» آرشیو » نمایشگاه بزرگ “راهیان اربعین” به زودی در شیراز افتتاح خواهد شد
آرشیو - شهرستان
کد خبر:10846 | ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۳۵

نمایشگاه بزرگ “راهیان اربعین” به زودی در شیراز افتتاح خواهد شد

پرتو جنوب

نمایشگاه “راهیان اربعین” به همت سازمان امور خانواده و بسیج ادارات و کارمندی سپاه فجر فارس با همکاری شهرداری شیراز و منطقه یازده از ابتدای مرداد ۱۴۰۲ در حال آماده سازی است.
به گزارش پرتو جنوب به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه یازده شیراز؛ نمایشگاه عظیم راهیان اربعین در ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ جهت بازدید شهروندان بازگشایی خواهد شد و تا ۲۵ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.
محمد حسن اسدی، شهردار شیراز با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه های فرهنگی-مذهبی در این کلانشهر ، گفت: شیراز به عنوان شهری که از نظر معنوی در بین شهرهای کشور جایگاه ویژه ای دارد در فعالیت های فرهنگی و مذهبی باید پیش قدم و سرآمد شهرهای دیگر باشد. وی با قدردانی از تلاش بی وقفه کمیته برگزاری نمایشگاه راهیان اربعین عنوان کرد: این نمایشگاه به عنوان یکی از بزرگترین موکب های سطح شیراز با محتوای متفاوت و متنوع فرهنگی به همت سپاه فجر استان با همکاری شهرداری شیراز آماده سازی شده و در نیمه شهریور ماه به بهره برداری و بازدید خواهد رسید.

