» شهرستان » برداشت خوشه های طلایی از گندمزارهای کازرون
شهرستان
کد خبر:23902 | ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۲۴

برداشت خوشه های طلایی از گندمزارهای کازرون

پرتو جنوب

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون گفت: با توجه به وضعیت آب و هوایی، عملیات برداشت گندم از دهم اردیبهشت ماه شروع و پیش بینی می شود تا آخر خرداد ماه ادامه داشته باشد.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کازرون، حمید رشیدی با بیان اینکه سطح گندم قابل برداشت در شهرستان کازرون ۴۱ هزار هکتار است، تصریح کرد: از این سطح ۱۰هزار هکتار گندم آبی و مابقی گندم دیم می باشد.

وی افزود: پیش بینی می‌شود از این سطح حدود ۵۰ هزار تن گندم تولید شود که با توجه به خشکسالی، پراکنش نامناسب بارندگی و همچنین کاهش کیفیت و میزان آب های سطحی و نرسیدن آب لازم به بعضی از مزارع زیردست، نسبت به سال قبل ۵۰ درصد کاهش عملکرد داشته است.

رشیدی اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، شرکت غله و تعاون روستایی کازرون به عنوان مباشر مسئولیت خرید تضمینی گندم با قیمت مصوب پایه ۱۷۵۰۰ تومان با توجه به شرایط اُفت طبق دستورالعمل را برعهده دارند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون بیان کرد: ارقام گندم دیم کشت شده در این شهرستان کریم، دهدشت، قابوس، کوهدشت، ساورز و ارقام آبی سیروان، برات، آران، تیرگان، طلایی و سارنگ می باشد.

بیشتر بخوانید:

 آغاز گرده افشانی نخیلات در کازرون

وی افزود: انتظار می‌رود در زمان اوج برداشت گندم پیش بینی می شود ۲۶۰ دستگاه کمباین سبک و سنگین در شهرستان مستقر و کار برداشت مزارع را به انجام رساند. همچنین ۵ مرکز خرید و سیلوی شهرستان آماده خرید گندم از کشاورزان است.

رشیدی در پایان گفت: در خصوص افزایش راندمان تولید در مزارع و جلوگیری از اعمال اُفت سن زدگی بالغ بر ۷۳۵۹ هکتار از مزارع گندم شهرستان مبارزه با سن صورت گرفته است.

همچنین مبارزه با علفهای هرز در سطح ۷۲۸۳و جهت پیشگیری ازبیماریهای برگی و زنگ زرد گندم ۴۱۴۰ هکتار کنترل انجام شده است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×