» آرشیو » اتمام حجت دانشگاه آزاد کازرون با علوم پزشکی شیراز؛ بازپس گیری بیمارستان امام علی در صورت عدم ایفای تعهدات
آرشیو - شهرستان
کد خبر:4029 | ۲۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۴۰

اتمام حجت دانشگاه آزاد کازرون با علوم پزشکی شیراز؛ بازپس گیری بیمارستان امام علی در صورت عدم ایفای تعهدات

پرتو جنوب

دکتر امیر قائدی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان کازرون طی گفت و گویی اختصاصی با پایگاه خبری پرتو جنوب، گفت: چنانچه اراده ای از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز درخصوص ایفای تعهدات و راه اندازی بیمارستان امام علی(ع) و پذیرش دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد کازرون در این بیمارستان وجود نداشته باشد، از طریق مراجع قضایی و حقوقی پیگیری خواهیم کرد و حتی به سمت بازپس گیری بیمارستان خواهیم رفت.

با افزودن رشته پرتو پزشکی، تحول خوبی در شهرستان صورت خواهد گرفت

دکتر قائدی در پاسخ به پرسشی درخصوص افزودن رشته های مختلف در این واحد دانشگاهی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون در سطح استان و کشور، یکی از باکیفیت ترین دانشگاه هاست. هیچگاه کیفیت را فدای کمیت نکرده ایم و دانشجویان به خوبی می دانند که در این واحد دانشگاهی باید تلاش کنند تا به نتیجه خوبی برسند.

وی افزود: دانشگاه آزاد کازرون در منطقه جنوب کشور یک دانشگاه متمایز است و در ۷ گروه آموزشی: پزشکی، دامپزشکی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر و معماری، فنی- مهندسی  و کشاورزی  دانشجو می پذیرد و تنها واحدی است که علیرغم اینکه در مرکز استان نیست اما رشته پزشکی دارد.

در چند سال گذشته تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد و دانشکده سما به رقم بالایی حدود ۹ هزار دانشجو رسیده بود ولی بعد از آن و در اواخر سال ۹۴ با کاهش تعداد دانشجویان مواجه بودیم که از دلایل اصلی آن می توان به کاهش جمعیت به دلیل سیاستهای کاهش جمعیت در یک مقطع زمانی پس از دهه ۶۰، همچنین تعدد واحدهای دانشگاهی از قبیل دانشگاه آزاد، پیام نور، علمی کاربردی و سایر مؤسسات غیرانتفاعی اشاره کرد. اما در چند سال اخیر و خصوصا از سال گذشته، مجددا با افزایش تعداد دانشجو مواجه بوده ایم و در حال حاضر ۴ هزار و دویست دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون مشغول تحصیل هستند.

یکی از راه های جذب دانشجو در دانشگاه آزاد کازرون، اضافه کردن رشته های  دانشگاهی و استفاده از اساتید برجسته می باشد. در همین راستا رشته های مهارتی از قبیل پوست و مو، بهداشت مدارس، مکانیک و در مقطع کارشناسی ارشد  نیز رشته های حسابداری و مدیریت آموزشی را اضافه کرده ایم و انتظار می رود با همکاری وزارت علوم و وزارت بهداشت، به زودی در رشته های روان شناسی و پرتو پزشکی نیز پذیرش دانشجو داشته باشیم.

وی ادامه داد: با راه اندازی رشته پرتو پزشکی، شاهد اتفاقات خوبی در حوزه آموزش در شهرستان کازرون خواهیم بود.

در افزایش شهریه ها، رضایت مردم را ملاک قرار داده ایم

او در ارتباط با راهکارهای درآمدزایی و وضعیت مالی دانشگاه گفت: دانشگاه آزاد اسلامی، برخلاف سایر نهادهای خصوصی که براساس تورم، هزینه ها را افزایش می دهند، بدون در نظر گرفتن تورم و متناسب با وضعیت معیشیتی مردم شهریه ها را افزایش می دهد. در یکی دو سال گذشته علیرغم تورم شدید، افزایش شهریه نداشتیم و در سال جاری نیز فقط  در برخی رشته ها حدود ۲۰-۳۰ درصد افزایش شهریه داشته ایم و آنچه برایمان مهم است جلب رضایت مردم می باشد.

همچنین در دو سال اخیر هیچ کمک مالی از سوی ادارات شهرستان به دانشگاه آزاد صورت نگرفته است. بنابراین جهت افزایش درآمد اقدام به اجاره دادن اماکن بلااستفاده از قبیل سوله ها، باغ ها و ساختمان های مازاد نموده ایم. از جمله یکی از سوله ها را به شرکت دانش بنیان کالیبراسیون کنتورهای گاز اجاره داده ایم، مکاتبات اجاره ساختمان خوابگاه دانشجویی به دانشگاه سلمان فارسی نیز انجام شده و آماده واگذاری هستیم.

برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت نیز یکی دیگر از راههای درآمد زایی این واحد دانشگاهی است.