اسدی با بیان اینکه شهرداری شیراز تمام قد آماده خدمت رسانی به برگزاری موکب های ویژه اربعین است، گفت: همچنان که در مسیر پیاده روی مراسم جهانی اربعین موکب احمد ابن موسی (ع) و سازمان اتوبوسرانی شهرداری شیراز و …خدمات ویژه زائران حرم اباعبدالله الحسین (ع) را ارائه می نماید، در شهر شیراز ویژه جاماندگان این پیاده روی عظیم نیز برنامه های فرهنگی و مذهبی برگزار خواهد شد.
شهردار منطقه ۱۱ علی فراشائیان در بازدیدهای مداوم خود از محل این نمایشگاه گفت: مکان برگزاری این نمایشگاه در زمین های معروف به محرر است که به مساحتی قریب به ۵ هکتار در منطقه یازده شهرداری شیراز قرار دارد. شهرداری منطقه یازده از ابتدای آماده سازی این زمین ها با کمیته برگزاری نمایشگاه همکاری تنگاتنگ داشته و زیر سازی های لازم را جهت برپایی این موکب بزرگ انجام داده است و تا پایان جمع آوری نمایشگاه به خدمت رسانی ادامه خواهد داد.
علی فراشائیان با بیان اینکه فعالیت های فرهنگی و مذهبی از اولویت های این منطقه است، بیان کرد: در کنار خدمات عمرانی و اجرائی که این مجموعه برای شهر شیراز و شهروندان محترم انجام میدهد، برنامه های فرهنگی و مذهبی جهت تعمیق باورهای دینی جزو اولویت های کاری ماست، و شهرداری منطقه یازده از هیچ خدمتی فروگذار نیست و به صورت هیئتی و جهادی پای کار بوده و از ابتدا تا پایان پروژه ها و برنامه ها اارائه خدمت خواهد نمود.
جانشین سپاه فجر استان فارس سرهنگ جمالی با بیان اینکه نمایشگاه بزرگ راهیان اربعین با تلاش های شبانه روزی سازمان امور خانواده سپاه فجر استان فارس و همکاری شهرداری شیراز و بسیج ادارات و کارمندی سپاه فجر استان در حال راه اندازی است، گفت: نمایشگاه بزرگ راهیان اربعین با محتواهای متفاوت با موضوع زیست عفیفانه و تعمیق باورهای مذهبی در مردم از مورخه مردادماه تا دهم شهریور ماه در حال آماده سازی و از دوازدهم شهریور ماه تا ۲۵ شهریور ماه برگزار می‌شود
دبیر برگزاری نمایشگاه خانم شبانی ضمن تشکر و قدردانی از همکاری جهادگرانه شهرداری و بسیج کارکنان بیان کرد: این نمایشگاه در زمینی به متراژ ۵ هکتار در آدرس بلوار مدرس روبروی اداره پست از اراضی شهرداری منطقه یازده قرار دارد. که با همکاری تنگاتنگ این منطقه تا الان ۸۰ درصد آماده سازی شده است.
سرکار خانم شبانی افزود: محتوای نمایشگاه با تصویر سازی از هبوط حضرت آدم، رانده شدن از بهشت و داستان حضرت نوح(ع) و حضرت ابراهیم (ع) و شیث شروع شده است و تمثیل مکان های مقدس مانند مکه، کوچه های مدینه، کوفه بین الحرمین، شام، جزیره مجنون، دفاع مقدس سرداب امام زمان و در آخر بهشت و جهنم جانمایی و با سازه های فلزی و … ساخته شده است.
شبانی با بیان اینکه علاوه بر نمایشگاه تاریخی در حاشیه این نمایشگاه برنامه های متنوعی برقرار است عنوان کرد: ۱۳ شب مراسم‌ همراه با یک شب تئاتر و روایت گری مداحی و سخنرانی کوتاه و در شب بعد بزرگترین نمایش میدانی تئاتراستان و تعزیه کلاسیک با بازی ۹۰ بازیگر به صورت یک شب در میان اجرا خواهد شد. در حاشیه نمایشگاه ۳۰ غرفه حجاب و عفاف با عرضه پوشاک اسلامی و ایرانی نیز برپا می باشد. که شهروندان شیرازی و هم استانی های محترم می توانند از برنامه های متنوع نمایشگاه کمال بهره را ببرند.
رئیس اداره پشتیبانی ماشین آلات شهرداری شیراز سعید زارع ضمن اهمیت همکاری شهرداری جهت اجرای برنامه های فرهنگی بزرگ در کلان شهر شیراز عنوان کرد: سازمان پشتیبانی ماشین آلات شهرداری شیراز با در اختیار گذاشتن تمامی توان و امکانات خود از این نمایشگاه عظیم پشتیبانی و حمایت کرده است و تا پایان نمایشگاه کلیه خدمات خود را برای هر چه بهتر برگزار شدن این موکب عظیم ارائه خواهد نمود.
معاون خدمات شهری، شهرداری منطقه یازده علیرضا فریدونی، با اشاره به اهمیت زیرسازی و تسطیح محل برگزاری نمایشگاه گفت: محل برپایی این نمایشگاه خیابان پست و زمین های محرر می باشدکه بیش از ۱۰۰۰ متر مربع آن جهت نمایشگاه تراشه آسفالت کار شده و واحد اجرائیات این منطقه، از ابتدای آماده سازی با کمیته برگزاری این نمایشگاه همکاری لازم را داشته است.
کارشناس امور شهر منطقه یازده شهرداری شیراز فرشید زاهدی، با بیان اینکه کار آماده سازی و زیرسازی این نمایشگاه از اوخر تیر ماه آغاز شده است، گفت :عملیات خاک برداری و تسطیح اراضی محرر در بلوار مدرس خیابان پست توسط انواع ماشین آلات لودر و غلتک و گریدر با همکاری سازمان موتوری شهرداری صورت گرفته و ضایعات با بیش از ۱۰۰ سرویس کامیون جمع آوری شده است.
فرشید زاهدی با اشاره به اینکه جلوگیری از ایجاد گرد و غبار در طول نمایشگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است عنوان کرد: تراشه آسفالت به متراژ بیش از۱۰۰۰ مترمربع در این زمین برای جلوگیری از ایجاد گرد و غبار در مدت برگزاری ریخته شده، که وزنی بالغ بر ۱۵۰۰ تن داشته است. با توجه به بزرگ بودن این زمین، امکان گرد و غبار در ساعات اجرایی نمایشگاه می باشد که محتویات تراشه آسفالت باعث جلوگیری از بلند شدن خاک شده و شهروندان محترم می توانند به راحتی از این نمایشگاه بازدید نمایند.
مسئول تاسیسات شهرداری منطقه یازده بهنام کامکار، ضمن اشاره به اینکه این نمایشگاه نیاز به نور پردازی ویژه دارد، گفت: از جمله خدمات این منطقه ایجاد و نصب دو برج نوری است که در طول برپایی نمایشگاه فضای شب را پوشش خواهد داد. ۴۰ چشمه سرویس بهداشتی که در طول برپایی، جهت رفاه بازدید کنندگان ضروری است، نصب شده و خدمات تاسیسات و استقرار یک دستگاه دیزل ژنراتور نیز صورت گرفته است.

یادآور می‌شود، نمایشگاه «راهیان اربعین» در ۱۳ شهریورماه جاری جهت بازدید شهروندان آغاز به کار خواهد کرد و تا ۲۵ شهریور ماه پذیرای عموم علاقه‌مندان به خاندان عصمت و طهارت خواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email
  • ×