» اجتماعی » برنامه وزارت علوم برای پذیرش از دوره لیسانس به دکتری
اجتماعی
کد خبر:21820 | ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۵۳

برنامه وزارت علوم برای پذیرش از دوره لیسانس به دکتری

پرتو جنوب

معاون آموزشی وزیر علوم اعلام کرد: پذیرش از دوره لیسانس به دکتری در برنامه کاری این معاونت قرار داشته و در صورت تصویب برای دانشجویان استعداد درخشان و نخبگان اجرایی می شود.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری مهر؛ قاسم عمو عابدینی با اشاره به مدل پذیرش دانشجو از لیسانس به دکتری گفت: درراستای طرح تحول، مدل‌هایی هم در سطح دنیا وجود دارد که در آن پذیرش دانشجو از لیسانس به دکتری انجام می‌شود.

وی ادامه داد: اکنون درحال آماده کردن طرح این موضوع هستیم. دانشگاه‌ها درخواست خود را ارائه و سرفصل‌ها و برنامه‌های درسی خود را برای پذیرش دانشجویان استعداد درخشان و نخبگان از لیسانس به دکتری ارائه می‌دهند تا به تدریج این طرح عملیاتی شود.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: نمونه‌های کمی از این نحوه پذیرش وجود دارد که هنوز عملیاتی و اجرایی نشده است و ما می‌خواهیم آن را به دانشجویان استعداد درخشان و نخبگان جامعیت دهیم.

وی درباره اینکه آیا پذیرش دانشجو از لیسانس به دکتری سال آینده اجرایی می‌شود یا خیر گفت: اگر در شورای برنامه ریزی و شورای گسترش آموزش عالی مصوب شود از سال آینده کلید می‌خورد ولی جز برنامه‌های ما است.

وی درباره مصوبه پذیرش دانشجوی استاد محور نیز گفت: ۲۰ درصد از پذیرش دانشجویان از طریق کنکور با مدلی که در آئین نامه آمده است توسط اساتید صورت می‌گیرد که به آن پذیرش استاد محور می‌گویند. این طرح برای همه دانشجویان اعم از دانشجویان استعداد درخشان و سایر دانشجویان از طریق کنکور اعمال می‌شود.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: هر استادی که طرح سامانه نان داشته باشد، طرح خود را مشخصاً می‌نویسد و طرح وی در دفترچه کنکور قرار گرفته و کد رشته محل می‌گیرد. اگر دانشجو در آن کد رشته محل پذیرش شده و نمره آزمون آورده باشد، معرفی و مصاحبه توسط استاد انجام می‌شود. استاد نمرات را به سازمان سنجش اعلام می‌کند و با جمع نمره آزمون یکی از افراد برای ادامه تحصیل به استاد معرفی می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×