از محل فروش ساختمانهای مازاد مطالبات کارکنان را پرداخت خواهیم کرد

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون با اشاره به اینکه مطالبات اعضای هیأت علمی و بازنشستگان را از محل فروش ساختمانهای مازاد پرداخت خواهیم کرد در توضیح این مطلب بیان داشت: براساس تفاهم نامه میان دانشگاه آزاد و بنیاد شهید، شهریه دانشجویان به صورت متمرکز توسط بنیاد شهید و ایثارگران تهران به سازمان مرکزی پرداخت می شود. از آنجا که دولت به دلیل تحریم ها و مسایل اقتصادی، دچار مشکلات مالی است، مطابق تفاهم نامه ای ساختمانی متعلق به بنیاد شهید به سازمان مرکزی واگذار شده است و سازمان مرکزی به واحدها اعلام کرده است که چنانچه ساختمانهای خود را براساس نیاز به فروش برسانید، براساس طلب  هر واحد دانشگاهی از دانشجویان، سهمی معادل آن از ساختمان تهران به آنها واگذار خواهد شد.

بر همین اساس، مکاتباتی انجام شده و مجوز فروش ساختمانهای مازاد که حفظ  و نگهداری آنها نیز برای ما هزینه آور است تا سقف ۲۵ میلیارد تومان اخذ شده است تا بتوانیم مطالبات اساتید و کارکنان خود را پرداخت کنیم.

تأخیر در پرداخت حقوق کارکنان به دلیل تأخیر دریافت شهریه دانشجویان است

دکتر قائدی در پاسخ به سؤالی درخصوص تأخیر در پرداخت حقوق کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون گفت: در این واحد دانشگاهی اگر به میزان دریافت شهریه ها و پرداخت حقوق کارکنان وهزینه های جاری نگاه کنیم، سوددهی داریم. اما از آنجا که بیشتر درآمد ما شهریه ای است و در حال حاضرکه به دلیل مشکلات اقتصادی، خانواده ها گاها در پرداخت به موقع شهریه با مشکل مواجهند، برخی اوقات دریافت شهریه با تأخیر انجام می شود و با اینکه تلاش داریم حقوق کارکنان و اعضای هیأت علمی را به موقع پرداخت کنیم ولی برخی اوقات ممکن است با تأخیر ده روزه این امر صورت پذیرد.

در حال حاضر نیز با توجه به پایان ترم و تسویه حساب دانشجویان، حقوق کارکنان دانشگاه آزاد همراه با افزایش ۳۰ درصدی به آنان پرداخت خواهد شد.

 

آماده واگذاری سالن ورزشی به باشگاه شید شاملی هستیم

واگذاری سالن ورزشی شراکتی دانشگاه آزاد و اداره ورزشی و جوانان شهرستان کازرون به باشگاه هندبال شهید شاملی، یکی دیگر از پرسش های مطرح شده بود که قائدی در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: دانشگاه آزاد، یکی از سازمانهایی است که متعلق به مردم و شهرستان است و رسالت خود را علاوه بر آموزش و پژوهش دانشجویان، یاری رساندن به سایر نهادهای شهرستان و مردم می داند.

در این راستا، ساختمان سالن ورزشی به صورت شراکتی براساس تفاهم نامه ای بین دانشگاه آزاد اسلامی و اداره ورزش و جوانان در شهر کازرون ساخته شد. از آنجا که تلاش بر انجام رسالت خود در شهرستان داشتیم تاکنون هیچ درآمدی از محل در اختیار قرار دادن این سالن به تیم هندبال نداشته ایم. ولی در حال حاضر با توجه به نیازهای مالی دانشگاه و روی آوردن به فروش اموال مازاد جهت درآمدزایی، در پاسخ به درخواست باشگاه هندبال شهید شاملی جهت خرید این سالن ورزشی، رایزنی هایی با مرکز استان و تهران انجام خواهیم داد و براساس تصمیم گیری کمیسیون معاملات، حتی الامکان مجوزهای لازم را اخذ و سالن را به این باشگاه واگذار خواهیم کرد.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز پاسخی به درخواست های ما نمی دهد

وی به پرسشی درباره عدم حضور دانشجویان رشته پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون در بیمارستان امام علی(ع)، چنین پاسخ داد: خرداد ماه سال گذشته براساس تفاهم نامه ای که با وزارت بهداشت داشتیم، علیرغم وجود مشکلات مالی، با کمک سازمان مرکزی حدود ۸ میلیارد تومان در بیمارستان امام علی(ع) هزینه کردیم و چهارگانه آن را تکمیل نموده وتحویل دانشگاه علوم پزشکی شیراز دادیم.

این بیمارستان با هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان احداث و در اختیار علوم پزشکی قرار گرفته اما متأسفانه هنوز هم ایرادات و اشکالاتی را مطرح می کنند و آنها را جزو تعهدات دانشگاه آزاد کازرون می دانند که تمامی آنها را انجام داده ایم.

