» آرشیو » در هجدهمین اجلاس سالانه خیرین تامین سلامت فارس مطرح شد: خیران ایران در میان ۲۲ رتبه دنیا
آرشیو - اجتماعی - شهرستان
کد خبر:15042 | ۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۰۳

در هجدهمین اجلاس سالانه خیرین تامین سلامت فارس مطرح شد: خیران ایران در میان ۲۲ رتبه دنیا

پرتو جنوب

هجدهمین اجلاس سالانه خیرین تامین سلامت فارس صبح امروز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پرتو جنوب؛ مدیرکل امور خیرین و موسسات خیریه سلامت وزارت بهداشت در هجدهمین اجلاس سالانه خیرین سلامت فارس با بیان اینکه شیراز و استان فارس در حوزه خیرین پیشرو و پیشتاز است، گفت: بر اساس آمارهای اعلام شده، رتبه کشور ما در دنیا در زمینه کار خیر رتبه ۲۲ است که اگر همه اقدامات خیرین ثبت شود، در میان ۱۰ رتبه برتر دنیا در زمینه کارهای خیر قرار می گیریم.

محمدجواد حیدری پور افزود: در سال های اخیر و پس از کرونا، اقدامات و کمک های خیرین رشد بیشتری داشته زیرا توجه خیرین و مردم به حوزه سلامت بیشتر شده است.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت اظهار کرد: سه محور اصلی حوزه خیرین در وزارت بهداشت شامل «عدالت و شفافیت»، «اولویت بهداشت و پیشگیری» با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و «تمرکز بر مناطق کم برخوردار کشور» است.

حیدری پور با اشاره به اینکه اتفاقات بزرگی در حال انجام است، گفت: در وزارت بهداشت برای اصلاح قوانین و ضوابطی که مانع کار خیرین است، آمادگی داریم تا با کمک مجلس شورای اسلامی مسایل بررسی و اصلاح و قوانین موجب تشویق خیرین شود.

مدیرکل امور خیرین و موسسات خیریه سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بررسی عملکرد دو سال ابتدایی دولت سیزدهم در حوزه خیرین و سازمان های مردم نهاد نشان می دهد که شیراز و استان فارس در حوزه خیرین پیشرو و پیشتاز است و خوشحالیم که استان فارس در این زمینه پیشرو است.

 برنامه ریزی درست و اصلاح قوانین برای توسعه مشارکت خیرین

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در هجدهمین اجلاس خیرین سلامت فارس، بر اهمیت برنامه ریزی درست و اصلاح قوانین برای توسعه مشارکت خیرین تاکید کرد.

دکتر حسین علی شهریاری در این اجلاس سالانه که صبح امروز در شیراز برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت شهادت مردم مظلوم غزه و محکوم کردن جنایات رژیم اشغالگر و کودک کش صهیونیستی، گفت: باید با برنامه ریزی درست و اصلاح قوانین جلوی دلسرد شدن خیرین را بگیریم و موانع را رفع کنیم تا خیرین به اقدامات خود ادامه دهند.

او افزود: مقام معظم رهبری تاکید داشته اند که از ظرفیت خیرین غافل نشوید و در همین راستا مجمع خیرین تامین سلامت فارس در سال ۸۸ ایجاد شد.

دکتر شهریاری با اشاره به ویژگی های حوزه سلامت اظهار کرد: بهترین کارهای خیر در حوزه سلامت انجام شده و با توجه به هزینه های بالای حوزه درمان، باید زیرساختی فراهم کنیم که بر حوزه بهداشت و امور پیشگیرانه تمرکز شود؛ چرا که در گذشته با بیماری های واگیر مواجه بودیم، اما امروزه بیماری های غیرواگیر مانند دیابت و فشارخون در جامعه زیاد شده است و حتی جوانان بسیاری را مبتلا کرده است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تقدیر از دست اندرکاران برگزاری این اجلاس و مجمع خیرین تامین سلامت فارس گفت: ما به عنوان مجمع خیرین سلامت کشور دست خیرین را می بوسیم و از آنها در تمام استان ها کمک و حمایت می کنیم.

