به میهن و ملت خویش ادای دین نمودند و اجازه ندادند ذره ای از این خاک و مرز و بوم به تسخیر بیگانگان درآید.

وی ولایتمداری و ولایت پذیری را از ویژگیهای بارز مردم شهرستان کازرون عنوان کرد و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای شهرستان و خصوصا شهید خرسند امام جمعه این شهرستان افزود: در زمان انقلاب، این مردم به فرمان امام راحل(ره) در مقابل استکبار داخلی ایستادند و در تمامی صحنه ها ایستادگی کردند. پس باید به رشادتهای این مردم بزرگ بالید و افتخار کرد.

مدیرکل امور زائرین و گردشگری استانداری فارس، شهرستان کازرون را رنگین کمانی از انواع و اقسام صنایع دستی و صنعت گردشگری نامید و گفت: شهرستان کازرون همه ظرفیتهای صنعت گردشگری را از لحاظ تاریخی، طبیعی، ادبی، مذهبی و صنایع دستی دارد و در حوزه کاری خود، پای کار این شهرستان ایستاده ایم و امیدواریم کازرون را به جایگاه رفیع و بلندش در صنعت گردشگری برسانیم و بر رونق این شهرستان بزرگ بیفزاییم.

محمدعلی بخرد، فرماندار ویژه شهرستان کازرون، طی سخنانی با اظهار خرسندی از برگزاری این آیین اظهار داشت: خوشحالم که این برنامه به همت ستاد مردمی، در دهه کازرون برگزار شد و از مدیریت شهری درخواست دارم بنای یادبودی در شأن این مبارز بزرگ در این محل برپا شود.

وی از ناصردیوان کازرونی به عنوان سرداری شجاع و دلاور یاد کرد و گفت: دلاورمردی این مرد بزرگ و یارانش در سال ۱۲۹۵ برای همیشه در یادها خواهد ماند و هنوز پس از سالها مردم به عشق وی بر مقبره اش گرد هم می آیند.

محمد صباحی امام جمعه کازرون نیز با ذکر این نکته که ارزش افراد به عملکرد آنها و نیات خیر آنهاست، خاطرنشان کرد: ناصردیوان کازرونی، دلاور شجاع و بزرگی بود که علاوه بر مبارزات، در امور خیر دیگری همچون ساخت اولین مدرسه در کازرون و حرم سیدمحمد نوربخش نیز پیشقدم بوده و اگر امروز تعزیه کازرون، اعتبار ملی یافته، پیشینه آن را باید در زنده نگه داشتن عزاداریهای محرم توسط این بزرگمرد جستجو کرد.

وی افزود: اگرچه امروز و در این آیین، کلنگ احداث بنای یادبود ناصردیوان به زمین زده خواهد شد، اما این امر مهم می بایست خیلی زودتر از اینها صورت می گرفت و ما مسئولین بابت این تأخیر از مردم پوزش می طلبیم. زیرا مسئولین وظیفه دارند انگیزه ها را در مردم زنده نگه دارند و افتخارات هر منطقه را با صدای بلند جار بزنند و به گوش همگان برسانند و ما از مردم عذر می خواهیم که در حق این مرد بزرگ، کوتاهی کردیم.

شهردار کازرون از ساخت خانه فرهنگ ناصردیوان کازرونی و توسعه پارک این مرد حماسه ساز جنوب در دهه کازرون خبر داد.

بیشتر بخوانید:

گزارش تصویری آیین گرامیداشت ناصردیوان کازرونی

مهندس رضا نوذری شهردار کازرون، با بیان اینکه مردان و زنان کازرون همیشه حماسه ساز بوده اند، اظهار کرد: مردم باغیرت این شهرستان، نسل ها و قهرمانانی همچون مرحوم ناصر دیوان کازرونی و همچنین ١٣٠٠ شهید گلگون کفن را پرورش داده اند که تاثیر حماسه سازی و استکبارستیزی شان همیشه در ذهن مردم کازرون و حتی کشور ماندگار خواهد بود.
وی ضمن تشکر از برگزار کنندگان مراسم گرامیداشت مرحوم ناصردیوان کازرون، تصریح کرد: پارسال برای توسعه پارک مرحوم ناصردیوان کازرونی، بودجه ای در حدود ۵٠٠ میلیون تومان پیش بینی شده بود اما ۳ و نیم میلیارد تومان صرف خرید تعدادی از منازل موجود در این طرح شد و به زودی بقیه این منازل نیز جهت توسعه این فضای سبز توسط شهرداری تملک خواهد شد.

نوذری گفت: امسال از محل اعتبارات بافتهای تاریخی، مبلغ ۲ میلیارد تومان برای احداث خانه فرهنگ ناصردیوان اختصاص یافته و امروز کلنگ احداث آن به زمین زده می شود.
وی ابراز امیدواری کرد: با کمک مردم شریف شهر کازرون بتوانیم این پارک را به عنوان مکانی برای بزرگداشت رشادت های بزرگان و تاریخ کازرون تبدیل کنیم.

 

در این مراسم، سرهنگ اسماعیل زراعتیان فرمانده انتظامی شهرستان کازرون به عنوان شهروند افتخاری کازرون معرفی شد و فرماندار شهرستان کازرون به نمایندگی از مردم قدرشناس این شهرستان از وی تقدیر به عمل آورد.

همچنین از خیرین نیکوکار؛ حاج عباس رمضان زاده، اهدا کننده دستگاه های دیالیز به بیمارستان امام علی(ع) و حاج سعید قناعتی اهدا کننده هزینه احداث ساختمان ام آر آی، تجلیل شد.
در پایان، کلنگ احداث خانه فرهنگ ناصردیوان به زمین زده شد.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×