» آرشیو » واس اعلام کرد؛ ورود تیم فنی ریاض به تهران با هدف بازگشایی سفارت عربستان در ایران
آرشیو - سیاسی
کد خبر:556 | ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۳۱

واس اعلام کرد؛ ورود تیم فنی ریاض به تهران با هدف بازگشایی سفارت عربستان در ایران

پرتو جنوب

تیم فنی عربستان برای بررسی مکانیسم‌های افتتاح سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، وارد تهران شد و مورد استقبال قرار گرفت.

به گزارش پرتو جنوب به نقل از خبرگزاری مهر، خبرگزاری واس عربستان اعلام کرد که تیم فنی عربستان برای بررسی مکانیسم‌های افتتاح سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، وارد تهران شد.

بر اساس این گزارش، این سفر در راستای توافق اخیر عربستان و ایران در چین برای ازسرگیری روابط دوجانبه و تکمیل این روند انجام شده است.

ناصر بن عوض آل غنوم، رئیس تیم فنی عربستان به محض ورود و در مقر وزارت خارجه ایران در تهران با هنردوست، رئیس تشریفات وزارت خارجه ایران دیدار کرد.

رئیس تیم فنی عربستان از استقبال هنردوست و تسهیل اقدامات ورود این تیم قدردانی کرد.

از طرفی دیگر هنردوست نیز آمادگی ایران برای ارائه همه تسهیلات و حمایت برای تسهیل مأموریت تیم عربستان را اعلام کرد.

ایران و عربستان ۱۹ اسفند سال گذشته با میانجی‌گری چین، توافق کردند روابط سیاسی خود را از سر گیرند و ظرف دو ماه سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک خود را بازگشایی کنند.

حسین امیرعبداللیهان، وزیر خارجه کشورمان پنجشنبه (۱۷ فروردین / ۶ آوریل) با فیصل بن فرحان همتای سعودی خود در پکن دیدار و گفت‌وگو کرد.

عبداللهیان شامگاه چهارشنبه به همراه هیأتی وارد پایتخت چین شد. اجرای توافق حاصل‌شده میان دو کشور با میانجی‌گری چین و همچنین بازگشایی سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور از موضوعات مورد بحث بوده است. این نخستین دیدار رسمی مقامات دو کشور پس از هفت سال قطع روابط دیپلماتیک بود.

طرفین به همراه چین بیانیه مشترکی امضا کرده‌اند که از جمله شامل اقدامات لازم برای گشایش سفارتخانه‌ها در تهران و ریاض و سرکنسولگری‌ها در مشهد و جده می‌شود.

طبق بیانیه، قرار است، هماهنگی‌های لازم میان هیأت‌های فنی ایران و عربستان صورت گیرد تا همکاری‌های دو کشور در راستای از سرگیری پروازها، سفرهای متقابل هیأت‌های رسمی و بخش خصوصی، تهسیل اعطای ویزا برای شهروندان از جمله روادید عمره ادامه یابد.

پیگیری اجرای توافق پکن و فعال‌سازی آن با توجه گسترش اعتماد و همکاری‌های متقابل از جمله به منظور حفظ ثابت و امنیت منطقه از جمله مفادی است که در این بیانیه گنجانده شده‌اند..

طرفین در این بیانیه بر آمادگی خود در راستای از بین بردن همه موانع پیش روی گسترش همکاری بین دو کشور تاکید کرده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×