نور ایمان و تقوای خیرین، آنان را به کارهای بزرگ واداشته است

آیت الله سید علی اصغر دستغیب رئیس هیات امنای مجمع خیرین تامین سلامت فارس در هجدهمین اجلاس این مجمع گفت: محور مهم ایجاد این مجمع توسعه کار جمعی، با شرکت افراد با ایمان و دارای اراده قوی است به نحوی که کارشناسی شده و اطمینان بخش، در توسعه خدمات این حوزه ورود نمایند.

رئیس هیات امنای مجمع خیرین تامین سلامت فارس با بیان اینکه طی ۲۱سال گذشته، کارهای بزرگ و ارزشمندی به همت خیرین در عرصه سلامت رقم خورده است، این امر را گویای شکوه جلوه الهی در وجود پاک خیرین دانست و افزود: در حال حاضر استان فارس نیازمند تلاش، همراهی و هماهنگی بیشتر در امور خیر است.

آیت الله سید علی اصغر دستغیب در این اجلاس سالانه، خیرین را افرادی دانست که دارای همت بالا هستند و گفت: با حضور دست اندرکاران این مجمع به محضر مقام معظم رهبری، ایشان توسعه و تشکیل این مجمع را در سراسر کشور مطرح کردند و در طی ۲۱ سال فعالیت مجمع خیرین تامین سلامت فارس، اقدامات مطلوبی را در عرصه سلامت شاهد بوده و هستیم.

رئیس هیات امنای مجمع خیرین تامین سلامت فارس محور مهم ایجاد این مجمع را توسعه کار جمعی، با شرکت افراد با ایمان و دارای اراده قوی دانست که به نحوی کارشناسی شده و اطمینان بخش، در توسعه خدمات این حوزه ورود کرده و تا کنون به گونه ای روزافزون، ثمربخش بوده است.

آیت الله دستغیب با تاکید بر اینکه اقدام جمعی از روی آگاهی و علاقه، ثمربخش خواهد بود؛ گفت: قلب های خیرین، جایگاه لطف و کمک به دیگران است و نور ایمان و تقوا، آنان را به کارهای بزرگ واداشته است.

رئیس هیات امنای مجمع خیرین تامین سلامت فارس با بیان اینکه طی ۲۱ سال گذشته، کارهای بزرگ و ارزشمندی به همت خیرین در عرصه سلامت رقم خورده است، این امر را گویای شکوه جلوه الهی در وجود پاک خیرین دانست و افزود: در حال حاضر استان فارس نیازمند تلاش، همراهی و هماهنگی بیشتر در امور خیر است.

آیت الله دستغیب در ادامه به جنایات صهیونیست ها در حمله به بیمارستان المعمدانی و مردم مظلوم غزه اشاره کرده و اظهار کرد: این نشان می دهد انسان می تواند حرکت در یکی از دو جهت خیر رساندن به مردم و یا ظلم و جنایت را انتخاب کند.

اهمیت معرفی اقدامات خیرین به نسل های آینده

عضو هیات امنای مجمع خیرین تامین سلامت فارس نیز در این اجلاس سالانه با اشاره به ثمرات خیر اقدامات خیرین گفت: تشکیل این اجلاس، تلاشی برای تقدیر از اقدامات خیرین و ترویج کارهای خیر در جامعه به ویژه در میان جوانان است، زیرا شما از برترین انسان ها هستید.

محمود تابنده با بیان اینکه در مجمع خیرین تامین سلامت در ابتدا به خیرین که قصد مشارکت و کمک در حوزه سلامت دارند راهنمایی و کمک می شود تا کارهای خیر آنان در مسیر نیازهای حوزه سلامت هدایت شود و نتیجه بهتری به همراه داشته باشد، افزود: کار در حوزه سلامت نیازمند افراد توانمند است که خیرین با کمک به صندوق های حمایت از دانشجویان و رفع دغدغه های آنان، در این زمینه سهیم شدند.

