» آرشیو » امام جمعه شیراز: خبرنگاری که در حوزه امید آفرینی در جامعه قلم زده است باید تجلیل شود
آرشیو - شهرستان - فرهنگی هنری
کد خبر:8864 | ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۲۵

امام جمعه شیراز: خبرنگاری که در حوزه امید آفرینی در جامعه قلم زده است باید تجلیل شود

پرتو جنوب

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز با بیان اینکه ماهیت و هویت حرفه‌ای خبرنگاری نباید نادیده گرفته شود گفت: خبرنگاری هنر است و هر کس این هنر را ندارد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پرتو جنوب؛ آیت‌ الله لطف ‌الله دژکام روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در شیراز افزود: تکنولوژی و ابزارهای جدید ارتباطی نیز به این مساله دامن زد و گفته شد که هر فردی که یک تلفن همراه در دست دارد، یک خبرنگار است و گفته نشد که این فرد از هنر خبرنگاری بی بهره است و فقط تصاویر و مطالب را از طریق اینترنت به همه جا ارسال می کند و جامعه را به هم می‌ریزد.

نقش روابط عمومی‌ها در کشور ما نادیده گرفته می‌شود

امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود، بر ضرورت تقویت نحوه ارتباط خبرنگاران و روابط عمومی‌ها تأکید کرد و گفت: نقش روابط عمومی‌ها در کشور ما نادیده گرفته می‌شود در صورتی که باید آنان را تقویت کنیم و با کمک روابط عمومی ارتباط با خبرنگاران را تقویت کنیم.

وی رسالت مهم خبررسانی را مورد توجه قرار داد و افزود: وقتی خبرنگار یا تریبون‌دار هستیم و در جایگاه رسانه‌ای برای دفاع از حق و عدالت قرار می‌گیریم، باید اصول اخلاقی را رعایت کنیم و عدالت را مدنظر قرار دهیم چرا که رفتار غیراخلاقی، تمام ارزش حرفه‌ای کار رسانه‌ای را خراب می‌کند.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه قلم به دستان و خبرنگاران باید مراقب سخنان و نوشته‌های خود باشند تا به عدالت لطمه نخورد که البته در این قضیه ممکن است عده‌ای از این کار خوششان بیاید و برخی هم برعکس، گفت: خوشایندها و بدایندها تأییدکننده کار اطلاع‌رسانی و خبرنگاری نیست بلکه عدالت تأیید و تعیین‌کننده است.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: مسئله‌ای که رسانه را خودی و غیرخودی می‌کند همین پردازش واقعیات در چارچوب نگاه جهان‌شناسانه است و این مسئله مهمی است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه ارتباط واقعیت و حقیقت و پردازش کار رسانه و خبرنگار است که هنر بزرگی است، پیشنهاد داد تا مسابقاتی برای پردازش خبر میان اصحاب رسانه برگزار شود و سپس ادامه داد: در انعکاس خبری خطبه‌های نماز جمعه پیش‌رو، مسابقه‌ای میان‌ رسانه‌ها هم از نظر محتوا و هم هماهنگی متن برگزار شود و به بهترین آن جایزه‌ای اهدا شود.

وی در ادامه اهمیت امیدآفرینی در جامعه در منویات رهبر معظم انقلاب را مورد توجه قرار داد و افزود: خبرنگاری که در حوزه امیدآفرینی در جامعه قلم زده است باید تجلیل شود و باید چنین هنرهایی را کنار هم قرار داده تا جامعه خبری رشد پیدا کند.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری، ضمن تاکید بر لزوم توجه خبرنگاران به پردازش اخبار در چارچوب اصلی نگاه دینی و جهان شناسانه اظهارکرد: پردازش اخبار باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب را در چارچوب اصلی نگاه دینی برده و به بینش و جهان بینی برساند.

آیت‌الله دژکام، جامعه انتخابگر را یک جامعه زنده دانست و گفت: یکی از نمونه‌های انتخابگری برگزاری انتخابات‌ است و به نظرم بسیاری از مواردی که منجر به بروز ناامیدی می‌شود از همین عدم آگاهی و فراموش کردن انتخابگری نشات می گیرد چرا که انسان انتخابگر و آگاه هیچ زمانی ناامید نمی‌شود.

وی ادامه داد: این مسایل باید بازخوانی شود و در جامعه دوباره گفته شود که باید به خبرنگار واقعی اعتماد شود.

خبرنگار: مازیار فتحی

 

Print Friendly, PDF & Email
  • ×