» آرشیو » سقف افزایش اجاره بها در شیراز ۲۵ درصد و در سایر شهرها ۲۰ درصد تعیین شد
آرشیو - شهرستان
کد خبر:2977 | ۴ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۲

سقف افزایش اجاره بها در شیراز ۲۵ درصد و در سایر شهرها ۲۰ درصد تعیین شد

پرتو جنوب

در جلسه شورای مسکن استان فارس، افزایش نرخ اجاره بها در کلان شهر شیراز تا سقف ۲۵ درصد و در سایر شهرهای استان تا ۲۰ درصد تعیین شد.

به گزارش خبرنگار پرتو جنوب، تکلیف افزایش نرخ اجاره بها در کلان شهر شیراز تا سقف ۲۵ درصد و در سایر شهرهای استان تا ۲۰ درصد، اولین دستور کار ششمین جلسه شورای مسکن استان بود که مقرر شد قرارگاهی برای نظارت بر این موضوع تعیین گردد تا درخصوص قولنامه هایی که بیش از این قیمت اجاره بها دارند برخورد قانونی صورت گیرد.

دومین دستور کار جلسه، گزارش پیشرفت تامین مسکن نخبگان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در اراضی حسینی الهاشمی و گزارش واگذاری زمین به واجدان شرایط طرح جوانی جمعیت و خانواده‌های دارای سه فرزند بود که مورد بررسی قرار گرفت. در طرح جوانی جمعیت، هیت دولت قطعه زمینی ۲۰۰ متری به خانواده های دارای سه فرزند در شهرک صدرا و شهرستان سروستان پیش بینی شده بود.
همچنین در این جلسه تفاهم نامه همکاری دستگاه‌های اجرایی مرتبط با طرح نهضت ملی مسکن به امضای این دستگاه‌ها رسید. در طرح نهضت ملی مسکن در سطح استان فارس ۱۴۵ هزار نفر واجد شرایط معرفی شدند. در شهر شیراز ۲۰ هزار واحد در حال ساخت است.
محمد هادی ایمانیه استاندار فارس، در این جلسه با اشاره به ضرورت توجه به تامین زمین برای نخبگان، استادان دانشگاه، شرکت‌های دانش بنیان گفت: مجموعه راه و شهرسازی و دیگر مجموعه‌های متولی و دست اندرکار، موظفند که تا ۱۵ خردادماه جاری زمین مناسب و مورد نیاز برای ساخت مسکن اعضای هیات علمی دانشگاه‌های استان را فراهم کنند.
ایمانیه افزود: بحث تامین زمین اعضای هیات علمی شامل استاندار، روسای دانشگاه ها، معاونان دانشگاه‌ها و بستگان آن‌ها نمی‌شود.

یک هزار و ۹۰۰ عضو هیت علمی و نخبگان، فاقد مسکن هستند

وی ادامه داد: بر اساس پایش انجام شده تعداد اعضای هیات علمی و استادان دانشگاه‌های شیراز، علوم پزشکی، دانشگاه صنعتی شیراز، مرکز تحقیقات مهندسی مکانیک، سازمان فضایی و نخبگان حدود هزار و ۹۰۰ نفر است.
استاندار فارس اظهارکرد: زمینی که بناست برای این منظور تامین شود، باید به میزانی باشد که در آینده بتواند پاسخگوی نیاز استادان دانشگاه و اعضای هیات علمی که جذب دانشگاه‌ها می‌شوند نیز باشد.
ایمانیه گفت: زمین مورد نیاز تا ۱۵ خردادماه تامین و به واجدان شرایط اعلام شود تا بتوانند در ادامه، فعالیت اجرایی آن را آغاز کنند.
استاندار فارس در خصوص تفاهم نامه همکاری تامین مصالح ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن این استان هم گفت: بر اساس این تفاهم نامه بین ۸۰ تا ۹۰ درصد مصالح ساختمانی مورد نیاز این طرح از درون استان تامین خواهد شد.

ایمانیه افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نیز طی یک ماه آینده یک نقشه راه را تحویل دهد تا طی پنج سال آینده ۱۰ تا ۲۰ درصد باقی مانده از مصالح ساختمانی مورد نیاز در داخل استان تامین شود.
استاندار فارس همچنین در خصوص واگذاری زمین به واجدان شرایط طرح جوانی جمعیت گفت: بر اساس قانون جوانی جمعیت، کسانی که فرزند سوم آن‌ها آبان ماه ۱۴۰۰ به بعد متولد شده مشمول دریافت یک قطعه ۲۰۰ متری زمین به عنوان هدیه از جانب دولت می‌شوند.
ایمانیه افزود: به واجدان شرایط این طرح در شهر شیراز و صدرا در شهر صدرا و به واجدین شرایط سایر شهرستان‌ها نیز در مرکز شهرستان زمین واگذار می‌شود.

حسینی الهاشمی و شهرک گلستان محل اجرای مسکن هیت علمی و نخبگان

مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: بحث تامین زمین برای مسکن اعضای هیات علمی دانشگاه‌های شیراز را از چندی پیش در دستور کار قرار داده ایم که برای این منظور یک سری از اراضی دولتی را در کارگروه مسکن استان مصوب خواهیم کرد.
محمود رضا طالبان افزود: زمین پیش بینی شده به مساحت ۷۷ هکتار در اراضی حسینی الهاشمی و شمال شهرک گلستان واقع است که با الحاق آن‌ها به اعضای هیات علمی واگذار خواهد شد.
مدیر کل راه و شهرسازی فارس، در خصوص تفاهم نامه همکاری تامین مصالح ساختمانی طرح نهضت ملی مسکن گفت: تفاهم نامه همکاری تامین مصالح ساختمانی، ارایه خدمات فنی و اجرایی و فرآورده‌های با کیفیت و استاندارد با هدف انجام گردش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی طرح نهضت ملی مسکن در استان به امضا می‌رسد.
طالبان افزود: بر این اساس، برای تامین مصالح ساختمانی مورد نیاز احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن، اولویت با تولیدات بومی استان است.
وی ادامه داد: منافع این تفاهم نامه که بین استانداری فارس، راه و شهرسازی، سازمان صمت، خانه صنعت، معدن و تجارت، اداره کل استاندارد استان و اتاق اصناف مرکز استان به امضا رسیده، عاید استان خواهد شد.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس نیز گفت: حدود سه هزار نفر در استان در طرح جوانی جمعیت نام نویسی کرده اند که حدود ۸۰۰ نفر تایید شده و ۱۲۶ نفر نیز زمین خود را دریافت کرده‌اند.
طالبان افزود: طرح جوانی جمعیت مصوب مجلس است و کسانی که فرزند سوم آن‌ها از اول آبانماه ۱۴۰۰ متولد شده واجد دریافت یک قطعه زمین به عنوان هدیه از جانب دولت هستند.
وی ادامه داد: زمین مورد نیاز برای این طرح در همه شهر‌های استان تامین شده، اما در شهر شیراز، چون بر اساس همین قانون امکان واگذاری زمین در شهر‌های بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت وجود ندارد و این زمین باید از طریق شهر‌های همجوار یا شهر جدید مجاور تامین شود، به واجدان شرایط شهر‌های شیراز و صدرا در شهر صدرا زمین واگذار خواهد شد.
او اظهار کرد: تنها هزینه‌ای که از واجدان شرایط دریافت این زمین دریافت می‌شود هزینه آماده سازی به قیمت تمام شده است که عدد قابل توجهی هم نخواهد بود.

 

Print Friendly, PDF & Email
  • ×