» شهرستان » پیام مدیرعامل آب منطقه ای فارس به مناسبت روز جهانی آب
شهرستان
کد خبر:22665 | ۳ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۱:۱۸

پیام مدیرعامل آب منطقه ای فارس به مناسبت روز جهانی آب

پرتو جنوب

سیاوش بدری مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس در پیامی ۲ فروردین( ۲۲ مارس ) روز جهانی آب را گرامی داشت و انتخاب شعار آب برای صلح را رویکردی در راستای کاهش تنش‌های آبی در سرزمین‌هایی دانست که ملت‌های مظلوم با کمبود آب دست و پنجه نرم می کنند

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس، در این پیام آمده است:

رشد فزاینده جمعیت و افزایش مصرف آب شرب، ضرورت تامین غذای سالم، شهرسازی و افزایش صنایع آلوده کننده آب، شیوه های نامناسب و غیراصولی کشاورزی و ایجاد دریاچه های مصنوعی همگی از عوامل نابودی چرخه منظم آب در سطح جهان است که نوعی تهدید جدی برای جامعه بشریت محسوب می شوند.

در راستای ترویج و فرهنگ سازی و مدیریت پایدار منابع آب، از سال ۱۹۹۲ هر ساله روز جهانی آب در ۲۲ مارچ (مطابق با ۲ یا ۳ فروردین) در سراسر جهان برگزار می‌شود.

شعار روز جهانی آب در سال ۲۰۲۴ “آب برای صلح” است.

روز جهانی آب در سال ۲۰۲۴ در حالی برگزار می‌شود که سازمان جهانی بهداشت بارها درباره بحران آب در غزه هشدار داده است، تامین آب، در تنگناهای جدی محاصره این سرزمین اسلامی قرار دارد و جان هزاران بیمار در بیمارستانهای این باریکه در معرض خطر جدی قرار گرفته است. اکنون این پرسش مطرح است که آیا شعار امسال روز جهانی آب با مضمون آب برای صلح، کارایی خود را داشته و عملی خواهد شد ؟ آیا همه قدرت‌های سلطه گر به این شعار پایبند خواهند بود ؟ آیا در روز جهانی آب می‌توان به آزادسازی مسیر ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه و تامین آب برای ملت‌های در محاصره صهیونیست‌ها امید داشت؟

روز جهانی آب همچنین فرصتی برای یادآوری مشکلات تامین آب در میهن اسلامی و در استان پهناور فارس است، همانطور که می‌دانیم برداشت های بی رویه از سفره های آب، بخصوص اضافه برداشتها از منابع آب زیر زمینی در استان فارس، بسیاری از دشت‌ها و آبخوان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

بهترین راه کنترل و در نتیجه مدیریت هر چه بهتر منابع آب، نصب کنتور و در نتیجه تحویل حجمی آب به بهره برداران است. توجه به منابع آبی و حفاظت و حراست از این نعمت خدادادی بخشی از آموزه های دینی ماست، در قرآن کریم می‌خوانیم خداوند سبحان همه چیز را از آب زنده داشته است، خدایی که آب را از آسمان فرو فرستاد تا از آن بهره مند شوید، بدون شک منافع آب صرفا نوشیدن انسان و روییدن درختان و گیاهان و ….نیست، بلکه بنیان حیات بر آب نهاده شده است. بنا براین می‌طلبد بر همین مدار و معیار ارزش‌های آب، این مایه حیات را پاس داریم.

امید است روز جهانی آب با شعار ” آب برای صلح ” فرصتی ارزنده در اختیار همه کسانی قرار دهد که به این نعمت خدادادی به عنوان مایه حیات و زندگی باور دارند و با پرهیز از اسراف و زیاده روی در مصرف و نهادینه کردن این فرهنگ در کلیه بخش‌ها بویژه کشاورزی برای داشتن جهانی آباد و آزاد و توام با صلح تلاش بیشتری می کنند.

سیاوش بدری

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس

Print Friendly, PDF & Email
  • ×