او تجهیزات به روز و پیشرفته را دیگر نیاز حوزه سلامت برشمرد که خیرین با خرید تجهیزات روزآمد در عرصه سلامت در این عرصه نیز همکاری داشته اند و گفت: تداوم فعالیت موسسات خیریه درمانی، نیازمند همراهی و مشارکت خیرین و مسوولان استان است تا بتوانند خدمات درمانی را با بالاترین کیفیت به بیماران ارایه کنند.

ورود خیرین و مردم به امور جامعه، موانع را برطرف می کند

محمد هادی ایمانیه استاندار فارس با تاکید بر اهمیت اقدامات نیکوکارانه مردمی در پیشبرد اهداف جامعه گفت: ورود خیرین و مردم به امور جامعه، موانع را برطرف می کند.

ایمانیه با بیان اینکه از ۲۱ سال پیش که این بنیان خیر در استان فارس ایجاد شد تا کنون، انسان های بزرگی با این مجموعه همکاری داشتند، یاد و خاطره بزرگانی همچون «سید نصرالله هاشمی»، بانو «زهرا سعادت»، «حبیب بهرامن»، «مجید یقطین» و «ناصر منیری» که طی سال های فعالیت مجمع خیرین تامین سلامت فارس با این مجموعه همکاری داشته و در توسعه سلامت جامعه سهیم شده اند را گرامی داشت.

استاندار فارس با بیان اینکه دومین هدف این مجمع طی بیش از دو دهه گذشته، پاسداشت تلاش خیرین و همچنین تلاش برای رفع موانع در برابر آنان بوده است افزود: مجموع کمک های خیرین به مجموعه سلامت، حدود هزار میلیارد تومان برآورد شده و هر کجا خیرین و مردم ورود کنند، موانع برطرف می شود.

استاندار فارس در این اجلاس سالانه با تاکید بر لزوم مشارکت تمامی سازمان ها با خیرین در پیشبرد اهداف آنان گفت: از این موضوع با تمام قوا حمایت می کنیم و نباید هیچ مانعی در این زمینه وجود داشته باشد.

 فعالیت این مجمع بر محور خدمت، دیانت، علم و نیازسنجی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در هجدهمین اجلاس سالانه خیرین تامین سلامت فارس، فعالیت این مجمع طی بیش از دو دهه گذشته را بر محور خدمت، دیانت، علم و نیازسنجی عنوان کرد.

سید وحید حسینی افزود: به برکت کار بزرگ این مجمع و با مدیریت دکتر علی اکبر رامجردی طی سال های فعالیت این مجموعه، توفیقی مثال زدنی حاصل شده و به عنوان یک مرکز نمونه، در کشور گسترش یافته است.

حسینی اولویت و رسالت نخست این مجمع را نیازسنجی عنوان کرد که موجب تسریع در ثمربخشی نیات خیرین می شود و افزود: در همین راستا اقدامات موثری تا کنون به ثمر رسیده که می توان به تلاش های خیرین در زمینه فعالیت صندوق حمایت از نخبگان و دانشجویان اشاره کرد که صمیمانه قدردان آن هستیم.

مسوول ارشد حوزه سلامت فارس در بخش دیگری از صحبت های خود، تامین ۲۸۰دستگاه آمبولانس که ۸۰ دستگاه آن نیاز ضروری مجموعه سلامت است را از جمله اولویت های کنونی مهم در حیطه خدمت رسانی در این حوزه برشمرد و از خیرین دعوت کرد در این عرصه نیز، مشارکت داشته باشند.

هجدهمین اجلاس سالانه خیرین سلامت فارس با حضور دکتر «شهریاری» رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، دکتر «محمدهادی ایمانیه» استاندار فارس، مهندس «محمدجواد حیدری پور» مدیرکل امور خیرین و موسسات خیریه سلامت وزارت بهداشت، دکتر «سید وحید حسینی» رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و جمعی از مسوولان ارشد استانی، صبح امروز در شیراز برگزار و خیرین عرصه سلامت استان، تقدیر شدند.

 خبرنگار: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×