» اجتماعی » ایران به عنوان مرکز جهانی صنایع دستی معرفی شد
اجتماعی - شهرستان
کد خبر:27326 | ۱۵ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۰۴

ایران به عنوان مرکز جهانی صنایع دستی معرفی شد

پرتو جنوب

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سفر به شیراز و بازدید از بازار تاریخی وکیل گفت: ایران به عنوان مرکز جهانی صنایع دستی تحت نظر سازمان گردشگری و تمام صنایع دستی دنیا معرفی شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پرتو جنوب؛ سید عزت الله ضرغامی در بازدید از ارگ کریمخانی شیراز، افزود: هفته گذشته در نشست سازمان جهانی گردشگری که به میزبانی کشور فیلیپین برگزار شد، خروجی آن مصوبه بسیار خوب بودی که سال‌ها به دنبال تحقق این موضوع بودیم تا  شاهد پیوند گردشگری و صنایع دستی باشیم .

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: با وجود نامزدی چند کشور خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده، ایران به مرکز جهانی صنایع دستی تحت نظر سازمان گردشگری و تمام صنایع دستی دنیا مبدل شد.

ضرغامی خاطر نشان کرد: این اقدام در جا انداختن و معرفی ایران و صنایع دستی آن بسیار مهم است و این کار از این جهت که تقاطع میان گردشگری و صنایع دستی اهمیت دارد.

وی در بازدید از کارگاه هنرهای صنایع دستی در ارگ کریمخان زند در خطاب به هنرمندان حاضر در هر رشته صنایع دستی، اضافه کرد: شما اکنون هنر ارزشمندی دارید و با اقدام انجام شده در ارگ کریمخان زند به کارگاه عمومی تبدیل شده و گردشگر از نزدیک این هنرها را می‌بینند و با ریشه‌های خود آشنا می‌شوند.

* فارس با ۵ اثر ثبت جهانی در قله قرار دارد

ضرغامی در ادامه سفر خود به شیراز و افتتاح هتل رزسفید در صدرا  به برگزاری کنسرت علیرضا قربانی در تخت جمشید اشاره و از این اقدام به عنوان یک رویداد گردشگری هنری نام برد و تصریح کرد: همواره این پرسش مطرح است که چرا تعداد بسیاری گردشگر به کشورهای همسایه برای کنسرت خواننده‌های خارج می‌روند. اما در کشور کنسرت اصیل ایرانی، معنوی و زیبا برگزار می‌شود و در مکانی همچون تخت جمشید که جایگاه و اثر وضعی بسیار زیادی دارد، به عنوان مکان ارزشمندی است.

وی با اشاره به اینکه فارس با ۵ اثر ثبت جهانی در قله قرار دارد، با اشاره به بازدید صورت گرفته از مسجد وکیل، خاطر نشان کرد: طراحی و معماری ستون‌های سنگی این مسجد در هیچ جا وجود ندارد و این شهر ظرفیت‌های دیگری هم دارد که باید فعال شوند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: مهم‌ترین کار اینست که وظیفه خود را به درستی انجام بدهیم و مردم در این حوزه همکاری دارند و لازم نیست برای آنها مأمور گذاشته شود. چرا که مردم خودشان بهترین ضمانت برای اجرای فرهنگ و جایگاه ارزشی زندگی هستند.

ضرغامی تاکید کرد: فارس الگو است و باید از این الگو بیشتر استفاده شود و برنامه‌های دقیق‌تر برای آن تدوین شود تا بتوانیم از ظرفیت‌های موجود در این استان به نحو مطلوب استفاده شود.

*در دولت سیزدهم دستاوردهای بی نظیر در زمینه گردشگری فارس به‌دست آمد

استاندار فارس گفت: استان فارس ظرفیت‌های مختلف، بی نظیر و متعددی در زمینه گردشگری دارد و طی سه سال گذشته و در دولت سیزدهم دستاوردهای بی نظیر و کم‌نظیری در زمینه گردشگری در فارس به دست آمد.

محمد هادی ایمانیه اظهار کرد: استان فارس برای موضوع گردشگری به گفته مقام معظم رهبری می‌تواند به تنهایی کافی باشد.

