» سیاسی » وزیر کشور: مشارکت ۴۱ درصد/ آرای سفید ۵ درصد
سیاسی
کد خبر:21764 | ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۴۴

وزیر کشور: مشارکت ۴۱ درصد/ آرای سفید ۵ درصد

پرتو جنوب

احمد وحیدی گفت: با وجود تبلیغات کم‌نظیر دشمنان برای مایوس کردن مردم و با وجود برخی دشواری‌های اقتصادی که مردم با آن مواجه هستند، ملت در انتخابات حاضر شد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از ایسنا، احمد وحیدی عصر امروز(دوشنبه) در ابتدای نشست خبری با نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، اظهار کرد: ملت ایران بار دیگر در صحنه انتخابات خوش درخشیدند و پیروزی دیگری از آن خود کردند. با توجه به بوق‌های رسانه‌ای دشمنان برای مایوس کردن مردم از مشارکت در انتخابات، دیدیم که ملت ما بدون توجه به این تبلیغات در انتخابات حاضر شدند.

وی افزود: با وجود تبلیغات کم‌نظیر و یا حتی بی‌نظیر دشمنان برای مایوس کردن مردم در حضور در انتخابات و با وجود برخی دشواری‌های اقتصادی که مردم با آن مواجه هستند، ملت در انتخابات حاضر شدند.

وحیدی یادآور شد: امنیت انتخابات ما مثال‌زدنی بود و در امنیت کامل این انتخابات برگزار شد. دشمنان تبلیغ می‌کردند که امنیت در انتخابات را مخدوش جلوه دهند که از سرویس‌های جاسوسی گرفته تا گروه‌های تروریستی و دیگر دشمنان ملت در این مسیر حرکت کردند اما دیدیم که امنیت بسیار خوبی در انتخابات تأمین شد.

وزیر کشور گفت: انتخابات دارای رقابتی بسیار خوب و گسترده بود و تعداد داوطلبانی که مشارکت و در این دوره حضور پیدا کردند، کم‌نظیر بود. رقابت تنگاتنگ و فشرده این دوره به دلیل این حضور فراوان کاندیداها بود. این رقابت واقعی بود و همه طیف‌ها و گروه‌ها در آن حضور جدی داشتند.

وی تاکید کرد: با کمال افتخار اعلام می‌کنم که هر چهار سطح امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت در این انتخابات به دست آمد که در این زمینه از همه کسانی که مسئول بودند یا برای فراهم‌کردن زمینه‌ها کمک کردند و از مردم که در این صحنه نقش‌آفرینی‌ کردند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

میزان کل آرای سفید در سراسر کشور ۵ درصد بوده است

وحیدی با توضیح مفهوم رأی مخدوش، اظهار کرد:‌ ما سه نوع رای مخدوش داریم، یکی رای ناخوانا که مربوط به کسانی است که در املا اسم دچار اشکال شده باشند. یکی رای به کسانی که احراز صلاحیت نشده باشند و یکی هم رای سفید که میزان کل آرای سفید در سراسر کشور ۵ درصد بوده است.

هیچ پرونده‌ای در زمینه تخلفات انتخاباتی تشکیل نشد

وحیدی یادآور شد: یکی دیگر از مسائل در این دوره رعایت اخلاق انتخاباتی بود که از منتخبان و هواداران آنان تشکر می‌کنیم. موارد بسیار اندکی را شاهد بودیم که به چنین موضوعی بازمی‌گشت. در مورد تخلفات انتخاباتی هم باید گفت که هیچ پرونده‌ای در این زمینه تشکیل نشد.

وزیر کشور همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری اظهار کرد: در این انتخابات ۴۱ درصد مشارکت داشتیم و حضور ۲۵ میلیون نفر را شاهد بودیم.

مرحله دوم انتخابات اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت برگزار می‌شود

وحیدی گفت: مرحله دوم انتخابات اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت برگزار می‌شود. در حال رایزنی با شورای نگهبان هستیم تا با توجه به اینکه در آن ایام کنکور را پیش‌رو داریم، بررسی کنیم تا همزمان با کنکور نباشد.

وحیدی با اشاره به زمان برگزاری دور دوم انتخابات، گفت: مرحله دوم انتخابات اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت برگزار می‌شود. در حال رایزنی با شورای نگهبان هستیم تا با توجه به اینکه در آن ایام کنکور را پیش‌رو داریم، بررسی کنیم تا همزمان با کنکور نباشد.

وی ادامه داد: ابتدا مطرح بود که دور دوم انتخابات در ۷ اردیبهشت برگزار شود اما در حال رایزنی با وزارت علوم و شورای نگهبان در این زمینه هستیم.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×