» آرشیو » استاندار فارس: خانه های میراثی اطراف حرم مطهر شاهچراغ(ع)خریداری و تبدیل به خانه هایی برای هنرمندان گردد
آرشیو - شهرستان
کد خبر:1280 | ۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۵۸

استاندار فارس: خانه های میراثی اطراف حرم مطهر شاهچراغ(ع)خریداری و تبدیل به خانه هایی برای هنرمندان گردد

پرتو جنوب

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پرتو جنوب؛ محمدهادی ایمانیه استاندار فارس در آیین اختتامیه هفته فرهنگی هنری یاد روز سعدی با اشاره به پروژه در  حال ساخت تالار مرکزی شهر شیراز اظهار امیدواری کرد: برای تزریق اعتبارات به این پروژه ملی نیازمند نگاه ویژه وزرات فرهنگ و ارشاد هستیم. از سوی دیگر در ساخت این تالار با معماری ایرانی اسلامی می توانیم فرهنگ این کلان شهر را متجلی کنیم.
ایمانیه با اشاره به کلنگ زنی پروژه کتابخانه مرکزی شهر شیراز در بوستان ولیعصر گفت: اعتبارات ساخت این کتابخانه با تقسیم تامین اعتبارات بصورت یک سوم توسط استانداری، یک‌ سوم شهرداری شیراز از محل سهم نیم درصدی به کتابخانه ها و یک سوم اعتبارات کشوری تامین خواهد شد.
او گریزی هم به وضعیت بهسازی تالار حافظ داشت و گفت: بهسازی این تالار با تامین اعتباری ۵۰درصدی استانداری فارس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دستور اجرا قرار دارد همچنین بهسازی تالار ابوریحان بعنوان یکی از پایگاه های تئاتر شهر شیراز در محله دروازه کازرون با همکاری شهرداری شیراز در حال انجام است.
استاندار فارس همچنین از تکلیف ساخت مسجد، مدرسه، درمانگاه و کتابخانه در محل اجرای نهضت ملی مسکن خبر داد.
ایمانیه در بخش دیگری از صحبت های خود بر ضرورت حمایت از روزنامه های مکتوب پرداخت و عنوان کرد: برای راه اندازی کارخانه کاغذ سازی زاگرس نیازمند حمایت ویژه وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم تا بتوانیم بخشی از مشکلات رسانه های مکتوب استان در زمینه کاغذ را برطرف کنیم.

استاندار فارس همچنین به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد داد تعدادی از خانه های میراثی اطراف حرم مطهر شاهچراغ (ع) خریداری و تبدیل به خانه هایی برای هنرمندان گردد تا ضمن حفظ این میراث و رونق بخشی به تعداد ۵۵ هنر شناسایی شده در سطح استان فارس، زمینه ای را برای افزایش جاذبه های گردشگری این منطقه فراهم نمایم.

ایمانیه همچنین بر ضرورت ایجاد بسته های فرهنگی و هنری در دانشگاه های کلان شهر شیراز تاکید کرد و گفت: متاسفانه دانشگاه ها با کمبود هزینه برای پرداختن به فرهنگ و هنر مواجه هستند و اعتبارات معمولا در بخش آموزش هزینه می گردد و این بسته های حمایتی می تواند چتری بر فرهنگ و هنر از کانون های فرهنگی و هنری دانشگاه ها باشد.

ایمانیه همچنین از راه اندازی مدیریت شورای فضای مجازی در سطح استان و پتانسیل الگو  قرار دادن این مدیریت در کشور خبر داد.
او همچنین تاکید کرد: فضای مجازی نباید باعث نابودی روزنامه ها گردد و با راه اندازی کارخانه کاغذسازی، روزنامه های مکتوب باید حمایت شوند.
ایمانیه خاطر نشان کرد: برگزاری نمایشگاه های متنوع هنری می تواند رونق بخش به هنر باشد و همگی این موارد، نیازمند لایحه حمایتی است.

به دنبال شناساندن بیشتر سعدی به جامعه بودیم
حمید رضا قانعی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به مجموعه اقدامات هفته فرهنگی یاد روز سعدی گفت: سیاست گذاری این بود که هفته فرهنگی و هنری سعدی، فرصتی مغتنم باشد تا در طول این هفته همکاری جدی بین مجموعه های فرهنگی استان ایجاد گردد و این سیاستگذاری برای شناساندن بیشتر این شاعر شیرین سخن در بین جامعه باشد.
او با بیان اینکه گسترده برنامه یادروز سعدی تنها در استان فارس منوط نشده بود افزود: در برخی از استان‌ها نیز زادروز سعدی گرامی داشته شد.
رونمایی از ارکستر سمفونی شیراز با جمعیت ۲ هزار نفر و اجرای بی نظیری برای اولین بار از برنامه های یادروز سعدی بود.
قانعی تاکید کرد : برنامه های فرهنگی و هنری در استان فارس از طریق برنامه تحولی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می گردد تا در شناخت مفاخر ادبی و فرهنگی گام های موثری برداریم.

از طرح ها و رویدادهای ادبی متناسب با فرهنگ شهروندی استقبال می کنیم
محمدحسن اسدی شهردار شیراز در این مراسم گفت: در این هفته برنامه های فاخری به مناسبت هفته هنری سعدی برگزار شده است که بی تردید سعدی شیرازی یکی از ارکان ادب فارسی و جهانی به شمار می آید.
او با بیان اینکه در غزلیات شاعر شیرین سخن سعدی شیرازی صمیمیت خاصی در کلام موجود است تصریح کرد: سعدی از خودپرستی بیزار است و همگان را به حال و امروز دعوت می کند. موردی که در آموزه های دینی نیز به آن پرداخت شده است.
شهردار کلان شهر شیراز ضمن اشاره به اینکه سعدی از غرور دوری جسته است خاطرنشان کرد: به عنوان شهردار اعلام می کنم شهرداری شیراز به منظور بهره وری تمام ایرانیان و دوستداران شعر و فارس از همه طرح ها و برنامه ها و رویدادهای ادبی در راستای فرهنگ شهروندی و طرح های ادبی استقبال می کند.

خبرنگار: مازیار فتحی

 

Print Friendly, PDF & Email
  • ×