» آرشیو » معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش فارس: هیچ کلاس درسی بدون معلم نخواهیم داشت
آرشیو - پیام - شهرستان
کد خبر:3971 | ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۸:۳۲

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش فارس: هیچ کلاس درسی بدون معلم نخواهیم داشت

پرتو جنوب

کمبود بیش از ۱۰هزار معلم

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش استان فارس گفت: آموزش و پرورش فارس با ۱۰ هزار و ۳۰۰ نفر کمبود نیروی انسانی روبرو خواهد بود، گفت: استفاده از ظرفیت بازنشستگان، حق‌التدریس غیر موظف به شاغلین و دانشجویان سال آخر فرهنگیان و بکارگیری ۱۸۹ نفر سرباز معلم کمبود نیروی آموزش و پرورش استان برطرف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پرتو جنوب؛ مجید زارعی، امروز ۲۱ خرداد در نشست خبری با خبرنگاران گفت: ۶۱ هزار و ۷۲۳ نفر در آموزش و پرورش استان فارس شاغل هستند و پیش‌بینی می‌شود که ۶ هزار و ۸۶۸ نفر بازنشسته شوند.
معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش فارس با اشاره به پیش‌بینی جذب ۳ هزار و ۲۸۷ نفر از طریق ماده ۲۸ آزمون استخدامی، اظهار کرد: یک هزار و ۲۲۰ نفر از دانشگاه فرهنگیان مهر ماه به سر کلاس مدارس فارس خواهند رفت.
زارعی ادامه داد: ۷۴۳ معلم ابتدایی برای شهرستان شیراز استخدام خواهند شد که کمبود نیرو را در مرکز استان پوشش خواهند داد بنابراین با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پیش‌بینی می‌شود هیچ کلاس درسی بدون معلم در سال تحصیلی آتی نخواهیم داشت.

جذب ۱۶۵۱نفر در آزمون استخدامی دبیری

معاون مدیرکل آموزش و پروش فارس به جزئیات آزمون دبیری پرداخت و ادامه داد: ثبت نام آزمون جذب دبیری و هنرآموزی هفته آینده برگزار خواهد شد که جزئیات آن توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود و استان فارس دارای سهمیه جذب ۱ هزار و ۶۵۱ نفر در آزمون استخدامی دبیری و هنرآموزی است.
وی با بیان اینکه یک هزار و ۹۸۷ نفر سهمیه استخدام آموزگار ابتدایی استان فارس است، بیان کرد: سومین استان در جذب آموزگاری پس از تهران و مشهد، استان فارس بوده و ۱۷ کانون ارزیابی جهت مصاحبه آموزگاران ابتدایی تشکیل شده که با اعلام نتایج توسط سازمان سنجش، کار مصاحبه آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به تغییرات در شیوه‌نامه نقل و انتقالات فرهنگیان، گفت: نقل و انتقالات فرهنگیان به دو بخش درون‌استانی و برون‌استانی تقسیم می‌شود که شیوه‌نامه برون‌استانی به نواحی آموزش و پرورش ابلاغ شده و ثبت‌نام از دهم خردادماه شروع شده و تا ششم تیرماه ادامه خواهد داشت.

زارعی ادامه داد: دهم مرداد ماه از طریق وزارتخانه نتیجه نقل و انتقالات فرهنگیان متقاضی با شرط موافقت استان مبدا و مقصد اعلام خواهد شد.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش فارس، جابه‌جایی درون استانی را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: در نقل و انتقالات درون استانی فرهنگیان، بر اساس دستورالعمل وزارت، تدوین و بخشنامه امروز به نواحی ابلاغ‌ شده است بنابراین متقاضیان می‌توانند از ۲۱ خرداد لغایت ۵ تیرماه در سامانه https://my.medu.ir درخواست خود را ثبت کنند.
معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش فارس با اشاره به جزئیات مصاحبه و گزینش آموزگاران، گفت: در جذب، تربیت و به‌ کارگیری نیروی انسانی جدید، روش شایسته گزینی انجام خواهد شد و مصاحبه آموزگاران نسبت به سال گذشته، کاملا متفاوت بوده به نحوی که ۴۰ نمره آزمون کتبی و ۶۰ نمره ارزیابی تکمیلی درنظر گرفته شده است.

زارعی ادامه داد: ارزیابی تکمیلی سیستمی است و سوالات روزانه تغییر خواهد کرد و توسط سه گروه دو نفره ارزیابی و مصاحبه حرفه‌ای انجام می‌شود. ۴ هزار و ۱۰۵ نفر متقاضی آموزگاری مصاحبه خواهند شد و ویژگی که آموزگاری نسبت به سال گذشته داشته، افزایش رشته‌های تحصیلی مجاز به شرکت در آزمون با هدف شایسته گزینی بوده است.

وی با بیان اینکه برای اولین بار در استان فارس در گزینش جذب نیرو نمره علمی لحاظ شده است، اظهار کرد: مباحث قرآنی و توانایی علمی فرد مورد توجه خواهد بود. در جذب نیرو‌های آموزش ابتدایی، دبیری و هنر آموزی درصدد گزینش معلم‌های کارآمد، به روز و در طراز انقلاب اسلامی هستیم تا شاهد تحول در سیستم آموزشی باشیم.

جذب هزار مربی پرورشی

به گفته معاون آموزش و پرورش فارس، همزمان گزینش دانشجو معلمان و فرهنگیان، جذب هزار مربی پرورشی و نیرو‌های خدماتی در تابستان سال جاری رقم خواهد خورد.

۷۶ درصد ثبت نام برای کتاب درسی انجام داده است

«ثبت نام کتب درسی» یکی از مورادی بود که معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش فارس در ادامه سخنان خود به آن اشاره کرد و افزود: ۷۶ درصد از دانش آموزان استان فارس ثبت‌نام کتاب درسی خود را انجام دادند و به عبارتی از ۷۱۷ هزار و ۹۷۷ دانش‌آموزان استان فارسی واجد شرایط، ۵۴۵ هزار و ۷۲۶ نفر ثبت‌نام کردند.
زارعی از والدین دانش‌آموزان خواست تا هرچه سریع‌تر نسبت به ثبت سفارش کتب درسی خود اقدام کنند تا توزیع کتب در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام شود.
معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و توسعه منابع آموزش و پرورش فارس در پایان سخنان خود تاکید کرد: در حوزه نقل و انتقال، ساماندهی و کتاب ۴۵ روز کار زودتر شروع شده است که بتوانیم سال تحصیلی جدید را به موقع آغاز کنیم.

خبرنگار: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×