وی افزود: بخش خصوصی ما در همه عرصه‌ها همچون گردشگری، انسان‌های با اصالت و محترم را شامل می‌شود. لذا باید کاری کنیم که این بخش رشد و توسعه خود را داشته باشد.

استاندار فارس تصریح کرد: کشور ما و استان فارس ظرفیت‌های مختلف، بی نظیر و متعددی در زمینه گردشگری دارد؛ برای این موضوع نیاز به یک وزیر خوش فکر و با درایت احساس می‌شد که با تصدی آقای ضرغامی در مقام عالی این وزارت، طی سه سال گذشته و در دولت سیزدهم دستاوردهای بی نظیر و کم‌نظیری در زمینه گردشگری در فارس به دست آمد که گزارش آن بزودی همراه با سایر دستگاه‌های استانی ارائه می‌شود.

ایمانیه با اشاره به فعالیت بیمارستان‌های تخصصی همچون پیوند اعضا در شهر صدرا، تصریح کرد: در شش کشور اطراف هیچ بیمارستانی با چنین تجهیزاتی به روزی وجود ندارد و در خصوص بیمارستان سوانح و سوختگی نیز این مرکز زبانزد است و بیماران بسیاری از سایر شهرهای کشور به این استان مراجعه می‌کنند.

ایمانیه در پایان سخنان خود از ارائه یک طرح به شهردار صدرا خبر داد و اضافه کرد: این پیشنهاد مطرح شد که در صورت امکان، یک فضای ۲۰۰ هکتاری در شمال شهر صدرا تبدیل به فضای سبز جنگلی تبدیل شود.

* در تلاشیم تا مردم با کمترین بروکراسی اداری بتوانند مجوزات خود را دریافت کنند.

در این مراسم همچنین محمد ثابت اقلیدی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، اظهار کرد: در تلاشیم تا مردم با کمترین بروکراسی اداری بتوانند مجوزات خود را دریافت کنند.

وی افزود: در حوزه میراث فرهنگی، برنامه‌ریزی مدون برای طرح ساماندهی در محورهای زندیه، ساسانی و آثار تاریخی شهرستان فیروزآباد با برآورده اعتبارات در دستور کار قرار گرفت.

مدیر کل میراث فرهنگی استان فارس خاطر نشان کرد: روایتگری، یکی از موضوعات مورد تاکید وزیر میراث بود و در این خصوص اجرای فعالیت‌هایی آغاز شد و استان فارس میزبان سومین دوره برگزاری جشنواره بین‌المللی چند رسانه‌ای میراث فرهنگی است و این جشنواره در آبان ماه برگزار می‌شود و به عنوان این یک اتفاق مبارک است.

ثابت اقلیدی اضافه کرد: از بازه زمانی عید نوروز تاکنون و همزمان با برگزاری یک کنسرت در تخت جمشید، تمام مراکز اقامتی ما در حال حاضر ظرفیت آنها تکمیل است.

در این مراسم حسن سیادتان رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران استان فارس از احداث ۱۰ هتل در شهر شیراز خبر داد و ابراز امیدواری کرد: با تلاش و مشارکت کلیه دستگاه‌های اجرایی‌ای اقدامات در جهت توسعه گردشگری استان مؤثر باشد.

به گزارش پرتو جنوب،در سفر وزیر میراث فرهنگی آغاز عملیات اجرایی طرح بازآفرینی مجموعه زندیه و مرمت ۱۵ بخش بازار وکیل در غالب ۱۵ قرارداد با اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات نفت آغاز شد.

در این سفر همچنین خانه خلاق علم و فناوری و ایده پردازی‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس افتتاح شد و همچنین از هنر آینه کاری استاد مجید خلیلی رونمایی شد.

افتتاح هتل رز شهر جدید صدرا و همچنین حضور در کنسرت علیرضا قربانی از جمله برنامه‌های سفر وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود.

در این بازدید همچنین وزیر میراث فرهنگی با یکی از بازدید کنندگان خارجی در محل ارگ کریمخان زند گفت و گو کرد.

خبرنگار و عکاس: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×