قائدی ضمن تشکر از تعامل و همکاری مسئولین شهرستان جهت رفع مشکلات، افزود: از رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گله مندیم زیرا علیرغم اینکه معاون آموزشی وزارت بهداشت در جلسه ای حضوری بر اجرایی شدن تفاهم نامه و فراهم شدن امکان حضور دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد کازرون در بیمارستان امام علی(ع)  تأکید نموده است، اما همچنان علوم پزشکی فارس این مجوز را نداده و حتی به درخواست های ما مبنی بر صدور مجوز حضور دانشجویان پزشکی در بیمارستان امام علی، پاسخی نمی دهند.

در حال حاضر دانشجویان رشته پزشکی ما، دوره های آموزشی خود را با صرف هزینه های سنگین دربیمارستان های شیراز می گذرانند و دانشگاه آزاد سالانه ضررهای سنگینی به دلیل عدم امکان برگزاری دوره های بالینی در بیمارستان امام علی، متحمل می شود.

در عین حال ما برخلاف آنها، نهایت تلاش و همکاری را داشته ایم و حتی با وجود مشکلات مالی تمامی تعهداتمان را انجام داده ایم. انتظار داریم که دانشگاه علوم پزشکی نیز به تعهدات خویش عمل کند و دانشجویان ما بتوانند در بیمارستانی که متعلق به خودشان است این دوره ها را طی کنند.

به حضور دانشجویان در بخش های راه اندازی شده بیمارستان امام علی اصرار داریم

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون با اشاره به حسن نیت و تعامل این واحد دانشگاهی درخصوص تفاهم نامه فی ما بین گفت: طی مراسمی که سوم خرداد ماه سال گذشته با حضور مسئولین دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسئولین شهرستان کازرون و عموم برگزار شد، بیمارستان امام علی(ع) رسما در اختیار علوم پزشکی قرار گرفت. شایان ذکر است که طبق یکی از بندهای تفاهم نامه، نهایتا تا یک سال پس از تحویل قطعی باید بیمارستان به طور صددرصد به بهره برداری می رسید، ولی تاکنون هنوز این بیمارستان توسط دانشگاه علوم پزشکی به صورت قطعی تحویل گرفته نشده و علوم پزشکی به طور کامل به تعهدات خود عمل نکرده است.

وی افزود: به مشکلات ناشی از تحریم ها و مسایل مالی واقفیم و بابت راه اندازی بخش هایی از بیمارستان نیز قدردان هستیم. ولی انتظار داریم لااقل در همین بخش هایی که در حال حاضر فعال شده، دانشجویان ما حضور داشته باشند و هنگامی که سایر بخش ها نیز راه اندازی شد، دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد کازرون در تمامی بیمارستان حضور یابند.

بازپس گیری بیمارستان امام علی(ع) در صورت عدم ایفای تعهدات علوم پزشکی

دکتر قائدی افزود: اگر ببینیم اراده ای از سوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز درخصوص ایفای تعهدات و راه اندازی بیمارستان امام علی(ع) و پذیرش دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد کازرون در این بیمارستان وجود ندارد، از طریق مراجع قضایی و حقوقی پیگیری خواهیم کرد و اجازه نمی دهیم حقوق دانشجویان و شهرستان ضایع شود.

نامه نگاری هایی در این زمینه صورت گرفته و چنانچه ظرف یکی دو هفته آینده باز هم پاسخی دریافت نشود، اجازه پایمال شدن حقوق دانشگاه آزاد اسلامی را نخواهیم داد و حتی به سمت بازپس گیری بیمارستان خواهیم رفت.

اعلام آمادگی درخصوص همکاری در راه اندازی دانشکده علوم پزشکی شهرستان کازرون

وی در پاسخ به پرسشی درخصوص همکاری با مسئولین شهرستان جهت راه اندازی دانشکده علوم پزشکی و برداشتن گامهایی جهت استقلال علوم پزشکی شهرستان کازرون، بیان داشت: آمادگی داریم ساختمان دانشکده سما که یکی از بهترین ساختمانهای این واحد دانشگاهی در چهار طبقه می باشد را به صورت فروش یا اجاره به این امر اختصاص دهیم و موجب افتخار است که سهمی در راه اندازی دانشکده علوم پزشکی شهرستان کازرون داشته باشیم.

وی افزود: هرچه تعداد دانشگاه های شهرستان بیشتر شود و در زمینه علم و دانش پیشرفت داشته باشیم درارتقای معیشت و تمامی حوزه های زندگی مردم تأثیر گذار خواهد بود.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون در پایان اظهار داشت: من افتخار می کنم که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کازرون مشغول به خدمتگزاری هستم. دانشگاهی که نه تنها موجب افتخار شهرستان و استان، بلکه افتخار کشور است و فارغ التحصیلان این دانشگاه در رشته های مختلف در سراسر کشور به مردم خدمتگزاری می کنند و بسیاری از آنان در ادارات مختلف به عنوان مدیر به نظام مقدس جمهوری اسلامی خدمت می کنند.

گفت و گو از: الهام ضرغام

Print Friendly, PDF & Email
  • ×