» شهرستان » برگزاری کارگاه تخصصی تاثیر هنر تذهیب بر هنرهای سنتی و صنایع دستی در شیراز
شهرستان - فرهنگی هنری
کد خبر:24791 | ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۰۴

برگزاری کارگاه تخصصی تاثیر هنر تذهیب بر هنرهای سنتی و صنایع دستی در شیراز

پرتو جنوب

مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی فارس از برگزاری کارگاه تخصصی تاثیر هنر تذهیب بر هنرهای سنتی و صنایع دستی در عمارت دیوانخانه وکیل در شیراز خبر داد.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس محمد ثابت اقلیدی اظهار داشت: به مناسبت فرا رسیدن هفته بزرگداشت میراث فرهنگی در فارس بیش از ۱۰۰ عنوان برنامه فرهنگی پیش بینی شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس با بیان اینکه برنامه های این هفته در اماکن و سایت های تاریخی برگزار می شود افزود: امروز در عمارت دیوانخانه وکیل در شیراز بیش از ۲۰ هنرمند صنایع دستی گرد هم آمدند و به هنرنمایی می پردازند.

او گفت: در این برنامه که در واقع کارگاه تخصصی تاثیر هنر تذهیب بر هنرهای سنتی و صنایع دستی است هنرمندان رشته هایی چون منبت، طلاسازی، کاشی، فرش، قلم زنی، حجاری سنگ مشغول کارند.
ثابت اقلیدی در ادامه سخنانش با بیان اینکه ۱۲ اثر تذهیب از موزه ملی ایران و ۱۱ اثر تذهیب دیگر هم از مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد به شیراز منتقل شده است افزود: بر اساس سیاست ابلاغی معاونت میراث فرهنگی کشور، امسال در هفته میراث فرهنگی، شیراز میزبان برنامه پاسداشت هنر ناملموس تذهیب است، در پاسداشت ثبت جهانی هنر تذهیب، برای نخستین بار ۲۳ اثر شاخص هنرمندان تذهیب رونمایی می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس در ادامه اضافه کرد: طبق برنامه ریزی‌ها برپایی نمایشگاه نسخ و قرآن های خطی مزین به تذهیب در موزه شاهچراغ(ع)، برگزاری کارگاه تخصصی «تاثیر هنر تذهیب بر هنرهای سنتی و صنایع دستی» توسط انجمن هنرهای سنتی استان فارس، کارگاه تخصصی تذهیب توسط هنرمندان فارس و شیراز(مکتب شیراز) و کارگاه تخصصی تذهیب توسط هنرمندان کشوری و نشست های تخصصی ملی و بین المللی با موضوع مکاتب تذهیب ایران در مرکز اسناد، در این هفته در شیراز برگزار می شود.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×