» آرشیو » در جلسه شورای ادارای استان فارس مطرح شد: تاکسی های شهری برقی می شوند
آرشیو - شهرستان
کد خبر:14752 | ۳ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۰۱

در جلسه شورای ادارای استان فارس مطرح شد: تاکسی های شهری برقی می شوند

پرتو جنوب

با همکاری وزرات نفت و شهرداری، تاکسی های شیراز برقی می شوند

تعداد شرکت های دانش بنیان نشانه بهره وری نیست

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پرتو جنوب، در شورای اداری استان فارس که با حضور رئیس سازمان بهره وری کشور برگزار شد، تفاهم نامه جشنواره ارتقای بهره وری حوزه انرژی در استان فارس رونمایی گردید. همچنین برقی شدن تاکسی های فعال در شهر شیراز با مشارکت وزرات نفت و شهرداری شیراز خبر دیگری بود که در این جلسه استاندار فارس به آن پرداخت.

میرسامان پیشوایی رییس سازمان ملی بهره‌وری ایران در این جلسه با بیان اینکه یکی از سیاست های برنامه هفتم در شهریور سال گذشته در خصوص بهره وری بوده است گفت: تحقق رشد اقتصادی ۸درصدی با بهره وری منابع انسانی فناوری و مدیریت از جمله موارد مطرح شده در سند هفتم توسعه و ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است.

به گفته این مقام کشوری، رشد تولید از محل سرمایه گذاری، نهاده و نیروی انسانی امکان پذیر است اما به دلایل متعدد در بخش نهاده ها دچار محدودیت های منابع مالی هستیم که باید با نوآوری و فناوری تولید را افزایش دهیم.

پیشوایی یادآوری کرد؛ رشد، مبتنی بر بهره وری و اقتصاد دانش بنیان است اما شرکت های دانش بنیان، نشانه بهره وری نیست.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران با بیان اینکه طبق تحقیقات، دهه ۹۰ تلخ ترین دهه اقتصادی ایران گزارش شده است عنوان کرد: طی این یک دهه شاهد رشد بهره وری ۲۰ درصدی کشورهای همسایه بودیم که با تغییر رویکرد در دولت سیزدهم، متوسط رشد بهره وری رشد تولید ۳.۲ است.

به باور پیشوایی، استان فارس یک الگوی خوب برای بهره‌وری است.

پیشوایی ادامه داد: در سال جاری بیش از ۹۰ درصد بودجه کشور خرج هزینه های جاری و نیروی انسانی شده است و زیر ده درصد کار سرمایه ای است. برای رفع این مشکل باید در هر استان کمیته بهره وری شکل گیرد.

برقی شدن تاکسی های شیراز

محمدهادی ایمانیه استاندار فارس نیز گفت: بهره‌وری باتوجه به وضعیت کشور، یک ضرورت است. چرا که راهکاری موثر برای رشد و پیشرفت کشور بوده و باعث برون رفت از تحریم‌های ظالمانه دشمنان می‌شود.

استاندار فارس با بیان اینکه بهره‌وری هزینه‌ای ندارد و با به‌کارگیری راهکارها، منابع اضافه خواهد شد، افزود: با توافق انجام شده میان شورا و شهرداری شیراز و وزارت نفت، تمامی تاکسی های شیراز برقی خواهند شد.

او با اشاره به کمک های مالی ۴۵۰ میلیون تومانی وزارت نفت و ۲۰۰ میلیون تومانی شهرداری شیراز برای خرید هر تاکسی گفت: شاهد برقی شدن تاکسی های شهر شیراز و کاهش قابل توجه مصرف بنزین و برگشت پول طی مدت ۲ سال خواهیم بود.

ایمانیه طرح پزشک خانواده را یکی از راهکارهای بهره‌وری سلامت در دنیا دانست و افزود: تحقق نظام ارجاع بیماران، کاهش صدور نسخ ،سی تی اسکن و ام آر آی، جداسازی زباله های ضدعفونی و تهیه شناسنامه تجهیزات پزشکی از راهکارهای افزایش بهره وری در بخش سلامت است.

نماینده عالی دولت در فارس؛ ریسک پذیری و شجاعت در انجام بهره‌وری را از الزامات انجام بهره‌وری عنوان کرد و گفت: استفاده از تفکر، نوآوری و خلاقیت در تحقق بهره‌وری لازم است.

ایمانیه به پاداش کارمندان با اختصاص درصد کمی از منابع صرفه جویی شده در سازمان ها اشاره کرد و گفت: اطلاع رسانی فعالیت های موفق بهره وری در سایر استان های کشور، زمینه را برای الگوبرداری سایر استانها فراهم می نماید.

محمد علی افکاری رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس نیز گفت: از زمانی که سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شد، موضوع بهره وری در سطح استان پیگیری و اقدامات خوبی انجام شده است.

او با بیان اینکه موضوع بهره وری به شدت با فرهنگ و معارف اسلامی سازگاری دارد عنوان کرد: جلوگیری از اسراف و استفاده حداکثری از امکانات به بهترین شکل در فرهنگ دینی ما نیز قید شده است که خود این موضوع بهره وری است.

افکاری همچنین از پیگیری بهره وری در ۷ محور از جمله کشاورزی، بهداشت و سلامت در دبیرخانه مرتبط در سطح استان خبر داد و گفت: شاخص ها نشان می دهد در سطح استان کدام چالش مدنظر است.

عکاس و خبرنگار: مازیار فتحی

Print Friendly, PDF & Email
  • ×