» آرشیو » استفاده از نظرات متخصصان صنایع دستی در طراحی ناحیه تخصصی صنایع دستی شیراز
آرشیو - شهرستان
کد خبر:14948 | ۷ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۳۱

استفاده از نظرات متخصصان صنایع دستی در طراحی ناحیه تخصصی صنایع دستی شیراز

پرتو جنوب

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس بر بهره گیری از دیدگاه ها، نظرات و ایده های کارشناسان، متخصصان و صاحبنظران حوزه صنایع دستی در طراحی نخستین ناحیه تخصصی صنایع دستی کشور در شیراز تاکید کرد و گفت: در این زمینه تلاش می کنیم طراحی این ناحیه به گونه ای انجام شود که رضایتمندی فعالان صنایع دستی را کسب کند.
به گزارش پایگاه خبری پرتو جنوب، سید مصطفی هاشمی در نشست هم اندیشی طراحی ناحیه تخصصی صنایع دستی که با حضور نمایندگانی از استانداری فارس، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس و دانشگاه هنر شیراز برگزار شد افزود: با توجه به اینکه این ناحیه تخصصی برای نخستین بار در سطح کشور احداث می شود لزوم استفاده از مشاوره ها و دیدگاه های افرادی که در این زمینه تخصص و تجربه دارند بسیار ضروری است و برگزاری این نشست ها نیز در هم راستا انجام می شود تا با خرد جمعی و هم افرایی بتوانیم جامع ترین و کامل ترین نوع طراحی را که در برگیرنده همه مسائل فنی و اجرایی است را انجام دهیم.


مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی فارس، طراحی فضای ناحیه صنعتی و نیز واحد ها بر اساس الگوی معماری سنتی و ایرانی -اسلامی ،ایجاد مرکز نمایشگاهی ،طراحی بخش های کارگاهی و نمایشگاهی در هر واحد وایجاد نمادهای مرتبط با صنایع دستی را از جمله مواردی برشمرد که در طراحی این ناحیه تخصصی مورد توجه قرارخواهد گرفت.
هاشمی با بیان اینکه این ناحیه صنعتی علاوه بر اینکه مکانی برای تولید آثار صنایع دستی و هنری است، دارای ماهیت گردشگری نیز خواهد بود گفت: طراحی این ناحیه به نحوی انجام می شود که در آینده به یکی از جاذبه های گردشگری در شمال غرب شیراز تبدیل شود.
وی با بیان اینکه عملیات اجرایی ناحیه تخصصی صنایع دستی شیراز در اراضی به مساحت حدود ۴۰ هکتار در شمال غرب شیراز در مدت ۱۵ ماه انجام می شود گفت: این ناحیه تخصصی قابلیت استقرار بیش از ۳۰۰ واحد صنایع دستی در قالب غرفه ها و کارگاههای تولیدی با اشتغال بالغ بر ۱۵۰۰ نفر را خواهد داشت.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری فارس نیز در این جلسه با اشاره به موقعیت شیراز به‌عنوان شهر جهانی صنایع‌دستی راه اندازی این ناحیه تخصصی را در حفظ و بهبود این جایگاه موثر دانست و گفت: استان فارس با دارابودن ۳۰هزار هنرمند دارای مجوز و ۳۲ هنرمند دارای نشان یونسکو از استان های مطرح در صنایع دستی است که این ناحیه صنعتی می تواند بستر مناسبی برای ارتقای بیش از پیش این بخش فراهم کند.
بهزاد احمدی فارسانی با بیان اینکه ۱۳گروه صنایع دستی وجود دارد گفت: استان فارس در برخی از گروه ها و رشته های صنایع دستی در سطح کشور شاخص است و بخش قابل توجهی از فضای ناحیه تخصصی صنایع دستی باید به رشته های مزیت دار استان تخصیص یابد.
وی با بیان اینکه با توجه به ظرفیت های استان،ایجاد این ناحیه حق هنرمندان فارس بود گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز همکاری های لازم را برای مشاوره در زمینه طراحی و جانمایی و نحوه استقرار صنایع دستی انجام خواهد داد.
ایجاد ناحیه تخصصی صنایع دستی شیراز دارای مصوبه سال ۱۳۹۶ از هیات وزیران است که پس از ۱۶سال وقفه ، در دستور کار شرکت شهرک های صنعتی فارس قرار گرفت و با انجام مراحل مکان یابی و اخذ استعلامات وتاییدیه از کارگروه امور زیربنایی و شورای برنامه ریزی توسعه استان فارس،عملیات اجرایی آن در سفر مهرماه رئیس جمهور به استان آغاز شد.
استان فارس در بخش صنایع دستی به عنوان یکی از فعال ترین استان ها مطرح است و جزو پنج استان برتر در کشور شناخته می شود .از ۲۵۰ رشته صنایع دستی موجود در کشور ۱۲۰ رشته در این استان وجود دارد که از این تعداد ۸۵ رشته صنایع دستی در فارس فعال است، راه اندازی ناحیه تخصصی صنایع دستی بستر مهمی برای رشد و توسعه این بخش ایجاد می کند.

رشته های خاتم سازی، قلمزنی، کاشی هفت رنگ، خوشنویسی، نگارگری، تذهیب، نقاشی قهوه خانه ای، طراحی سنتی، گره چینی، گچبری، آیینه کاری، میناسازی، حجاری، جواهرسازی، چرم دوزی و نقاشی روی چرم، از جمله رشته های فعال صنایع دستی در فارس است.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×