» آرشیو » معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد: کیفیت هوای شیراز در ۳ ماهه نخست ۱۴۰۲، قابل قبول بود
آرشیو - شهرستان
کد خبر:8173 | ۹ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۱

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد: کیفیت هوای شیراز در ۳ ماهه نخست ۱۴۰۲، قابل قبول بود

پرتو جنوب

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، وضعیت کیفیت هوای شیراز در سه ماهه نخست سال جاری را بدون روزهای ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک گزارش داد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «عباس رضاییان زاده» گفت: بر اساس سنجش دستگاه های مستقر در سطح شهر شیراز با مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست استان فارس، در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۲ در شهر شیراز، ۳۳ روز وضعیت کیفی هوا در شرایط پاک، ۵۸ روز قابل قبول و دو روز ناسالم برای گروه های حساس گزارش شده و تعداد روزهای ناسالم، بسیار ناسالم و خطرناک نیز صفر بوده است.

او با بیان اینکه اصلی ترین آلاینده مسوول در هوای شهر شیــراز ذرات معلــق کمتــر از ۱۰ مــیکرون است، ادامه داد: ابعاد بسیار ریز در حد ۱۰ میکرون قابلیت ورود به بخش های انتهایی دستگاه تنفس را دارد و سپس وارد جریان خون شده و به ارگان های مختلف بدن آسیب می رساند؛ ذرات درشت تر می توانند به داخل بینی، دهان و حلق راه پیدا کنند و از عوارض کوتاه مدت این ذرات سردرد، سرگیجه، آبریزش از چشم و بینی، سوزش چشم و حالت تهوع است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به این موضوع که ارتباط مداوم و یا تنفس غلظت زیاد ذرات باعث ایـجاد بیـماری می شود، گفت: بهتر است در زمان بروز این پدیده فعالیت در خارج از منزل را به کمترین میزان ممکن رسانده و از فعالیت فیزیکی و ورزش، رفتن به مراکز تفریحی و پارک ها خودداری شود؛ همچنین مواد غذایی را بدون پوشش در مجاورت هوای آزاد قرار ندهیم.

افزایش مصرف لبنیات به ویژه شیر، همچنین میوه و سبزی های مختلف مانند کیوی، مرکبات، طالبی، فلفل دلمه، سیب زمینی و نخود فرنگی که حاوی آنتی اکسیدان های فراوان است، دیگر توصیه معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مواقع بروز آلودگی هوا بود.

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: آلودگی هوا همه ما را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر به آن توجه نکنیم، تاثیرات جدی تری بر سلامت به همراه دارد، از سوی دیگر کیفیت هوایی که تنفس می کنیم به سبک زندگی و انتخاب هایی که هر روز انجام می دهیم، بستگی دارد.

دکتر رضائیان زاده بهترین نوع ماسک برای استفاده در شرایط آلودگی هوا با گرد و غبار را ماسک های حذف کننده گرد و غبار از طبقه FFP2 و یا ماسک های فیلتردار از نوع N95 عنوان کرد و گفت: ماسک های N95 وFFP2 ، ۹۸ درصد، ماسک های جراحی ۷۸ درصد و ماسک های پارچه ای ۶۰ درصد در حذف ذرات زیر یک میکرون موثر است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×